SağlıkGenel

Koronavirüs Kuluçka Süresi Ne Kadar? Kuluçkada Bulaşır mı?

Koronavirüs Kuluçka Süresi Ne Kadar? Kuluçkada Bulaşır mı?

Koronavirüs kuluçka süresi aslında virüs hakkında belirtileri kadar önem taşıyan noktalardan biridir. Kuluçka süresi konusunda kulaktan kulağa yayılan birçok yanlış bilgi bulunur. Virüsün gerçek kuluçka süresi 2 ila 14 gün arasındadır. Bu da demek oluyor ki virüs, 2 gün içerisinde de kuluçka süresini tamamlayıp belirti gösterebilir, 14 gün sonra da kuluçka süresini tamamlayıp belirtilerini gösterebilir.

Türkiye’deki vaka ortalamasına bakıldığında ise ortalama kuluçka süresinin 5-7 gün aralığında olduğu görülür. Kısacası, virüs vücuda girdikten 1 hafta sonra genel anlamda net bir şekilde kendini gösterir. Virüsün belirtileri ilk etapta son derece hafiftir. Anlaşılması zordur. Tabi bu durum bünyeden bünyeye değişim gösterebilir ancak ortalama sağlığa sahip olan her bireyde öncelikle fazla belirti göstermez. Ufak çaplı belirtilerle kendini gösterir ve ilerleyen süreçte koronavirüs belirtileri çok daha şiddetli bir şekilde göze çarpmaya başlar.

Genel anlamda birçok kişinin ise belirtilerin ağırlaştığı dönemde hastaneye başvurduğu, belirtilerin hafif olduğu dönemde ise hastaneye başvurma gereksinimi duymayıp, kendini de izole etmediği görülür. Koronavirüse karşı en önemli bir diğer soru ise “koronavirüs kuluçkada bulaşır mı?” sorusudur.

Koronavirüs Kulukça Süresi İçerisinde Bulaşır Mı?

Koronavirus Kuluçka Süresi
Koronavirüs Kuluçka Süresi

Koronavirüs kuluçka  süresi içerisinde bulaşır mı?” sorusu gerek virüse yakalanan gerekse yakalanmayan hastalar tarafından en çok merak edilen sorulardan biridir.

Koronavirüsün en önemli özelliği, diğer salgın hastalıklara göre aşırı derecede bulaşıcı olmasıdır. Virüsün kuluçka süresi içerisinde bulaşma ihtimalinin yüksek olduğu bilinir. Kuluçkanın başladığı gün olmasa dahi kuluçka süresi içerisinde hastanın birtakım belirtiler göstermeye başlaması durumunda virüsün bulaşıcı olduğu bilinir. Bu nedenle özellikle temaslı hastaların büyük bir özen göstermeleri ve başka kişilerle temastan kaçınmaları gerekir.

Kuluçka süresi içerisinde ne yazık ki henüz hasta olmadığınız için bazı durumlarda karantinaya alınmayabilirsiniz. Bu dönemlerde iş nedeniyle dışarı çıkmak ve çalışma zorundaysanız, işyerinizde olabildiğince korunaklı olmalı ve başkalarıyla yakın temastan kaçınmalısınız. Eldiven kullanmalı ve çift maske kullanmalısınız. Ayrıca maskenizi sürekli olarak değiştirmeli ve ayrı bir yerde imha etmelisiniz. Aksi halde virüsün işyerinizde etkisini göstermeye başlaması çok kısa süre içerisinde gerçekleşir.

Özellikle çocuk bakım evleri, huzur evleri, hastaneler vb. topluluğa hitap ettiğiniz bir işyerinde çalışıyorsanız, durumu mutlaka amirlerinize bildirmeli ve kendinizi karantinaya almanız gerektiğini ifade etmelisiniz. Aksi takdirde hastalık ciddi bir şekilde yayılma gösterebilir ve bünyesi zayıf olan kişilerin hastalıkla mücadele etme durumu son derece zordur. Haliyle bulaştırdığınız kişiler için bu hastalık hayati sonuçlara yol açabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu