SağlıkGenel

Koronavirüse 2 Kere Yakalanmak Mümkün Müdür?

Koronavirüse 2 Kere Yakalanmak Mümkün Müdür?

Koronavirüse 2 kere yakalanmak, akıllara en çok takılan konulardan biri olarak bilinir. Bu durumu virüs hastaları veya virüse henüz yakalanmamış olan birçok kişi merak eder.

Koronavirüs çok çabuk bulaşabilen ve toplum arasında hızlı bir şekilde yayılan bir virüstür. Bu nedenle bireylerin virüsle sadece 1 kez değil, birden fazla kez muhatap olma ihtimali yüksektir. Virüsün bu denli hızlı bir şekilde yayıldığı ortamda, virüse yakalanmış hastalar mutlaka ikinci kez virüse yakalanabilirler. Hastaların ikinci kez virüse yakalandıkları haberleri dünya genelinde bulunurken, uzmanlar pasif hale geçen virüsün, birden bire tekrar aktif olduğu yönünde düşüncelerini dile getirdikleri görülür. Kısacası, virüse 2. kez yakalanma konusunda 2 ihtimal vardır.

Birincisi vücuttaki virüsün pasif haldeyken aktif hale geçmesidir. İkincisi ise virüsün tekrar bir hastadan bulaşmasıdır. Bu konuda henüz net bir şekilde bir bilgi yokken, uzmanların görüşleri bu konuda büyük önem taşır.

Koronavirüse 2 Kere Yakalanmak Konusunda Testler Yanıltıcı Olabilir

Koronavirüse 2 kere yakalanmak konusunda testlerin de yanıltıcılığı olabilir. Hasta virüs nedeniyle tedavi olup, taburcu edilebilir. Taburcu edilmeden önce mutlaka bir test daha yapılır ve testin negatif olması durumunda hasta günlük hayatına devam eder. Testin negatif olmasının yanı sıra, virüs belirtilerinin halen daha vücutta etkili bir şekilde ortaya çıktığı görülebilir. Bu gibi durumlarda hastanın mutlaka tedbiri elden bırakmaması gerekir.

Virüs, vücutta hücrelere yerleşir ve hücrelere zarar verir. Yapısal olarak bozulmaya uğrayan hücreler, vücuttan kısa süre içerisinde atılamaz. Belirli bir dönem sonrasında atılır. Vücut bu hücreleri dışarı atana kadar halen daha belirtilerin görülmesi söz konusu olabilir. Test her ne kadar negatif çıksa da söz konusu hücrelerden ötürü hala vücutta “virüs parçacıkları” yer alır. Bu parçacıkların pek bulaşıcı etkisinin olduğu söylenemez ancak bu süreçte yapılan test, pozitif çıkabilir.

Taburcu edilmeden önce yapılan testin negatif çıkması ve aradan bir müddet geçtikten sonra yapılan testin ise pozitif çıkması, bireyin hastalığa tekrar yakalandığı izlenimine neden olabilir. Halbuki virüs, halen daha vücuttan tam olarak çıkmamıştır ancak yavaş yavaş vücuttan uzaklaştırılır. Bu konuda önem taşıyan bir başka soru ise vücudun virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığıdır. Peki, virüse yakalanmış kişi virüse karşı bağışıklık kazanır mı?

Koronavirüse Yakalanmış Bir Kişi Virüse Karşı Bağışıklık Kazanır mı?

Koroanvirüse 2 Kere Yakalanmak
Koroanvirüse 2 Kere Yakalanmak

Koronavirüse 2 kere yakalanmak konusu kadar, virüse yakalanmış bir bireyin virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanamayacağı konusu da büyük önem taşır.

Virüse yakalanmış bir kişi elbette ki virüse karşı bir miktar bağışıklık kazanır. Vücut, virüsle nasıl mücadele edeceğini çok daha iyi bir şekilde öğrenir. Bu yüzden virüs, ikinci kez vücuda girdiğinde artık vücut önceki gibi tepki vermez ve mücadele süresi önceki gibi uzun sürmez. Bu nedenle virüse yakalanan bir bireyin, ikinci kez yakalanma ihtimalinin düşük olduğu ayrıca virüse karşı bağışıklık kazandığı rahatlıkla söylenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu