SağlıkGenel

Korona Virüsü Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Korona Virüsü Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Korona virüsü ne zaman ortaya çıktı sorusuna yaklaşık 4 ay önce çıktığı bilinmesine rağmen bu konuda bazı spekülasyonlar dönmektedir. Dönen haberlere göre korona virüsü kasım ayından daha önce ortaya çıktığı söylenmektedir. Özellikle Ocağın sonlarından itibaren özellikle Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. Buradan çıkmış ve tüm Dünyaya yayılmaya başlamıştır. Korona virüsüne daire bilinen ilk vaka 2019 yılının son günlerinde ortaya çıkmıştır.

Virüsün İlk Belirtileri

Korona virüsü rahatsızlığının ilk başta zatürre olarak belirlenmişti. Ancak durum bu şekilde değildi. Çinli yetkililer 31 aralık gününde Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak 41 kişide zatürre benzeri bir hastalık çıktığını söylemiştir. Ancak daha sonra yapılan araştırmalarla bunun zatürreye neden olan bir virüsün neden olduğu ortaya çıkmıştır. Amerika bu konuda hastalığın Çin’in hayvan pazarlarından yayılmış olabileceği söylentisinden sonra Çin bu konuda tüm hayvan pazarlarını ve deniz ürünleri pazarlarını kapatmıştır. İlk vakalar ortaya çıktıktan sonra 3 ocak 2020 tarihinde Wuhan kentinden giden tüm yolculara sağlık taraması başlatıldı. Bu tedbirlerden sonra Dünya Sağlık Örgütü, Çin’e seyahatlerin durdurulmasına gerek olmadığını söylemiştir. 13 Ocak 2020 tarihinden itibaren ise virüsün Wuhan kentini aştığı saptanmıştır. Öncelikle korona virüsü nedir yazısını okuyalım.

İlgili Makaleler

Sınırlarını Aşması

13 Ocak 2020 tarihinden itibaren ilk olarak Tayland’da bu virüs ortaya çıkmıştır. Ardından Japonya ise ilk korona virüsü vakasını duyurmuştur. Böylece adı geçen virüsü sınırlarını aşarak pandemi yolunda hızla ilerlemekteydi. Şubatın başına neredeyse birer birer dünya ülkeleri virüsü açıklamaktaydı. Bu ülkelerden bazıları Singapur, Kanada, Nepal, Almanya, İran, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri gibi birçok ülke ilk korona virüsü vakalarını doğrulamıştır. Daha sonra Avustralya, Birleşik krallık gibi birçok ülke bu duruma eklenmiştir. Günümüzde ise Çin’de korona virüsü vaka sayısı hızla azalarak yok olma sınırına gelmiş durumdadır. Dünya ülkelerinde yıkıcı sonuçlar meydana gelmiştir. Tüm dünyada milyonlarca test yapıldı. Hastalığın ölüm oranı yaklaşık %4 olarak seyretmektedir. Günümüzde bu virüsün nereye varacağı henüz bilinmemektedir. Ülkeler ve tüm insanlar evlerinde kalarak virüsü kapmamaya çalışmaktadır. Bu konuda insanlar büyük bir dayanışma örneği göstererek virüsten kurtulmak için yoğun bir çaba sarf etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu