SağlıkGenelHastalıklar

Korona Virüs Nedir? (COVİD-19)

Korona Virüs Nedir? (COVİD-19)

Korona virüs; insanları ve birçok hayvan türlerini enfekte edebilen RNA virüsleridir. Dünya sağlık örgütüne göre pandemi olarak tanımlanmıştır. Pandemi; yeni bir hastalığın dünyayı salgınla etkilemesi olarak bilinmektedir. Bugüne kadar tüm insanlığı etkileyen 21 pandemi olduğu görülmüş ve şuan sonuncu olarak Covit-19 yaşanmaktadır. Zoonotik enfeksiyon yani hayvanlardan insanlara bulaşan virüs çeşitlerinden biridir.

Korona Virüs Çıkış Sebebi ve İlk Görülen Yer

İlk kez Aralık 2019 tarihinde Çin’in Hubei Eyalet’ine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. Belirlenen ilk vakalar epidemiyolojik olarak Wuhan’da bulunan Huanan isimli balık ve canlı hayvan pazarı ile ilişkilendirilmiştir. Araştırmalar sonucunda daha önceki yıllarda dünyayı etkileyen SARS ve MERS gibi salgınlar ile aynı korona tipi virüs ailesinden olduğu bilinmektedir. İnsanlarda genellikle soğuk algınlığına yol açarak, akciğerleri önemli şekilde etkileyip hayati kayıplara götüren ciddi bir tabloya yol açmıştır. Hastaneye başvuran ilk vaka Huanan hayvan pazarında 49 yaşında olan balık satıcısı bir kadındır. Bu kadında hastalık 23 Aralık 2019 tarihinde öksürük, ateş, nefes alma zorluğu ile semptomlar göstermiştir. Hastanede gözlemlenen dört günün sonunda ateş düşürülmüş, lakin öksürük, nefes alma zorluğu artmıştır ve Toraks BT’de pnömani ile uyumlu bulgular görülmüştür. Tanı koyulan ikinci hasta ise, hayvan pazarından sıklıkla alışveriş yapan 61 yaşında erkek bir vatandaştır. Hastaneye başvurmuş ve iki gün içerisinde kötüleşerek entübe edilmiştir..

Virüsün Diğer Virüslerden Farkı Nedir?

Covid-19 ‘un en belirgin özelliğinden biri hızlı yayılmasıdır. Yeni bir antijenik tip olması nedeni ile insan vücudunda virüse karşı gelişmiş bir immünite (bağışıklık) söz konusu değildir. Diğer bir değimle; vücudun tanımadığı yeni bir etken olduğundan insanda daha önceden var olan bir bağışıklık yok; bu nedenle virüs hızlı bir şekilde yayılıyor; özellikle yaşlı, bağışıklığı zayıf insanlarda, kronik rahatsızlığı olanlarda solunum güçlüğü, akciğerlerde ciddi derecede hasar bırakabiliyor.

Virüsün başka canlı türüne geçişinde, sıçrama süreci genellikle mutasyona uğramasıyla başlar. Çünkü yeni girdiği ve tanınmadığı bedende büyüme fırsatını yakalayabilmek için bir şekilde değişme uğramak zorundadır.

Diğer bir konu ise; nezle, grip ve covid-19 semptomlar olarak birbirine benzeyen lakin çok farklı hastalıklardır. Covid enfeksiyonunun başlangıcı aynı grip, gibi hafif seyirlidir,(ağır olduğu durumlarda olabilir) ama bu hastalıklardan en büyük farkı hızlıca akciğerlere inmesi ve sorun yaratmasıdır.

Covid-19’un Özellikleri Nelerdir?

Korona virüs; büyük bir virüs ailenin en son ortaya çıkan ve alt türüdür, ancak yeni virüs dahil sadece yedi tanesi insanlara bulaşmaktadır. Korona virüs hastalığı; 2-14 gün kuluçka süresinde genellikle semptom belirtmeden ilerler ama sonrasında ani gelişen yüksek ateş (39 derecede), öksürük, nefes darlığı solunum yolu rahatsızlıklarıyla kendini gösterir. Sık görünmese de; burun akıntısı ve boğaz ağrısı da görülebilir.

 

Hastalığın klinik seyri genellikle orta ve ağır derece olarak görünmektedir. Hastalığı şiddetli derecede yaşayan ve hatta ölümle sonuçlanan insanların büyük kısmı; ileri yaşta olan (65 yaş ve üzeri), daha önce geçirilmiş ciddi hastalık öyküsü bulananlar, şuan yaşanan kronik hastalık sahibi kişiler, organ yetmezliği, kanser, diyabet, bağışıklığı baskılayan hastalıklar, organ nakli geçirmiş kişiler ve bağışıklığı baskılayan ilaç kullananlardan oluşmaktadır. Hastalığın genellikle hafif bir seyir halinde geçirenler ise; genç ve sağlıklı kişilerdir.

Covid-19 tanısı; bu hastalık için geliştirilmiş olan tanı kitleri ile konulmaktadır. Fakat klinik muayenede de tanı konabilir ve bunun için gereken belirtiler; geçmeyen öksürük nöbetleri, düşürülemeyen ateş, geçmeyen mide bulantısı, bağırsak problemleri (genellikle ishal ama nadir durumlarda kabızlık görülmektedir), nefes almada güçlük ve ciddi solunum yetersizliğidir.

korona virüs nasıl ölürüyor?

Korona virüs (Covid-19) Ne Kadar Ölümcüldür?

Ölüm oranlarına bakıldığında Covid-19’un ölüme sebep olup olmadığı hala tartışılmaktadır. Ölümün asıl nedeni olabilir, başka sebepten dolayı hayatını kaybeden hastanın vücudunda bulunmuş olabilir ya da ölüme katkı sağlayan bir unsur olabilir. Ölen hastaların çoğunda diyabet veya kalp krizi gibi başka sağlık problemleri de görülmüştür. Dolayısıyla bunlar ve bu gibi hastalıkların üstünde ölümü güçlendiren bir etki olduğu tespit edilmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 44 bin hasta üzerinde yaptığı araştırma verilerine göre hastaların; yüzde 81’i hafif seyirli şekilde iyileşiyor, yüzde 14’ü daha ciddi ve yüzde 5’i çok ağır şekilde hastalığı yaşıyor. Ölüm oranı ise yüzde 3’ün üzerindedir. Virüsün 9 yaş altında pek görülmediği ancak 80 yaş üzeri ve solunum hastalığı yaşayan insanlar üzerinde ölümcül bir etkide olduğu biliniyor.

 

29 Şubat 2020’den bugüne kadar açıklanan resmi verilerde virüsün bulaştığı 80 yaş üzeri insanların yüzde 14.8’i hayatını kaybetmiştir. 70-79 yaş arası insanların yüzde8’i ve 60-69 yaş aralığında bulunan insanlarda ölüm oranlarının yüzde 3,6’ya kadar düştüğü gözlemlenmiştir. 50-59 yaş aralığındaki hastaların yüzde 1.3, 40-49 aralığında yüzde 0.4, 30-10 yaş aralığında yüzde 0.2 ölüm oranları görülmüştür.

Nasıl Doğru El Yıkanır?

 

Virüsün Yayılma Hızı Nedir?

Mart ayındaki verilere göre Dünya Sağlık Örgütü’nün hesapladığı virüsün yayılma hızı 2-2,5 olduğu hesaplanmıştır. Daha önce hesaplanan Kızamık, Zika ve HIV virüslerinden daha düşük bir rakamdır. Ama R0 sayısı 1’in altına inene kadar tehlike oluşturmaya devam etmekte ve yayılma hızı artmaktadır.

 

Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamada; İstanbul’da 1 kişinin 16 kişiye virüsü bulaştırdığı tespit edilmiştir.

Alınan Önlemler;

Hijyene dikkat edilmelidir. Özellikle eller sıklıkla ve 20 saniye sabun ve su ile yıkanmalıdır. Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözle temastan kesinlikle kaçınılmalıdır. Sabun ve suyun bulunmadığı ortamlarda alkol bazlı antiseptik ve 80*C kolonya kullanılmalıdır. Hasta insanlarla temastan kaçınılmalı, toplulukta sosyal mesafe (1 metre, mümkünse 2metre mesafe) korunmalıdır. Öksürürken mendille, eğer yoksa kıyafetimizin koluyla ağız kapatılmalıdır.

Korona Virüs Yayılmasını Önlemek İçin Lütfen izleyin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu