Genel

Koronavirüs ile Grip Arasındaki Farklar Nelerdir? Nasıl Ayırt Edilebilir?

Koronavirüs ile Grip Arasındaki Farklar Nelerdir? Nasıl Ayırt Edilebilir?

Koronavirüs ile grip arasındaki farklar bazı durumlar anlaşılması zor olabilir ve hastalar grip olup, Covid-19’a yakalandıklarını düşünebilir. Ayrıca Covid-19 belirtileri gösterip, griptir diye hastalığı önemsemeyen bireyler de olabilir. Haliyle bu durum bireyin hem çevresindekileri hem de toplumu büyük bir risk altına itmesi anlamına gelir.

Bahar aylarının gelmesi ve kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte hava sıcaklıkları önemli ölçüde değişim göstermektedir. Bu durum ise ufak çaplı; grip ve nezle gibi sağlık sorunlarının çok daha net bir şekilde görülmesine yol açar. Son dönemlerde pandeminin olması da birtakım riskleri beraberinde getirir. Bilindiği üzere girp ve nezle gibi hastalıklarla Covid-19 belirtileri arasında pek bir fark yoktur ve belirtiler fazlasıyla benzerdir. Peki, söz konusu hastalıklar arasındaki farklar nelerdir?

Koku ve Tat Alma

Koronavirüs ile grip arasındaki farklar konusunun belki de en önemli noktaları arasında koku ve tat alma duyusu yer alır. Grip hastalığında öksürük, yüksek ateş, yorgunluk, kırgınlık ve hatta eklem ağrıları görülebilir. Bu belirtiler koronavirüs ile aynı belirtilerdir ancak bireyin mutlaka diğer belirtilere odaklanması gerekir. Belirtilerin çoğu koronavirüsle aynıdır ancak grip hastalığın olmayıp, koronavirüste olan belirtilerden en önemlisi koku ve tat alma duyusudur.

Grip hastalığına yakalanan bireylerde koku ve tat alma duyuları kaybolmaz. Koronavirüs hastalarında ise kaybolur ve bu nedenle iki hastalık söz konusu belirtiyle anlaşılabilir. Koronavirüse yakalanmış hastaların çoğu, sıfır koku ve tat aldıklarını söylerler. Bu nedenle bu belirti üzerinde durmak önem taşır.

Sırt Ağrısı

Koronavirüs ile grip arasındaki farklar konusunda bir diğer önemli belirti ise sırt ağrısı olarak bilinir. Grip hastalığında her ne kadar eklem ağrıları olsa da sırt ağrısı belirgin bir şekilde kendini gösterir. Özellikle virüsün akciğerlere indiği süreçte sırt ağrısı ciddi bir şekilde kendini gösterir. Diğer koronavirüs belirtileri ile birlikte sırt ağrınız varsa mutlaka en yakın hastaneye giderek test yaptırın.

Kuru Öksürük

Koronavirüs ile grip arasındaki farklar

Koronavirüsün henüz akciğere inmediği dönemde kuru öksürükle kendini göstermeye başladığı bilinir. Grip ve nezle gibi sağlık sorunlarında öksürük genel olarak balgamlı olur. Her ne kadar iki hastalıkta da öksürüğün sürekliliği söz konusu olsa da koronavirüste kuru, grip ve nezle gibi hastalıklarda ise balgamlı öksürük bir net bir şekilde görülür. Ayrıca öksürükle birlikte yüksek ateşin olması da koronavirüs belirtilerine işarettir. Hastanın da mutlaka bu detaylara dikkat etmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu