SağlıkGenel

Koronavirüs Sürecinde Hastaneler Ne Kadar Güvenlidir?

Koronavirüs Sürecinde Hastaneler Ne Kadar Güvenlidir?

Koronavirüs sürecinde hastaneler ne kadar güvenlidir?” şeklinde birçok sorunun olduğunu söyleyebiliriz. Pandemi sürecinde belki de en çok sorulan sorulardan biridir.

Koronavirüs sürecinde hastaneler, her ne kadar güvenli ve dezenfekte edilmiş görünseler de aslında sanıldığı kadar güvenli değildirler. Çoğu acil personelinin COVID-19 testlerinin pozitif çıkması, bu durumun en önemli göstergelerinden biridir. Hastanelerde her ne kadar tüm önlemler alınmış olsa da hastalığın bulaşıcılık etkisinin son derece güçlü olmasından ötürü herhangi bir şekilde hastanelerin güvenli olduğu söylenemez. Pandemi sürecinde hastanelere gitmek pek doğru bir davranış değilken, son dönemlerde tedbirlere de hiçbir şekilde uyulmaması, hastalığın artık giderek her alanda tehlikeli bir boyuta geldiğini göstermiştir.

Koronavirüs Sürecinde Hastaneler Ne Amaçla Tercih Edilmeli?

Koronavirüs sürecinde hastaneler çok acil olmayan her durumda tercih edilmemelidir. Çoğu hastanede normal acil ile COVID-19 için oluşturulan acil kısmı yer alır. Aslında her iki kısmın da son derece tehlikeli olduğu söylenebilir. Pandemi sürecinde hastanelere gitmek için öncelikle COVID-19 belirtilerinin vücudunuzda olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bu kapsamda hastaneye gidebilmek adına öncelikli amacınızın COVID-19 olması gerektiğini belirtmek isteriz.

COVID-19 belirtileriniz yoksa ve farklı sağlık sorunlarınız söz konusuysa, sağlık sorununa göre hastaneye gitmenizi önermekteyiz. Kırık, çatlak, ağır yaralanmalar, aşırı derecede yanıklar vb. acil tıbbi müdahale gerektiren her türlü sorun mutlaka hastanelere gidilmelidir. Risk ne kadar fazla olursa olsun, bu tür durumlar hayati önem taşıyan durumlardır. İhmal etmek, ölüm ya da kısmi felç gibi birçok soruna yol açabilir.

Bunun dışında belirli aralıklarla ortaya çıkan ağrılarınız varsa, vücut yorgunluğunuza dayalı ağrılarınız varsa, rutin kontrol amacınız varsa, kısacası, 2-3 ay rahatlıkla bekleyebilecek sağlık sorunlarınız varsa, mutlak suretle evde oturmanız ve izole bir şekilde beklemeniz gerekir. Aksi halde hastaneye gidip, enfekte olma riskinizin son derece fazla olduğunu söylemek isteriz. Özellikle 2020 Ağustos ayında Türkiye’de vaka sayılarının hızlı bir şekilde artış gösteriyor olması, bu riskin akıl almaz derecede fazla olduğu yorumunu yapmak için yeterlidir.

Hastanede Nasıl Korunmak Gerekir?

Koronavirüs Sürecinde Hastaneler
Koronavirüs Sürecinde Hastaneler

Pandemi sürecinde zorunlu sebeplerden ötürü hastaneye gitmeniz durumunda ise mutlak suretle hastalığa karşı iyi bir şekilde korunmanız gerekir. Aksi halde enfekte olma riskinizin hiçbir şekilde gerilemeyeceğini söylemek isteriz.

Hastaneye gitmeden önce mutlaka eldiven, maske ve dezenfektan üçlüsünü yanınızda bulundurmanız gerekir. Bu üçlünün virüse karşı en etkili silahlar olduğunu unutmamak gerekir. Hastaneye gitmeniz durumunda ise maskenizi hastane içerisinde hiç çıkarmamanız, eldiveninizi de aynı şekilde hastaneden çıkana kadar elinizde bulundurmanız gerekir. Bunun yanı sıra hastanede geçirdiğiniz süre boyunca doktor dahi olsa zorunlu olmadıkça temastan kaçınmanız ve mesafeyi korumanız önemlidir. Yakından muayene dışında herhangi bir şekilde doktorla temas halinde olmamanız gerekir.

Hastanede bulunduğunuz süre boyunca eldiveninizi elinizden çıkartmadığınız gibi ellerinizi vücudunuzun herhangi bir bölgesine sürmemeniz de önem taşır. Özellikle ellerinizi, göz, burun ve ağız bölgelerinde uzak tutmanız gerekir. Hastaneden çıktığınız andan itibaren, hastanede kullandığınız maske ve eldiveni çöpe atmalı, yenilerini takmalısınız. Yenilerini takmadan önce kendinizi dezenfektanla iyi bir şekilde dezenfekte etmeli ve eve geldiğinizde ise dışarıda kullandığınız kıyafetlerinizi direkt olarak çamaşır makine atıp, yıkamalısınız. Eve geldiğinizde hiçbir nesneye dokunmadan ve ev halkıyla temasta bulunmadan duş alıp, tam anlamıyla dezenfekte olduğunuzdan emin olmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu