GenelSağlık

Koronavirüs Yüzeylerde Ne Kadar Yaşar? Ortalama Yaşam Süresi Nedir?

Koronavirüs Yüzeylerde Ne Kadar Yaşar? Ortalama Yaşam Süresi Nedir?

Koronavirüs yüzeylerde ne kadar yaşar?” sorusu, Covid-19 hastalığıyla mücadele konusunda en çok önem taşıyan sorulardan biri olarak bilinir. Birçok kişi virüsün yüzeyde ne kadar yaşadığı hakkında bilgi sahibi değildir ve bu nedenle tam olarak tedbirli sayılmazlar.

Virüsün bir yüzeyde ne kadar yaşadığını bilerek tedbir almak, hemen hemen maksimum tedbir seviyesine ulaşmak demektir. Bilindiği üzere her canlının olduğu gibi koronavirüsün de belirli bir yaşam ömrü vardır. Şartlara göre değişim gösteren bu yaşam süresi, hastalığın çeşitli yüzeylerde ne kadar yaşadığının en önemli göstergesidir. Virüsün plastik ve normal zeminler olmak üzere yaşam süresinin iki farklı açıdan incelendiği görülür. Peki, ortalama yaşam süresi hangi zeminde ne kadardır?

İlgili Makaleler

Plastik Yüzeylerde Koronavirüsün Yaşam Süresi

Koronavirüs yüzeylerde ne kadar yaşar?” sorusunun en önemli bakış açılarından biri plastik yüzeylerdir. Hayatımızın hemen hemen her alanında bulunan plastik yüzeyler, belki de gün içerisinde en çok temas ettiğimiz noktalardan biridir. Bu nedenle plastik yüzeylerde virüsün ne kadar yaşadığı hakkında bilgi sahibi olmamız önemlidir.

Koronavirüs plastik yüzeylerde ve ortalama ortam sıcaklıklarında 2-3 güne kadar yaşayabilir. Ayrıca bu süre paslanmaz çelik yüzeylerde de aynıdır. Plastik kadar karton yüzeyler de hayatımızın her alanında karşımıza çıkar. Virüs karton yüzeylerde ise 1 gün kalabilir ve bu süre ortam sıcaklığına göre değişim gösterebilir.

Havada Damlacıklarla Koronavirüs Kaç Gün Yaşar?

Koronavirüs Yüzeylerde Yaşam Süresi

Koronavirüs yüzeylerde ne kadar yaşar?” sorusunun en önemli cevapları arasında hava bazlı cevaplar yer alır. Bunun yanı sıra havada ne kadar yaşadığı da en çok merak edilen soruların başında yer alır. Pozitif olan bir hastanın öksürmesi, hapşırması veya konuşurken havaya tükürük damlacıkları saçması gibi durumlarda virüs belirli bir süre havada kalır. Bu nedenle maske kullanımı büyük önem taşır ve maske sayesinde virüsün havada kalmasının önüne geçilir.

Yapılan araştırmalar neticesinde ise havaya saçılan damlacıkların bulundukları ortamda havada 3-4 saate kadar havada kaldıkları belirlenmiştir. Ortam sıcaklığı da bu konuda büyük önem taşırken, ortalama ortam sıcaklıkları ve soğuk havalarda virüs çok daha dayanıklı bir yapıya bürünür. Sıcak havalarda ise virüsün hayatta kalma süresi giderek azalır.

İş yerleri, devlet kurumları, toplu taşıma araçları vb. her türlü alan, virüsün bulaşıcı olması konusunda büyük rol oynarlar. Özellikle havada kalma süresi ve söz konusu ortamlarda insan kalabalığının olması, virüsün çok daha çabuk bir şekilde bulaşmasına yol açar. Ayrıca kalabalık ortamlarda istemeden bulunan pozitif bireyler, virüsün havada kalma süresi konusunda büyük katkı sağlarlar.

 

KOLONYA KORONAVİRÜSE KARŞI KORUR MU?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu