SağlıkGenel

Koronavirüs Aşısı Bulundu mu? Ne Zaman Dağıtılacak?

Koronavirüs Aşısı Bulundu mu? Ne Zaman Dağıtılacak?

Koronavirüs aşısı bulundu mu?” sorusu, Türkiye ve tüm dünyada en çok merak edilen sorulardan biridir. Geçtiğimiz aylarda ülkemizde konu hakkında çalışmalar yapılmıştı ancak herhangi bir sonuç çıkmadı. Amerika’da da aşı çalışmaları başlatıldığı duyuran Trump hükumeti, aşıya dair herhangi bir duyuru yapmadı.

Koronavirüs aşısı konusunda şuana kadar en ciddi açıklamayı Rusya yaptı. Rusya geçtiğimiz hafta koronavirüse karşı etkili bir aşı geliştirdiklerini duyurmuştu. Özellikle açıklamayı Putin yaparken, Putin aşının kızında da denendiğini ve sonuçlarını hep birlikte göreceklerini ifade etmişti. 28 Ağustos Cuma günü açıklama yapan Rusya Başbakan Yardımcısı Tatiana Golikova, Rus televizyonlarında yayınlanan hükumet toplantısının ardından virüse karşı ikinci bir aşı daha geliştirdiklerini ifade etti.

Virüse karşı geliştirilen ikinci aşı açıklaması tüm dünyada büyük yankı uyandırırken, Rusya’da virüs vakalarının 1 milyona ulaşması, aşının bulunması konusunda etkili noktalardan biri oldu. Aşı konusunda şuana dek, en ciddi ve en umut verici açıklamayı yapan Rusya, aşının tam olarak ne zaman uygulanacağı konusunda da net bir bilgi vermedi. Rusya Başbakan Yardımcısı Tatiana Golikova tarafından yapılan açıklamada, yeni aşının “EpiVacCorona” olarak adlandırıldığı ifade edildi. Ayrıca Golikova tarafından aşıya dair diğer detaylar da öne çıktı.

Koronavirüs Aşısı Ne Zaman Dağıtılacak?

Koronavirüs Aşısı Bulundu mu?
Koronavirüs Aşısı Bulundu mu?

“Koronavirüs aşısı ne zaman dağıtılacak?” sorusu da aşının bulunması kadar merak edilen konulardan biri oldu.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatiana Golikova tarafından yapılan açıklamada, aşının henüz klinik çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Aşının canlı denekler üzerinde uygulandığını ve deneklerin virüse karşı herhangi bir semptom göstermedikleri ifade edildi. Golikova tarafından yapılan açıklamada aşının özellikle Eylül sonu ve Ekim ayının ortalarına doğru hazır olacağının altı çizilirken, ikinci Rus aşısının Sibirya’da son derece özel ve gizli çalışmaların yapıldığı bir Vector adlı tesiste geliştirildiği söylendi.

Rusya’nın ilk geliştirmiş olduğu aşı olan Sputnik V aşısına Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere, tüm dünya tarafından bir tedirginlikle yaklaşılıyordu. Bu tedirginliğin ardından ikinci aşı haberinin gelmesi ise kafaları karıştıran bir başka nokta oldu.

Rus bilim insanları tarafından yapılan açıklamada, aşının 57 gönüllü üzerinden denendiğini ve gönüllülerin herhangi bir yan etki belirtisi göstermedikleri ifade edildi. Rus yetkililer tarafından yapılan açıklamada, deneklerin 23 gün boyunca hastanede kaldıkları ve durumlarının yakından gözlendiği söylendi. Yeni geliştirilen aşının 14 ila 21 gün arayla yapılmasının planlandığı ve bu böylelikle bağışıklık kazanılacağı, yan etkilerinin de sıfıra ineceği belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu