GenelSağlık

Koronavirüs Evde Tedavisi Nasıl Olur? Hasta Bakımı Nasıl Yapılır?

Koronavirüs Evde Tedavisi Nasıl Olur? Hasta Bakımı Nasıl Yapılır?

Koronavirüs evde tedavisi, son dönemlerde virüsle mücadele konusunda en sık tercih edilen tedavi türlerinden biridir. Virüsün evde tedavisi, hastanelerde yoğunluğun önüne geçer ve böylelikle durumu daha  ciddi olan hastaların, fazla risk altına girmeden tedavi olmalarını sağlar.

Bu tedavi yöntemi her ne kadar sağlık alanında meydana gelebilecek olan yığılmanın önüne geçse de birtakım riskleri de beraberinde getirir. Risklerin minimize edilmesi hem ev halkı hem de hasta elinde olan bir durumdur. Öncelikle evde tedavinin nasıl olduğu hakkında bilgi sahibi olunmalı, sonrasında da ev halkının tedavi sürecinde nasıl bir yaklaşım sergilemeleri gerektiği hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir.

Koronavirüs Evde Tedavisi Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koronavirüs evde tedavisi konusunda dikkat edilmesi gereken detaylar, hastalığın yayılmasını önlemek adına alınması gereken detaylardır. Bu detaylar çerçevesinde tedavi süreci devam ederse hem ev halkının hem de ev halkının çevresindeki insanların korunmasına yardımcı olurlar.

Evde tedavi sürecinde hastanın mutlaka evin bir odasında kalması, mümkünse hiçbir şekilde bu odanın dışına çıkmaması gerekir. Odanın içerisinde tuvalet ve banyo gibi imkanlar yer alıyorsa, bu durum hem hasta hem de ev halkı için büyük bir avantajdır. Covid-19’lu bir hasta ile aynı tuvalet ve banyonun kullanılması kesinlikle söz konusu olamaz. Mutlaka ayrı tuvalet ve banyo kullanılması gerekir.

Ev içerisinde dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise eve kesinlikle hiçbir ziyaretçinin kabul edilmemesidir. Sadece kendinizi ve sevdiklerinizi değil, pandemi konusunda toplumun da sağlığını düşünmelisiniz. Bu yüzden de eve herhangi bir şekilde başka bir bireyin girişine izin vermemelisiniz. Ayrıca hastanın yemek yediği herhangi bir mutfak eşyası bir daha kullanılmamalıdır. Bu yüzden karton veya plastik; bardak, tabak, çatal veya kaşık kullanılmalıdır.

Hastanın virüsü etrafa saçmaması adına dikkatli olması gerekir. Örneğin; öksürürken veya hapşırırken, ağzını bir şekilde kapatmalıdır. Etrafa saçmamaya özen göstermelidir. Eğer hastanın yakınında bir yer temizleniyorsa veya evde tedavi süreci sonlandığında temizlik yapılacaksa, tek kullanımlık maske ve eldivenler kullanılarak temizlik sürdürülmelidir.

Koronavirüsün Evde Tedavisi Nasıl Yapılır?

Koronavirüs Evde Tedavisi
Koronavirüs Evde Tedavisi

Koronavirüsün evde tedavisi nasıl yapılır?” sorusu, en çok merak edilen sorulardan biridir.

Koronavirüsün evde tedavi edilme sürecinin asıl amacı, hastanelerde oluşan yoğunluğu önlemek ve böylelikle durumu ağır olan Covid-19 hastalarına öncelik vermektir. Evde tedavi sürecinin başlangıcı aslında hastanedir. Hastanede, hasta üzerinde yapılan tetkikler sonucunda hastanın evde tedavi programı oluşturulur. Verilen programda, hastanın hangi günler ve günde kaç defa, hangi ilaçları kullanacağı belirtilir.

Ayrıca hastanın evde tedavi sürecinde neler yapması gerektiği de detaylı bir şekilde hastaya anlatılır. Bununla birlikte hastanın yatış şekli, günde kaç saat uyuması gerektiği ve nasıl beslenmesi gerektiği gibi detaylar da hastaya ayrıntılı bir şekilde belirtilir. Hastanın tedavi detaylarına sadakat göstermesi durumunda ise yaklaşık 20 gün içerisinde virüsü yendiği görülür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu