GenelSağlık

Koronavirüs Ne Zaman Biter? Virüsün Sonu Nasıl Gelir?

Koronavirüs ne zaman ve neye göre biter?

Koronavirüs Ne Zaman Biter? Virüsün Sonu Nasıl Gelir?

Koronavirüs ne zaman biter?” sorusu, sadece virüs hastaları değil aynı zamanda dünyadaki tüm insanlar tarafından sorulan bir sorudur. Henüz çıkış nedeni tam olarak bilinmeyen ve günden güne daha fazla kişiye yayılan bu virüs, aşırı derecede bulaşıcı olmasından ötürü varlığını sürdürmesine neden olur.

Geçmişte koronavirüs gibi birçok salgın hastalığın ortaya çıktığı ancak kesin ve etkili aşı ya da ilaç tedavileri sonucunda sona erdikleri görülür. Koronavirüsün bu salgın hastalıklardan en önemli farkı, hastalığın çok çabuk bir şekilde yayılıyor olmasıdır. Hastalığın bu denli çabuk yayılabilmesi nedeniyle günümüzde halen daha etkin bir şekilde varlığını sürdürebilmesine yol açar. Bu nedenle hastalığı ne zaman biteceği konusunda net bir yargıya varılması mümkün olmaz. Peki, hangi sağlık kuruluşları, hangi uzmanlar, hangi sağlık önderleri; “koronavirüs ne zaman biter?” sorusu için ne şekilde cevap veriyorlar?

Dünya Sağlık Örgütüne Göre “Koronavirüs Ne Zaman Biter?” Sorusunun Cevabı

Dünya Sağlık Örgütüne göre “Koronavirüs ne zaman biter“? sorusunun cevabı için net bir yıl vermekten kaçınılsa da örgütün üyesi olan birçok bilim insanı virüsün en az 5 yıl boyunca etkisini göstereceğini belirtmektedir.

Bilim insanlarının bu tür görüş bildirmeleri aslında virüs konusunda ne kadar ümitsiz olduklarını, virüsün tedavisi konusunda ne kadar ümitsiz oldukları ve virüsün ilacının ya da aşısının bulunması konusunda ne kadar ümitsiz olduklarını gösterir. Üstelik uzmanlar virüsün 5 yıl sonunda kontrol altına alınacağını belirtirken, 5 yıl sonunda biteceği konusunda net bir fikir beyan etmemektedirler.

Science’ye Göre “Koronavirüs Ne Zaman Biter?” Sorusunun Cevabı

Koronavirüs ne zaman biter?” sorusunun cevabı Science’ye göre son derece karanlık.

Science uzmanları virüsün en erken 2025 yılında etkisini belirli ölçüde yitireceğini ancak 2025 yılında bile yeni ve güçlü bir dalganın başlayacağını belirtmektedirler. Science uzmanları, virüse karşı alınan tedbirlerin genel anlamda tek seferlik olduğunu dile getirirler. Bu nedenle de sonunun gelmesinin zor olduğunu, aşı ya da ilaç çıkarılması durumunda net anlamıyla ne zaman bitebileceği konusunda net bir yorum yapılabileceğini savunurlar.

Bill Gates’e Göre Virüs Ne Zaman Bitecek?

Koronavirus Biter Mi?
Koronavirus Biter Mi?

Bill Gates, Fox News Sunday kanalında vermiş olduğu bir röportajda virüsün 2022 yılının sonlarına doğru biteceğini belirtti. Bill Gates, 2022 tarihinin yine en iyi ihtimal olduğunu dile getirirken, sahip olduğu vakfın da aşı çalışmalarına başladığını ve bu konuda önlerinde birtakım yasal engeller olduğunu belirtti. Yasal engellerin aşılması durumunda aşının denenebileceğini ve uygulanmaya başlanabileceğini belirten Gates, ilerleyen süreçte bu konuda olumlu bir haber vereceklerini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu