GenelSağlık

Koronavirüs Tanısı Nasıl Konulur? Hangi Aşamalardan Sonra Tanı Konur?

Koronavirüs Tanısı Nasıl Konulur? Hangi Aşamalardan Sonra Tanı Konur?

Koronavirüs tanısı nasıl konulur?” sorusu başta virüsün belirtilerini hisseden ve sonrasında pandemi süreci nedeniyle toplum tarafından fazlasıyla merak edilen bir konudur.

Bilindiği üzere koronavirüs testleri, yurt dışından getirilen ve televizyonda ya da sosyal medyada görüldüğü kadarı ile buruna ve boğaza sokulan çubuklarla yapılan bir testtir. Bu test sonucunda ise kişinin pozitif mi negatif mi olduğu anlaşılır. Toplumun genelinde bulunan bu algı son derece yanlış ve eksik bir bilgi olarak nitelendirilebilecek bir algıdır. Koronavirüs teşhisinde elbette ki çubuklu işlem yapılır ancak devamında da yapılan birçok tetkik ve muayene yöntemi vardır. Bir süreç sonucunda hastanın net bir şekilde Covid-19’a yakalandığı söylenebilir.

Tanı Kitleri İlk Etapta Öne Çıkıyor

Koronavirüs tanısı nasıl konulur?” sorusunun cevapları arasında elbette ki tanı kitleri, yani televizyon veya sosyal medyada gördüğümüz çubuk testleri önde gelir.

Bu kitler, buruna sokulan bir örnek çubuğu ve boğaza sokulan bir örnek çubuğu ile yapılır. Üst solunum yollarından alınan bir örnek ile boğazdan alınan bir örnek, laboratuvarda incelemeye alınır. Yapılan incelemeler sonucunda ise örneklerde virüs tespit edilirse, diğer tanı yöntemlerine de başvurulur. Bazı durumlarda ise iki defa test yapılabilir. Testlerin sonuçları her zaman için doğru bilgi vermez. Bazen yanıltıcı sonuçlar verebilmesi de mümkündür. Bu nedenle ikinci ve hatta üçüncü testler yapılır. Ardından da diğer tanı yöntemlerine başvurulur.

Kan Alma İşlemi

Kan alma işlemi en fazla önem taşıyan tanı yöntemlerinden biri olarak nitelendirilebilir. Virüsün tespiti konusunda birçok bileşenin bir araya gelip, ortak sonuç vermesi gerekir. Kan alma işlemi ise kan değerlerine bakılıp, kanda enfeksiyon oranının tespiti için yapılan bir işlemdir. Covid-19 pozitif olan hastaların birçoğunun kan değerlerinde yüksek miktarda enfeksiyona rastlanılır. Test pozitif ve enfeksiyon oranı yüksekse diğer aşamalara geçilir ve virüsün diğer etkileri gözlemlenmeye çalışılır. Bunun için de boğaz ve solunum yollarının detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir.

Görüntüleme İşlemleri

Koronavirüs Tanısı Nasıl Konulur? Hangi Aşamalardan Sonra Tanı Konur?

Koronavirüs tanısı nasıl konulur?” sorusunun belki de final kısmında görüntüleme işlemleri yer alır. Hastaya yapılan testler pozitif ve kan değerlerinde de enfeksiyon oranı yüksekse, ayrıca diğer değerlerde de gariplik varsa, direkt olarak hastanın boğazından ve akciğerinden görüntü almak istenir. Bunun nedeni ise virüsün ilk olarak boğazda etkili olup, sonrasında akciğerlere inip, akciğerlerde su oluşumuna yol açması veya akciğere baskı uygulamasıdır.

Öncelikle hasta için röntgen çekilir ve solunum yolları gözlemlenmeye çalışılır. Röntgenle birlikte istenen bir diğer görüntüleme sonucu ise tomografidir. Akciğerler tomografi sayesinde çok detaylı bir şekilde incelenir ve herhangi bir gariplik olup olmadığı tespit edilmeye çalışılır. Eğer bir sorun varsa ve akciğerlerde garip bulgular yer alıyorsa, hastanın pozitif olduğu yorumu yapılır ve direkt olarak tedavisine başlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu