SağlıkGenel

Koronavirüs Ciğerlerde Kalıcı Hasar Bırakır mı?

Koronavirüs Ciğerlerde Kalıcı Hasar Bırakır mı?

Koronavirüs ciğerlerde kalıcı hasar bırakır mı?” sorusu gerek Covid-19 hastaları gerekse hastalığı atlatmış olan birçok kişi tarafından sıklıkla sorulan sorulardan biridir.

Koronavirüs genel anlamda solunum yollarında etkisini gösteren bir hastalıktır. Solunum yollarına yapmış olduğu baskıyla diğer organları da etkileyebilir ancak solunum yollarında yer alan her yapı mutlaka virüs nedeniyle ufak da olsa geçici veya kalıcı zarar görebilir. Bunun yanı sıra koronavirüsün ilk olarak vücutta etki ettiği yer boğaz, yani üst solunum yollarında yer alan yapılar olarak bilinir. Virüs burada etkisini gösterdikten sonra ise direkt olarak vücudun diğer bölgelerine yayılmaya başlar. Akciğerler ise yayılma konusunda ilk hedefi olarak bilinir.

Akciğerlere yayılan virüs, bireyin solunum konusunda ciddi anlamda zayıflamasına ve akciğerlerde de hücresel anlamda kalıcı hasar bırakmasına yol açar. Bu nedenle “koronavirüs ciğerlerde hasar bırakır mı?” sorusunun cevabı aslında çok nettir. Akciğerlere tam anlamıyla yayılan virüs, elbette ki belirli bir miktarda ciğerlerde hasara neden olur.

Koronavirüs En Az Hasarla Nasıl Atlatılır?

Koronavirüs ciğerlerde kalıcı hasar bırakır mı?” sorusu kadar, “Koronavirüs en az hasarla nasıl atlatılır?” sorusu da büyük önem taşır.

Vücuda giren virüs ciğerlerde bu denli sert bir etkiye neden olurken, vücut virüsün etkisini gösterdiği anlarda savunmasız kalır. Bu durum ciğerlerin belirli ölçüde zarar görmesine ve hastanım solunum fonksiyonunun zayıflamasına yol açar. Virüsün ciğerlerde etkili olmaya başladığı anlarda, virüs tedavisi uygulanıyor olsa, ciğerlerin bu denli zarar görmesi ve hatta hastalığın ciğerlere inmesi dahi söz konusu olmaz. Bu yüzden koronavirüsün vücuttan en az hasarla çıkarılması konusunda direkt olarak tedavisi ve erken teşhisi gibi konular öne çıkar.

Virüs ne kadar erken teşhis edilir ve tedavisine ne kadar erken başlanırsa, vücuttaki etkileri de o denli az olur. Özellikle de akciğerlere vermiş olduğu hasarın boyutu da aynı oranda azalır. Bu yüzden belirtiler hakkında bilinçli olmak ve emin olduktan sonra test yaptırmak büyük önem taşır.

Astım, KOAH ve Kronik Hastalığı Olan Kişiler Çok Hassas Davranmalı

koronavirus akciger hasari

Koronavirüs ciğerlerde kalıcı hasar bırakır mı?” sorusu konusunda kronik hastalığı olan kişileri de es geçmemek önemlidir.

Bilindiği üzere KOAH, astım ve diğer kronik hastalıklara sahip olan kişilerde virüs çok daha etkili bir şekilde vücuda zarar verir. Bu kişilerin mutlaka ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanmaları ve virüse karşı daha hassas olmaları gerekir. Kronik rahatsızlığı olan kişiler, 2-3 kat daha tedbirli olmaları durumunda virüse yakalanma riskini büyük ölçüde azaltırlar. Virüse yakalanmaları durumunda ise direkt olarak tıbbi yardım almaları, hastalıktan en az şekilde etkilenmelerine neden olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu