GenelSağlık

Kolonya Koronavirüse Karşı Korur Mu? Etkileri Nelerdir?

Kolonya Koronavirüse Karşı Korur Mu? Etkileri Nelerdir?

Kolonya koronavirüse karşı korur mu?” sorusu, pandeminin başlangıcından bu yana en çok merak edilen sorulardan biri olarak bilinir.

Pandemi nedeniyle sıvı sabun ve dezenfektan kullanımı konusunda ciddi bir artış söz konusu iken aynı zamanda kolonya kullanımının da ciddi derecede arttığı kaçınılmaz bir gerçektir. Kolonyanın Türk kültüründe ayrı bir yerinin olması da kolonya kullanımının artması konusunda önemli etkenlerden biridir. Asırlarda temizlik amaçlı kullanılan kolonya, pandemi başlangıcıyla birlikte virüsten korunabilmek adına önemli bir dezenfekte aracı olarak kabul edilmiştir. Peki, kolonya koronavirüse karşı korur mu? Virüse karşı ne gibi etkileri vardır? Dezenfektan yerine geçer mi?

Kolonyanın Derecesi Ne Denli Koruyucu Olduğunu Gösterir

Kolonyalarda kalite ve mikrop kırıcılığı belirleyen en önemli unsurların başında kolonyanın derecesi yer alır. Birçok kişi kolonya alırken de bu dereceye göre seçim yapar ve sonrasında kokusuna bakar. Kolonyanın içerisinde yer alan alkolün derecesi, mikrop, virüs ve bakteri gibi etkenlerle savaşması konusunda önemli bir unsurdur. Alkol oranı ne kadar yüksek olursa, hastalıklarla mücadele yeteneği de aynı oranda artar.

Kolonya seçimi konusunda sadece derecenin yüksek olmasına odaklanmamak gerekir. Aynı zamanda derecenin yüksek olmasının insan sağlığına da olumsuz etkisi olduğunu unutmamak önemlidir. Sağlıklı bir kolonya 70 ila 100 derece arasında bir alkol oranına sahiptir. Aslında 100 veya 90 derece seviyeleri bile biraz risk taşır. Bu nedenle 70-80 derece arasında kolonya seçimi yapmak daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Kolonya Kaç Derecede Virüsü Kırar?

Kolonya Koronavirüse Karşı Korur Mu

Kolonya koronavirüse karşı korur mu?” sorusunun cevabı sadece halk tarafından değil, aynı zamanda uzmanlar tarafından da merak edilmiştir. Bu nedenle de uzmanlar bu konuya açıklık getirebilmek adına birtakım araştırmalar içinde bulunmuştur.

Yapılan araştırmalar, koronavirüse karşı kolonyanın etkili olduğunu net bir şekilde göstermektedir ancak bu noktada tam olarak kolonyanın derecesi öne çıkar. Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda 70 derecelik kolonyaların virüs karşısında yetersiz olduklarını tespit etmişlerdir. Piyasada da en çok satılan kolonyaların başında 70 derecelik kolonyalar gelir. Birçok kişi 70 derece kolonya ile korunduğunu düşünür ancak herhangi bir etkisi olmaz.

Araştırmalar neticesinde 80 derecelik kolonyanın virüs konusunda çok daha etkili olduğu net bir şekilde gözlemlenmiştir. Bu nedenle de uzmanlar virüse karşı tercih edilen kolonyaların mutlaka 80 derece olması gerektiği bilinen bir gerçektir. 80 derece kolonya ise her ne kadar az bulunsa da mutlaka raflarda yer alır. Ayrıca fiyatı nedeniyle çekinmek yerine litrelik alıp daha tasarruflu bir şekilde korunmak mümkün olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu