GenelSağlık

Koronavirüs Olan Anne Bebeğini Emzirebilir mi? Sütten Virüs Geçer mi?

Koronavirüs Olan Anne Bebeğini Emzirebilir mi? Sütten Virüs Geçer mi?

Koronavirüs olan anne bebeğini emzirebilir mi?” sorusu hem anneler tarafından hem de anne adayları tarafından en çok merak edilen soruların başında gelir.

Anne sütü özellikle ilk 6 ay bebek gelişimi için büyük önem taşır ve bebeğin bağışıklık sisteminin temellerini oluşturur. Çocuğun hastalıklara karşı korunaklı olması ve iyi bir vücut yapısının olabilmesi adına mutlaka anne sütünün ilk 6 ay kesintisiz olarak verilmesi gerekir. Pandemi sürecinde ise anneler koronavirüs nedeniyle fazlasıyla endişelidirler. Özellikle koronavirüse yakalanan annelerin bu durum ne yapacakları hakkında pek bilgileri yoktur. Bu nedenle de bebeğe süt verip vermeme konusunda kararsızdırlar.

İlgili Makaleler

Peki, koronavirüs olan bir anne bebeğini emzirebilir mi? Emzirebiliyorsa hangi şartlarda emzirmelidir?

Koronavirüs Olan Anne Bebeğini Emzirebilir mi?

Koronavirüs olan bir anne virüsü atlatana dek bebeğini emzirebilir. Bu konuda herhangi bir sakınca yoktur. Özellikle virüsün dünyada ilk başladığı yer olarak bilinen Wuhan kentinde birçok anne üzerinde yapılan testler sonucunda virüse yakalanan annelerin sütünde herhangi bir virüs bulgusuna rastlanmamıştır. Dünyanın farklı bölgelerinde yapılan araştırmalar neticesinde de virüsün herhangi bir şekilde anne sütünde olmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle uzmanlar şuan için annelerin bebeklerini süt gelişimini kesmemek adına emzirmelerini önerir.

Koronavirüs olan bir annenin 2-3 haftalık bir kesinti yapması, bebek gelişimi için büyük bir riske neden olur. Bebeğin bağışıklık sisteminin, iskelet sisteminin ve diğer vücut sistemlerinin gelişimi adına anne sütü büyük önem taşır. Bu nedenle anne sütünde kesinti yapmak, söz konusu sistemlerin eksik gelişimine veya tam gelişmemesine neden olabilir. Haliyle annelerin koronavirüs olmaları durumunda dahi emzirmeleri çok büyük önem taşır. Emzirme işlemleri birtakım önlemler çerçevesinde yapılmalıdır. Bu önlemler dışında çıkılması veya önlemlerin esnek tutulması, direkt olarak bebeğin virüse yakalanmasına yol açar. Peki, bebek emzirirken ne gibi önlemler alınabilir?

Koronavirüs Olan Annenin Emzirme Esnasında Alabileceği Önlemler

Koronavirüs Olan Anne Bebeğini Emzirebilir Mi?

Annenin emzirme işlemi sırasında gerekli tüm önlemleri alması, bebeğini maksimum derecede virüsten koruması büyük önem taşır. Bilindiği üzere virüs, solunum yolları vasıtasıyla bulaşır. Yani annenin solunum yollarını ve ağzını iyi bir şekilde kapatması gerekir. Bunun için kaliteli bir maske takmak şarttır. Maskenin, annenin yüzünü büyük ölçüde kapatması şarttır. Hatta anne adayı iki maske üst üste takarsa daha korunaklı bir önlem almış olur.

Annenin bebeği almadan önce iyi bir şekilde dezenfekte olması gerekir. Bununla birlikte eldiven, galoş, saçı kapatacak örtü ve korunaklı gözlükler ile tüm risk taşıyan unsurları en aza indirmesi gerekir. Ayrıca emzirme yapılacak ortamında dezenfekte edilmiş olması ve en az 1 saat havalandırılmış olması büyük önem taşır. Bebek için her türlü önlem alındıktan sonra emzirme işlemi başlatılabilir. Eğer anne virüs nedeniyle çok hasta durumda ise yine steril bir şekilde süt sağılıp, bebeğin beslenmesi sağlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu