SağlıkGenel

Koronavirüste Çapraz Bulaşma Nedir? Çapraz Bulaşmaya Dikkat!

Koronavirüste Çapraz Bulaşma Nedir? Çapraz Bulaşmaya Dikkat!

Koronavirüste çapraz bulaşma, hastalığın vücuda en sinsi şekilde girmesi olarak tanımlanabilir. Virüs genel olarak pozitif olan veya pozitif olduğunu bilmeyen ancak taşıyıcı olarak gezinen hastalar tarafından diğer insanlara bulaştırılır. Haliyle bu durumda virüsün kimden ve nasıl şekilde geldiği bilinir. Bu kapsamdan da alınan önlemler genişletilir ve daha net bir korunma sağlanır. Çapraz bulaşma durumunda ise tamamıyla durum farklıdır.

Çapraz bulaşma, hastalığın vücuda insan veya canlı yoluyla değil, yüzey teması sonucunda bulaşması durumudur. Koronavirüs yapılan araştırmalara göre uygun koşullarda 17 güne kadar bir yüzeyde canlı kalabilir. Bunun yanı sıra bazı uzmanlar ise virüsün 2 gün süreyle yüzeyde canlı kalabildiğini bildirir. Bazı uzmanlar ise virüsün saatler içerisinde yüzeylerde pasif hale geldiğini dile getirir.

Tüm bu uzman görüşleri, virüsün belirli bir süre yüzeyde canlı bir şekilde barındığı anlamına gelir. Bu nedenle koronavirüsta çapraz bulaşma riskinin son derece yüksek olduğu rahatlıkla söylenebilir.  Çapraz bulaşmanın etkilerinden birçok şekilde korunmak mümkün olabilir ancak öncelikle çapraz bulaşma olayının nerede gerçekleşeceği konusunda bilgi sahibi olumalıdır.

Koronavirüste Çapraz Bulaşma Hangi Bölgelerde Daha Sık Gerçekleşir?

Koronavirüste çapraz bulaşma için aslında toplumun yoğun olarak bulunduğu her yer olarak genel bir tanımlama yapılabilir. Genel tanımın dışına çıkıldığında ise dikkat çeken bazı bölgeler vardır ve şuan pozitif olan ya da hastalığı atlatmış olan birçok kişi, bu tarz bölgelerden hastalığı kapmıştır.

Marketler bu konuda ilk sırada yer alırken, pozitif olduğunu bilen veya bilmeyen birçok kişi mutlaka marketleri kullanır. Üstelik çoğu kişinin herhangi bir önlem almadan marketleri kullandığı görülür. Haliyle bu durum çapraz bulaşma riskini büyük ölçüde arttırır. Bunun yanı sıra apartmanlarda yer alan ortak kullanım alanları, hastaneler, eczaneler, kafeler, kıraathaneler, parklar ve terminaller, çapraz bulaşma riskinin en yüksek olduğu yerler olarak bilinirler. Peki, çapraz bulaşma riskinin fazla olduğu bölgelerde ne gibi önlemler alınmalıdır?

Çapraz Bulaşma Riskine Karşı Nasıl Korunmak Gerekir?

Koronavirüste Çapraz Bulaşma
Koronavirüste Çapraz Bulaşma

Koronavirüste çapraz bulaşma riskinin söz konusu bölgelerde son derece yüksek olduğundan bahsetmiştik.

Çapraz bulaşma riskinin bu denli yüksek olduğu yerlerde alınacak tedbirler hastalığa karşı etkin bir koruma sağlar. Çapraz bulaşma riskinin fazla olduğu bölgelerde alınacak ilk tedbirlerden biri maskedir. Bu bölgede çalışan kişilerin de taşıyıcı olma ihtimallerini göz ardı etmemek ve bu nedenle mümkünse iki kat maske takmak önemlidir. Böylelikle bölgedeki kişilere karşı etkin bir koruma sağlanmış olur.

Bunun yanı sıra eldiven, alınacak en önemli önlemlerden bir diğeridir. Eldiven sayesinde virüsle direkt olarak temas söz konusu olmaz. Eldiveni ise mutlaka o bölgeden uzaklaştıktan sonra imha etmeniz gerekir. Eldivenle kıyafetlerinize veya vücudunuzun herhangi bir bölgesine dokunmamanız da önemlidir. Eldivenin dışında, kıyafetlerinizi eve girer girmez yıkamak, ellerinizi sık sık dezenfekte etmek, dışarıdan gelince telefonunuzu ve diğer cep eşyalarınızı dezenfekte etmek, eve geldiğinizde evde herhangi bir yere temas etmemek gibi önlemler, çapraz bulaşma riskini büyük ölçüde düşürür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu