SağlıkEğitimGenel

Korona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Korona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Korona virüsü ağız, burun ve göz yoluyla bulaşmaktadır. Bu virüsün çok kolay bulaşabilen bir virüs olduğu günümüzde kanıtlarla görülmektedir. Korona virüsünün bir insana bulaşması için en az 10 bin ile 100 bin virüsün kişiye geçmesi gerekmektedir. Günümüzde sadece temastan, öksürükten, hapşırmadan bulaşan birçok hasta bulunmaktadır. Korona virüsünün bulaşıcılığının bu seviyede olmasını kimse beklememekteydi. Bu konuda önlem almaktan kaçınan birçok ülke şu anda kötü bir yola doğru sürüklenmektedir.

ALINAN ÖNLEMLER

Özellikle İngiltere bu konuda hiçbir önlem almadan insanların sürü bağışıklığını kazanacağını söyleyerek virüsü hafif bir grip gibi göstermeye başlamıştır. Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, korona virüsünün hafif bir grip olduğunu ve bahar ayları geldiğinde biteceğini iddia etmiştir. Günümüzde ise İngiltere başbakanı Boris Johnson, korona virüsünden dolayı yoğun bakımda tedavi görmektedir. İngiltere her gün korona virüsünden dolayı yüzlerce ölüm meydana gelmektedir. Amerika ise korona virüsün yeni merkezi olmuştur. Sadece Amerika’da her gün binlerce kişi bu virüs yüzünden hayatını kaybetmektedir. Bunun sonucunda hafife alınmayacak bir virüsün tüm Dünyayı tehdit ettiğine ve etkisi altına aldığının bir göstergesidir. Virüsün bu denli yayılması bulaşıcılığının çok kolay olmasından kaynaklanmaktadır.

Korona Virüsü Ne Zaman Biter?

Öncelikle Korona virüsü ne zaman ortaya çıktı konusunda biraz da olsa çarpıtılmış bilgiler olsa da diğer yazımız da bu tam olarak belirtilmektedir. Günümüzde korona virüsünden dolayı birçok ülke sokağa çıkma yasağı ilan etmiştir. Korona virüsü hastalarının 14 günlük kuluçka süresi bulunduğu için virüsün son vakaya kadar biteceği öngörülmemektedir. Günümüzde dünyada birçok ülkede binlerce ölüm meydana gelmektedir. Bunların başını Amerika, İngiltere, İtalya, İran ve İspanya çekmektedir. Türkiye’de ise vakalar çok geç ortaya çıkmış ardından artış hızı giderek artmaya devam etmiştir. Bütün dünya korona virüsüyle çok sıkı bir şekilde mücadele etmektedir. Korona virüsü dolayısıyla birçok konser, etkinlik iptal edilmiş durumdadır. Dünyadaki tüm ligler ve spor müsabakaları iptal edilmiştir. Bu nedenle Korona virüsünün 2020 yılında insanlara rahat vermeyeceği konuşulanlar arasındadır. Bazı ülkelerde korona virüsü kontrol altına alınabilirse 2020 yılının temmuz aylarından sonra virüsün etkisini kaybedeceği ön görülmektedir. Çin, bu konuda virüsün vaka sayısını yok denecek kadar azaltmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu