Genel

Kolaj Nedir? Kolaj yapma programı ve örnekleri

en iyi kolaj programları, kolaj çalışması, fotoğraf kolaj

Kolaj nedir?

Kolaj, düz bir karton üzerine yapıştırılmak suretiyle farklı kumaş, tahta, kağıt ve benzeri parçalar ile yapılan resimsel bir kompozisyon tekniğidir. Fransızca kökeninde yapıştırma anlamına gelmektedir. Sanat tarihinde kolaj tekniğini ilk kez uygulayan akım kübizmdir.

İlk kez kolaj yapmaya başladığınızda angarya bir iş gibi gelir. Sürekli kes yapıştır işlemi uygularsınız. Ama yarattığı etki paha biçilemez. Her zaman oluşturduğunuz kolajınıza bir şeyleri eklemekte özgürsünüzdür. Eserim bitti dediğinizde bile aklınıza bir şey geldiğinde bunu tekrar ekleme imkanınız vardır. Tamamen size özgü ve sizin hayal dünyanıza ait bir kesyap oluşturmuş olursunuz. Anlamsız olarak gördüğümüz parçalar bir araya geldiğinde anlamlı bir bütün oluşturabilir. Hatta bu yaptığınız kesyap eserinizin ne anlama geldiğini, ne anlatmak istediğinizi sadece sizin biliyor olması da bir gizem yaratıyor. Çünkü birbiri ile alakası olmayan parçaları bir araya getirerek, beklenmedik bir eser çıkartıyorsunuz. Bu gizem bile insanı heyecanlandırabiliyor.

Hobi olarak kolaj tekniğini evinde kendin yapabilirsin. Bu kesyap tekniğini kullanırken kendi kurallarını kendin koyabilirsin ya da kuralsız bir eser ortaya çıkartabilirsin. Tamamen senin istek ve arzuna kalmış bir şey.

Kolaj tekniği ilgisi olan herkesin yapabileceği ve yaparken de zevk alabileceği bir tekniktir. Kendi hayal gücüne kaldığı için kural çerçevesine sıkıştırmıyor. Okullarda eğlence amaçlı ve el becerisini geliştirme amacıyla ders niteliğinde de kullanılmaktadır. Kesyap tekniğini kullanırken kendin anlam katarak bir bütün oluşturuyorsun. Bu sebeple tekniği uyguladıktan sonra hangi anlamlar yüklediğine dair bir kompozisyonla eserini yazıya dökebilirsin.

Kolaj ve Çeşitleri

Kolaj tekniğinin yaşamın içerisinde uygulandığı çok fazla alan vardır. Öyle ki dantel örtülerinde, defter ve kitap kaplamalarında, duvar saatlerinde, tuval çalışmalarında ve daha bir sürü alanda kesyap teknikleri kullanılmaktadır. Kesyap çalışmalarında gazete küpürleri, el işi kağıtları ya da köşe yazıları dahi kullanılabilmektedir.

Kolaj ve Post Modernizm

Post modernizm, modernizm sonrası olarak kullanılmaktadır. İnsanı merkeze almaktadır. Post modernizm, modernizmi eleştirip alternatif üreten düşünce sistemidir. Post modernizm bir arayış dönemidir. En temel özelliği herkesin kendi hayal gücüne dayanması sebebiyle belli bir kurala tabi olmamasıdır.

Post modernizm bütünlüğün yerine parçalı olmayı önermiştir. Hayal ve gerçek iç içe anlatılmıştır. Üst kurmaca, kesyap, montaj, parodi gibi teknikler kullanılmıştır.

Kesyap çalışmaları modern sanat içerisinde oldukça ilgi gören bir kompozisyon tekniğidir. Bunun nedeni ise kolaj tekniğinin kullanım materyal ve kulanım çevre konusunda oldukça özgürlükler sunmasıdır. Kesyap işlemini yapanların hayal gücünün yaptıkları işe çok kolay yansıtılmasıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu