GenelSağlık

Koronavirüse Karşı Risk Altında Olan Meslek Grupları

Koronavirüse Karşı Risk Altında Olan Meslek Grupları

Koronavirüse karşı risk altında olan meslek grupları denildiği zaman akla birçok meslek grubu gelebilir ancak belirli meslek gruplarına odaklanmak gerekir.

Günümüz şartlarında her meslek grubu aslında koronavirüse karşı risk grubu altında yer alır. Her meslek grubunun risk seviyeleri farklıdır. Hastanede çalışan bir bireyle, ofiste yazılımcı olarak çalışan bireyin risk seviyesi aynı ölçüde değildir. Bu nedenle bireyin hangi risk grubu altında olduğunu bilip, sonrasında o yönde tedbirini alması gerekir. Risk seviyesi ne kadar yüksekse alınan tedbirlerin de aynı ölçüde yükseltilmesi önemlidir. Aksi halde virüs kapıyı çalabilir ve sonuçları son derece kötü olabilir.

İlgili Makaleler

Koronavirüse karşı artık hemen hemen her işletmede bir dizi önlemler alınıyor olsa da bireyin almış olduğu ekstra tedbirler virüsten korunmasına yardımcı olacaktır. Bu kapsamda sadece bireylerin değil, aynı zamanda işletmelerin de kendilerince risk seviyelerini belirlemeleri ve virüse karşı önlem almaları gerekir. Peki, risk altında olan meslekler hangileridir?

Sağlık Çalışanları

Koronavirüse karşı risk altında olan meslek grupları konusunda hiç şüphesiz ki sağlık çalışanları ilk sırada gelir. Sağlık çalışanları direkt olarak virüs hastalarıyla temas eden ve iç içe olan kişilerdir. Zaten hastanelerde gerekli tedbirler alınsa da virüsün çok bulaşıcı olması, sağlık çalışanlarının çok daha fazla risk altında olmasına yol açar.

Sağlık çalışanlarının ekstra tedbirlere rağmen virüse yakalandıkları görülebilir. Virüsün yayılma konusunda ne kadar güçlü olduğu, bunca tedbire rağmen enfekte olan sağlık çalışanlarından kolaylıkla anlaşılabilir.

Para ile Çok Temas İçerisinde Olan Meslek Grupları

Para ile fazlasıyla temas içerisinde olan meslek gruplarının, risk seviyesi konusunda sağlık çalışanlarından sonra geldikleri söylenebilir. Özellikle minibüs, taksi, banka, vezneler, tahsilat görevlileri gibi daha birçok meslek grubu, para ile son derece haşır neşir olan meslek grupları olarak bilinirler.

Virüsün belki de en çok yayılım gösterdiği kaynaklardan biri olan para, böylelikle para ile çok teması olan meslek gruplarını da tehlike altında bırakır. Bireyler her ne kadar maske, dezenfektan, eldiven vb. korunma araçları kullansalar da aşırı derecede dikkat etmemeleri durumunda enfekte olmaları kaçınılmazdır.

Toplu Taşıma Hizmetlerinde Çalışan Kişiler

Koronavirüse Karşı Risk Altında Olan Meslek Grupları
Koronavirüse Karşı Risk Altında Olan Meslek Grupları

Koronavirüse karşı risk altında olan meslek grupları arasında toplu taşımanın girdiği her alandan bahsedilebilir. Bilindiği üzere toplu taşıma sektöründe yer alan bireyler, belki gün içerisinde binlerce hatta on binlerce kişiyle temas veya diyalog halinde olmak zorundalar. Bu durum ise risk seviyesinin artması konusunda önemli bir etken olarak toplu taşıma hizmetlerinde çalışan kişilerin karşısına çıkar.

Toplu taşıma hizmetlerinde çalışan kişilerin, sağlık çalışanları kadar tedbirli olmaları, risk seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra sağlık çalışanları, toplu taşıma çalışanları ve para ile çok temas eden meslek grupları içerisinde yer alan kişilerin dışında, en çok risk altında olan meslek grupları ise şu şekildedir:

  • Berberler,
  • Öğretmenler,
  • İtfaiyeciler,
  • Gıda sektörü çalışanları.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu