SağlıkEğitimGenel

Korona Virüsten Nasıl Korunmalıyız?

Korona Virüsten Nasıl Korunmalıyız?

Korona virüsten nasıl korunmalıyız diye kendimize sorarken öncelikle sağlık bakanlığımızında dediği #evdekal sloganı ile başlamak isterim. Korona virüsü solunum yolu ve insanların hapşırması, öksürmesi gibi temel nedenlerle bulaşmaktadır. Bir kişinin virüsü kapması için 10 bin le 100 bin arasında bir virüs kapmış olması gerekmektedir. Bunu minimumda tutabilmek için günlük hayatta maske kullanımı önerilmektedir.

Maske Kullanımı

Maske kullanımını doğru bir şekilde kullanmak için bazı bilgilere ihtiyaç vardır. Maskeyi kullanmadan önce maskenin iç tarafına hiçbir şekilde elinizin temas etmemesi gerekmektedir. Elinizde bulunan bakteriyi solumanız sizin için olumlu bir adım olmaz. Bu nedenle elinizi sık sık dezenfektan ile yıkamanız gerekmektedir. Elinizi yıkadıktan sonra gün içerisinde dış malzemeler ettiğiniz temas sonrasında elinizi yüzünüze getirmemeniz tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni virüsün ağız yolu, burun ve göz yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Bu nedenle maske kullanımı hijyen kuralları çerçevesinde kullanılması önerilmektedir. Günümüzde tüm ülkeler korona virüsten korunmak için insanlara evde kalma çağrısı uygulamaktadır. Hatta bu konuda sokağa çıkma yasağı getirilmiştir. Sokağa çıkma yasağı sonrasında insanlar kendi evlerinde kendini karantinaya alarak virüse fırsat tanımamaktadır. Sizde gün içerisinde zorunda olmadıkça dışarı çıkmayınız. Çıkmak istediğiniz zaman maske kullanarak sosyal mesafe kuralını önemseyerek hiçbir kişiyle temas etmemeniz gerekmektedir. Bu şekilde kendinize bir kalkan oluşturarak başka kişileri hasta etmekten kaçınabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Korona Virüsü ve Bağışıklık Sistemi

Korona virüsün günümüzde en çok yaşlıları ve kronik rahatsızlığı olan insanları etkilediği söylenmektedir. Bunun nedeni yaşlıların bağışıklık sisteminin gençlere göre daha zayıf olması ve çeşitli hastalıkların bu yaşlarda ortaya çıkmasıdır. Kronik rahatsızlığı olan insanlara korona virüsü bulaştığı zaman kurtulması zor olarak görülmektedir. Ancak yaşlıların kurtulmasıyla ilgili bu konuda istisnalar bulunmaktadır. Bu durum kişinin bağışıklık sistemine ve kronik bir rahatsızlığının olup olmamasına bağlıdır. Genç yaşta korona virüsü yüzünden hayatını kaybeden kişilerin büyük bir çoğunluğunun kronik kalp rahatsızlığı veya tansiyon hastası olduğu görünmektedir. Hiçbir hastalığı olmayan ve bağışıklık sistemine dikkat eden kişilerde semptom olmadığı ve asemptomatik olabileceği söylenmektedir. Bu kişilerde baş ağrısı veya boyun ağrısı gibi semptomlar olabilmektedir. Ancak günlük yaşamda pek önemsenmediği için ciddiye alınıp test yapılmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu