SağlıkGenel

Kolon Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Kolon Kanseri Tedavisi

Kolon Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Kolon Kanseri Tedavisi

Kolon kanseri, son dönemde beslenme alışkanlıklarının bozulmasıyla birlikte en sık görülmeye başlayan kanser türlerinden biri olarak bilinir. En tehlikeli kanser türleri arasında yer alan kolon kanserinin tedavisi erken teşhisle mümkün olur. Hastalığın geciktikten sonra tedavi edilmeye çalışılması, sadece kanserin hızlı bir şekilde yayılmasının önüne geçer ve belirtileri azaltır. Diğer türlü pek mümkün olduğu söylenemez.

Genel olarak kalın bağırsakta anormal bir şekilde hücre oluşumu sonucunda ortaya çıkan kolon kanseri, ilk olarak polip şeklinde görülürler. Eğer polipken herhangi bir şekilde fark edilir ve bağırsaktan çıkarılırsa, kanserin önüne geçilmiş olur. Eğer fark edilmeyip poliplerin gelişmesine müsaade edilirse, iyi huylu tümörler, bir müddet sonra kötü huylu tümöre dönüşür ve kanser olarak hastanın karşısına çıkar. Ardından belirli bir evre sonrasında kötü huylu tümörler vücutta çok hızlı bir şekilde yayılırlar.

Sık hazır gıda tüketimi, fast food alışkanlığı, genetik yatkınlık, stres ve hareketsiz yaşam gibi birçok unsur, söz konusu kanser türünün vücutta görülmesine neden olur. Özellikle genetik yatkınlık gösteren kişilerin beslenme alışkanlıklarına çok dikkat etmeleri gerekir.

Kolon Kanseri Belirtileri

Kolon kanseri belirtileri, sıradan mide rahatsızlıkları veya günlük olarak yaşanan boşaltım problemleriyle çok karıştırılır. Haliyle ilk evrelerde hafif dozda kendini göstermeye başlayan belirtiler, hasta tarafından pek önemsenmez ve kanser vücutta sinsi bir şekilde ilerlemeye devam eder.

Kolon kanserinin belirtileri ise şu şekilde hastaların karşısına çıkar:

  • Dışkı alışkanlıklarında görülen değişimler, kolon kanserinin en önemli belirtileri olarak bilinirler. Hastanın sürekli olarak kabız olması veya ishal olması, söz konusu durumların 4 haftadan uzun sürmesi, en önemli belirtiler olarak bilinirler.
  • Dışkının kıvam olarak değişiklik göstermesi de kolon kanserinin en sık rastlanan belirtileri arasında yer alır.
  • Durduk yere dışkıda kan görülmesi veya anüsten iç çamaşıra kan akması gibi durumlar, kolon kanserinin mutlaka dikkate alınması gereken belirtileri olarak bilinirler.
  • Sürekli olarak devam eden mide rahatsızlıkları da en sık görülen belirtiler olarak bilinirler. Mide krampları, sürekli olarak gaz ve mide rahatsızlıkları, sürekli olarak görülen belirtilerdir.
  • Boşaltım işlemi sonrasında bağırsağın tam olarak boşalmadığı hissi de önemli belirtilerden biri olarak bilinir.
  • Son olarak; en sık rastlanan belirtilerden bir diğer ise anlamsız bir şekilde hastanın kilo ve iştah kaybına uğramasıdır.

Kolon Kanserinin Tedavisi

Kolon Kanseri Tedavisi
Kolon Kanseri Tedavisi

Kolon kanserinin tedavisi birçok farklı şekilde gerçekleşir. Tedavinin belirlenebilmesi adına öncelikle hastanın durumu, yaşı, kanserin evresi ve genel sağlık durumu gibi detaylar göz önünde bulundurulur.

Kolonoskopi, en sık uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Kolonoskopi sayesinde hastanın kalın bağırsağında detaylı inceleme yapılır ve herhangi bir polip yapısına rastlanırsa, kontrol sırasında direkt polipler vücuttan atılır. Hastanın sağlık durumu ve bünyesi, cerrahi işleme uygunsa, tümör bağırsaklardan dışarı çıkarılır. Bu nedenle bağırsakların büyük bir kısmının vücuttan alındığı da söylenebilir. Kanserin konumu ve büyüklüğü, bağırsağın bir kısmının alınması konusunun önemli detayıdır.

Kanserin çevre organlara sıçraması durumunda ise kemoterapi uygulanır ve devamında cerrahi operasyon uygulanabilir. Eğer kanser vücudun çoğu bölgesine yayılmışsa, hastanın belirtilerle az bir şekilde mücadele edip, yaşam süresinin maksimum seviyeye çıkarılması amaçlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu