GenelSağlık

Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır? Hangi Aşamalardan Geçmek Gerekir?

Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır? Hangi Aşamalardan Geçmek Gerekir?

Koronavirüs testi nasıl yapılır?” sorusu birçok kişi tarafından merak edilen ve hatta son dönemlerin en çok merak edilen sorularından biridir. Birçok kişi televizyonlarda veya sosyal medya üzerinde gördükleri videolardan fikir sahibi olur. Aslında test aşaması sadece boğaz ve üst solunum yollarından çubukla alınan örneklerden ibaret değildir. Virüsün testi ve sonuçlanması konusunda birçok aşama söz konusudur.

Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır? Hastaneye İlk Başvuru Süreci

Koronavirüs testi nasıl yapılır?” sorusu konusunda ilk aşama hastaneye başvuru sürecidir. Birçok hasta çeşitli şikayetlerle hastaneye başvurur. Her hastada farklı belirtiler ortaya çıkabilir ve virüsün, diğer hastalıklarla örtüşen birçok belirtisi vardır.

Hastaneye gidildiğinde ilk olarak hastanın şikayetleri dinlenir. Hastada hangi belirtilerin olduğuna bakılır. Özellikle yüksek ateş, öksürük, sırt ağrısı, nefes almakta güçlük, gözlerin yanması, tat ve koku alma kokusunun tamamıyla sona ermesi gibi belirtiler söz konusuysa, hasta direkt olarak çeşitli testlere tabi tutulur. Öncelikle kan testi uygulanır ve değerler incelenir.

Kan Testindeki Değerler İyi Bir Ön İzlenimdir

Test kiti hazırlanıp, hastalığın var olup olmadığını test etmek amacıyla çubuklar getirilmeden önce, mutlaka kan değerlerine göz atılır. Yaşadığınız belirtiler farklı bir hastalığın belirtileri de olabilir ve bu nedenle kan değerlerinde dikkate alınan değerlerin de koronavirüs semptomları ile uyuşması gerekir.

Kolunuzdan alınan iki tüp kan ile kan testi işlemi gerçekleştirilir. Tüp sayısı doktor tercihine göre farklılık gösterebilir. Kan testi sonuçları beklenirken geniş güvenlik önlemleri alınır ve serum takviyesi uygulanır. Sonrasında kan testinin sonuçları içerisinde özellikle enfeksiyon değerine bakılır. Hastanın enfeksiyon değerinin yüksek olması ve koronavirüs belirtileri göstermesi, test yapılması için yeterli bir nedendir. Ayrıca hastanın son dönemlerde kimlerle temas halinde olduğu ve hangi alanlarda bulunduğu da detaylı bir şekilde araştırılır. Hastanın pozitif kişilerle temasının olması veya düğün, cenaze, sünnet, kına gecesi gibi kalabalığın fazla olduğu herhangi bir ortam bulunması, hastalık var olma ihtimalini, belirtiler ve kan değerleri sonucunda iyice arttırır.

Koronavirüs Test Kiti Hazırlanır

Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır

Koronavirüs test kiti, hastalığınızın kesinleşmesi için uygulanması gereken bir testtir. Üst solunum yollarında bulunan mukuslardan ve boğazınızdan örnekler alınarak, laboratuvar ortamında alınan örnekler incelemeye tabi tutulur. Birçok defa testten ve incelemeden geçen bu örnekler, hastanın pozitif mi negatif mi olduğunu belirleme konusunda yüksek oranda kesin sonuç verirler. Alınan örneklerde virüs tespit edilirse hastanın durumuna göre ev veya hastane tedavisi gündeme gelir. Tedavi öncesinde hastalığın boyutunu öğrenmek için çeşitli görüntüleme yöntemlerinden yardım alınır. Böylelikle hastalığın kesinliği ve hangi evrede olduğu kesinlik kazanmış olur.

Tomografi Sonuçları Beklenir

Koronavirüs öncelikle üst solunum yollarında etkili olan bir hastalıktır. “Koronavirüs testi nasıl yapılır?” sorusunun korkulu cevabı olan çubuk testi, bu yüzden hem ağız hem de burundan alınan örneklerle gerçekleşir. Hastalığın öncelikle üst solunum yollarında kendine yer ettiği ardından hızlı bir şekilde akciğerlere ulaşmaya çalıştığı görülür.

Hastalığın akciğerlere ulaşmasının ardından ise vücuttaki etkisi kat kat artmış olur. Hastalığın evresi de tam olarak bu noktada anlaşılır. Röntgen ve tomografi sayesinde hastalığın vücutta nerelere yayıldığı tespit edilir. Eğer hastalık henüz akciğerlere ulaşmamışsa tedavisi son derece kolay olur ve belirtileri de hafif olur. Eğer akciğerlerde etkili olduysa hastalık evde tedavi yerine, hastanede tedaviye çevrilebilir ve kullanılan ilaçlar da değişim gösterebilir. Bu nedenle tomografi sonuçları büyük önem taşır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu