SağlıkGenel

Kolesterol Nedir? Kolesterol Belirtileri ve Tedavisi

Kolesterol hastalığı dikkat edilmesi gereken önemli bir hastalıktır.

Kolesterol Nedir? Kolesterol Belirtileri ve Tedavisi

Kolesterol sadece hayvansal gıdalarda bulunmayan, aynı zamanda vücudumuzda da bulunana bir maddedir. Yağa benzerliğiyle dikkate çeken bu madde, aynı zamanda hücre zarlarında da yer alır. Vücutta böbrek, karaciğer, ince bağırsak, üreme organları ve daha birçok yapıda hem depolanan hem de sentezlenen bu madde, insan sağlığını belirli ölçüde faydalıdır.

Kolesterol hastalığının  oluşmasındaki asıl nedenlerden biri de vücuda aşırı miktarda giren kolesterolün hücrelerde, organlarda ve insan vücudunun belirli noktalarında birikmesidir. Biriken maddelerin ise organlara ve yapılarak baskı uyguladığı görülür. Özellikle kalp ve damar gibi yerlerde birikme eğiliminde olan kolesterolün, bu nedenle de kalbin çalışmasını yavaşlattığı görülür. Kalpte yaptığı baskı sonucunda ise kalp daha performanslı çalışmak için çabalar ancak daha fazla yıpranır. Böylelikle de kalp yetmezliği gibi problemler başta olmak üzere  diğer sağlık sorunları da boy gösterir.

Kolesterol Belirtileri

Kolesterol Belirtileri
Kolesterol Belirtileri

Kolesterol belirtileri hastalığın vücutta ciddi derecede tehlike yaratmaması adına iyi bir şekilde takip edilmesi veya bilinmesi gereken belirtilerdir. Özellikle kalp ve damar sağlığı konusunda genetik yatkınlığı, kolesterole karşı genetik yatkınlığı olan kişiler mutlak suretle hastalığın belirtilerinden haberdar olmalıdırlar.

Yüz ve göz çevresinde oluşan yağ bezeleri, hastalığın en önemli belirtileri arasında yer alırlar. Bu belirtiler bazı dönemler ortaya çıkarken bazı dönemler kaybolabilirler. Hastanın zaman zaman şiddetli göğüs ağrıları çektiği görülür ve özellikle efor sarf edildiği zamanlarda bu ağrılar daha çok kendini gösterir. Halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler her şartta ortaya çıkarlar. Hasta ne kadar çok uyursa uyusun ne kadar az yorulursa yorulsun, dinleme süresi ne kadar fazla olursa olsun, halsizlik ve yorgunluk daima günlük yaşantısında karşısına çıkar.

Cildin aşırı derecede solgun olduğu, yaraların geç iyileştiği, deri altında birken yağlar, cilt lekeleri ve vücutta anormal gelişen morarmalar, hastalığın diğer belirtileri olarak bilinirler. Bu tür belirtiler ilk etapta pek önemsenmezler ve başka bir hastalığa ait olduğu düşünülür. Nitekim de başka hastalıklara da ait belirtiler de olabilirler ancak her ihtimali değerlendirip muayene olmakta fayda vardır.

Tedavisi

Hastalığın tedavisi konusunda en etkili yöntemlerden biri alışkanlıkların değişmesidir. Sağlıksız, yağlı yemeklerden uzak durulmalı ve sürekli olarak hareketli bir yaşam sürülmelidir. Aksi halde yaş ilerledikçe metabolizmanın da yavaşlamasıyla birlikte hastalık etkisin daha da çok gösterir. Vücuda alınan her türlü yağ, vücuttan atılmaz ve vücudun belirli bölgelerinde depolanır.

Hastalığa uygun bir diyet programı belirlenmeli ve bu diyet programına mutlaka uyulmalıdır. Ayrıca egzersiz yapılmalı ve gün içerisinde hareketsiz kalınmamalıdır. Son olarak; bu yöntemlerle sonuç alınamaması durumunda mutlaka ilaç tedavisine başvurulur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu