SağlıkGenel

Koronavirüs Tedavisi İçin Uygulanan Güncel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Koronavirüs Tedavisi İçin Uygulanan Güncel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Koronavirüs tedavisi, koronavirüs nedeniyle yaşanan can kayıplarının önüne geçilebilmesi adına güncel tedavi yöntemleri büyük önem taşır.

Koronavirüsün ilk olarak ortaya çıktığı dönemde solunum yollarını destekleyen ve hastanın semptomlarının rahatlamasına yardımcı olan tedaviler uygulanırdı. Virüs gün geçtikçe etkisini göstermeye başladı ve yeni yeni tedavi yöntemleri aranmaya başlandı. Virüsün tedavisinin gelişmemesi, direkt olarak ölüm sayısının artmasına yol açarken, bu durumun önüne geçebilmek adına, daha derin tedavi yöntemleri yani, hücrelerle tedavi yoluna gidildi.

Koronavirüsün vücuda girmesiyle birlikte birçok hücre, virüsle mücadele konusunda amansız bir savaş içerisine girer. Bazı hücreler başarılı olamazken, bazı hücrelerin ise virüse karşı ciddi anlamda başarı gösterdikleri görülür. İşte bu nedenle hücre tedavisinde üzerinde durulur ve hücre tedavisi yolları aranır. Peki, yakın zamanda gündeme gelen hücre tedavisi nedir?

Koronavirüs Tedavisi İçin Uygulanan Hücre Tedavisi Nedir?

Koronavirüs tedavisi konusunda uygulanan hücre tedavisi, T hücre tedavisi olarak bilinir. T hücresi, vücutta virüsle savaş halinde olan en etkili hücrelerden biridir. Bu hücre sayesinde vücut, virüse karşı önemli bir direnç sağlar ve tam anlamıyla kendini virüse teslim etmez. Bazı bireylerde gerek yaşa bağlı gerekse mücadele ettiği hastalıklara bağlı olarak, T hücrelerinin sayısının son derece az olduğu söylenebilir.

Kısacası T hücresi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi konusunda etkin rol oynayan bir hücre olarak bilinir. Koronavirüs hastalarından alınan kan örneklerinde ise bu hücrenin son derece az olduğu görülür. Yeni geliştirilen tedavi yöntemlerinden biri ise söz konusu hücrenin bol miktarda vücuda takviye edilmesidir. Vücudun almış olduğu T hücresi takviyesi sayesinde virüse karşı daha etkin bir mücadele gösterir. Uygulanan ilaç tedavileri ve solunum tedavileri gibi yöntemler sayesinde ise vücut, koronavirüse karşı çok daha başarılı savaşır.

Koronavirüs İçin Uygulanan İlaç Tedavisi Yöntemleri

Koronavirüs Tedavi Yöntemleri
Koronavirüs Tedavi Yöntemleri

Koronavirüs için uygulanan ilaç tedavisi yöntemleri üzerinde durulduğu zaman birtakım ilaçların öne çıktığı görülür. Bu ilaçlardan ilki ise acil kullanım izniyle çıkarılan ve son dönemlerin en çok tercih edilen ilaçlarından biri olan Remdesivir ilacıdır. Bu ilaç aslında Ebola ve Hepatit C gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmak adına geliştirilmiştir. Koronavirüs hastalarında uygulanmaya başlandığında ise ilacın hastanede kalma süresini 15 günden 11 güne düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Deksametazon ise virüs tedavisinde kullanılan bir diğer önemli ilaçtır. Oldukça ucuz ve kolay erişilebilen bir ilaç olan deksametazon ilacı, virüsün solunum yollarına vermiş olduğu zararın büyük ölçüde giderilmesine ve solunum yolların korunmasına olanak sağlar. İlaç tüm virüs hastalarında değil, sadece solunum desteğine ihtiyaç duyan hastalarda kullanılır. Virüs tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar ise şu şekilde karşımıza çıkar: Favipiravir, EIDD-2801 ve  Recombinant ACE-2.

Söz konusu ilaçlar virüsün yayılmaması, virüse karşı hücresel destek ve virüsün semptomlarının azalması gibi birçok konuda başarı sağlayan ilaçlardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu