GenelSağlık

Koronavirüs Ölüm Oranları Nedir? Hangi Boyuttadır?

Koronavirüs Ölüm Oranları Nedir? Hangi Boyuttadır?

Koronavirüs ölüm oranları değerlendirilirken birçok ölçü bazında bu ölüm oranları belirlenir. Ülkelere göre ölüm oranları farklılık gösterirken, yaş grubuna göre de ölüm oranlarının farklılık gösterdiği söylenebilir. Ülkelerin sağlık sistemleri, eğitim seviyesi, uygulamış oldukları tedbirler, ekonomik koşullar ve daha birçok durum ölüm oranlarını etkiler.

Türkiye’de ise koronavirüsün neden olduğu ölüm oranlarının genel anlamda yaşa bağlı olduğu görülürken, ekonomik durumu zayıf olan ülkelerde ise imkansızlıklar nedeniyle koronavirüsün can aldığı bilinen bir gerçektir. Bunun yanı sıra ekonomik anlamda güçlü ülkelerde de ölüm oranlarının fazla olduğu görülür. Bu ülkelerde ise yaşlı nüfusun fazla olması ve çeşitli nedenlerden ötürü vücut yapılarının zayıf olması gibi durumlar, ölüm oranlarını arttır. Peki, genel anlamda ölüm oranları nelerdir?

İlgili Makaleler

Ülkelere Göre Koronavirüs Ölüm Oranları

Ülkelere göre koronavirüs ölüm oranları üzerinde durulduğu zaman İngiltere bu konuda en dikkat çeken ülkelerden biridir. Yaşlı nüfusun oldukça fazla olduğu bu ülkede ölüm oranı %11,3 olarak kaydedilmiştir. Ekonomik anlamda her ne kadar iyi olsa da yaşlı nüfusun fazla olması ve sağlık sistemlerinin kısmi de olsa kötü olması bu ölüm oranının görülmesine yol açar.

İngiltere dışında ölüm oranı yüksek olan bir başka ülke daha vardır. Bu ülke ise İtalya olarak bilinir. İtalya’da ölüm oranı %12,4 olarak belirlenmiştir. İtalya’nın sağlık alanında kötü olmadığı bilinen bir gerçektir. Bununla birlikte ekonomik gücünün de tartışmasız bir şekilde iyi olduğu söylenebilir. Ölüm oranının bu denli fazla olmasının sebebi ise tamamıyla toplumun tedbirsiz bir şekilde davranmasıdır. Ölüm oranları sadece alınan sert karantina tedbirleri sonrasında düşüş göstermiştir.

İtalya ve İngiltere dışında, Belçika, Fransa ve Brezilya gibi ülkelerde de ölüm oranlarının son derece fazla olduğu görülür. Bu ülkeler ise tedbirsizlik, kötü sağlık sistemi ve ekonomik koşullar nedeniyle bu denli yüksek ölüm oranlarına sahiptir.

Yaş Gruplarına Göre Ölüm Oranları

Koronavirüs Ölüm Oranları

Yaş gruplarına göre ölüm oranları koronavirüsün en çok dikkat çeken detaylarından biridir. Yaş gruplarına göre değerlendirme yapıldığında en çok ölüm oranının yaşlı grupta olduğu net bir şekilde görülür. Yaş gruplarına göre bakıldığında 80+ yaş grubunun en çok ölüm yaşandığı grup olarak raporlarda yer aldığı söylenebilir. 80+ ile birlikte 70-79 yaş grubunun da öne çıktığı söylenebilirken, söz konusu iki yaş grubunda ölüm oranları %5’i aşmaktadır.

30-39, 40-49, 50-59 ve 60-69 yaş grubunun ise %5’in altında olan ve ölüm oranlarının en fazla olduğu gruplar olarak kayıtlara geçtiği görülür. Yaş grubu arttıkça ölüm oranları da artarken, yaşa bağlı ölüm oranının yüksek olması, virüsün zayıf bünyelerde çok daha etkili olduğunun önemli göstergelerindendir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu