SağlıkGenel

Koronavirüs Yeni Belirtileri Nelerdir? Eski Belirtiler ile Yeni Belirtiler Arasındaki Farklar

Koronavirüs Yeni Belirtileri Nelerdir? Eski Belirtiler ile Yeni Belirtiler Arasındaki Farklar

Koronavirüs yeni belirtileri, şuan için pek bilinmese de hastanelerden gelen raporlar ve hasta şikayetlerine göre, eski belirtilerden biraz daha farklıdır.

Yeni belirtilerin ortaya çıkması akıllarda birçok soru işaretine uyandırırken, en yaygın soru işaretleri arasında hastalığın mutasyona uğrayıp uğramadığı konusunu yer almaktadır. Ayrıca koronavirüs dışında, benzer yeni bir virüsün türediği düşünceleri de son derece yaygın bir şekilde tazeliğini korumaktadır.

Koronavirüsün yeni belirtilerinin olduğu söylenebilir. Bu belirtilerin yeni olduğunu anlayabilmek adına öncelikle eski belirtilere de hakim olmak gerekir. Yeni belirtilerin aslında uzmanlar, virüs henüz daha yeni yaygınlaşmaya başladıklarında vermişlerdi. Virüsün sadece solunum yollarına değil, sindirim sistemine ve bağışıklık sistemine de ciddi anlamda etki ettiği belirtilmişti. Şimdi ise bu etkilerin sonucunda, yeni tespit edilen koronavirüs hastalarında farklı farklı belirtiler görülmeye başlandı. Peki, yeni belirtiler nelerdir? Eski belirtilerle arasındaki fark nedir?

Koronavirüs Yeni Belirtiler Nelerdir?

Koronavirüs yeni belirtiler konusunda son günlerde adından daha da sık bahsettirmeye başladı. Bilindiği üzere koronavirüsün belli başlı belirtileri vardı ve ateş, en temel belirtilerden biri olarak biliyordu.

Henüz konuyla ilgili DSÖ ve Sağlık Bakanlığı’ndan bir açıklama gelmese de Koronavirüs vakalarında artık yeni yeni belirtiler ortaya çıkıyor. Bu belirtiler ise genel olarak sindirim sistemi kaynaklı hastaların ve doktorların karşısına çıkıyor. İshal, mide bulantısı, karın ağrısı gibi belirtiler, yeni hastalarda sıklıkla görülen belirtiler olarak biliniyor. Hatta bu belirtilerin, solunum yollarında meydana gelen problemlerdeki belirtilerden de çok daha baskın olduğu  zaman zaman görülebiliyor.

Virüsün yaygınlaşmasının ardından, belirtilerinin bünyeden bünyeye yaygınlık göstermesi düşüncesi son dönemlerde fazla gündeme gelirken, artık virüsün farklı hastalık belirtileriyle de insan sağlığını etkilediği kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Peki, eski belirtiler ile yeni belirtiler arasında ne gibi farklar yer alıyor?

Koronavirüs Eski ve Yeni Belirtiler Arasındaki Farklar

 

 

Koronavirüs konusunda eski belirtiler denildiği zaman akla, klasik koronavirüs belirtileri yani, öksürük, ateş ve nefes darlığı gibi şikayetlerde gelirdi. Nitekim bazı hastalarda durum aynı bu şekilde devam etmekte ancak yeni yeni belirtiler de ortaya çıkmaya başladı. Üstelik bazı hastalarda yeni belirtilerin tamamı görülürken, eski belirtilerin hiçbir şekilde görülmediği de fark edildi.

Eski belirtilerde nefes darlığı problemi şiddetli bir şekilde yaşanırken, şuan için kişinin yüksek halsizlik ve mide bulantısıyla karşı karşıya olduğu görüldü. Yine aynı şekilde yüksek ateş probleminden yakınan kişiler varken, şuan için dinmek binmeyen ishalden şikayetçi olan birçok vaka hastanelerde tespit edildi. Kuru öksürük yerine hastaların mide ağrılarıyla boğuştuğu bilinirken, bazı hastalarda ise tüm bu belirtilerin bir arada olduğu da görüldü.Bu yüzden koronavirüsten korunurken, yeni belirtileri de mutlaka dikkate almak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu