SağlıkGenel

Klimanın Zararları Nelerdir? | Klimanın Yol Açtığı Hastalıklar

Klimanın Zararları Nelerdir? | Klimanın Yol Açtığı Hastalıklar

Klimanın zararları hem yaz hem de kış aylarında insan sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilir. Bulunduğu ortama yapay bir iklimlendirme sunan ve doğal oksijen salgılamayan klimalar, insan sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine yol açabilir.

Klimanın zararları, genel olarak üst solunum yolu hastalıklarıyla kendini göstermeye başlar ve bir anda tüm solunum yollarını etkileyebilir. Klimanın sağladığı konfor, o an için etkilendiğinizi hissetmemenize yol açarken, fark etmeden birçok bakteri hava yolu ile vücudunuza almanıza ve vücudunuzu sürekli olarak soğuk havaya maruz bırakmanıza neden olur. Haliyle vücut, kendi sıcaklığını doğal bir şekilde ayarlayamaz ve bu yoğun hava baskısı sonucunda da doğal ortam sıcaklıklarına kendini alıştırma konusunda problem yaşar.

Ayrıca klimalar, ani hava değişimleri yaşattıkları için de bağışıklık sisteminin savunmasız bir anında yakalanıp, vücudun bakteri veya mikroplara karşı savunmasız kalmasına yol açabilirler. Klimanın yol açtığı hastalıklar ise oldukça fazladır. Peki, bu hastalıklar nelerdir?

Klimanın Zararları ve Yol Açtığı Hastalıklar: Lejyoner Hastalığı

Klimanın zararları ve yol açtığı hastalıklar denildiği zaman akla direkt olarak lejyoner hastalığı gelir. Klima kullanılan ortamlarda en sık görülen hastalıklar arasında yer alan lejyoner hastalığı, bakımı ve temizliği düzenli bir şekilde yapılmayan klimalarda sıklıkla görülür. Bu tür klimalar lejyonella adı verilen bir bakteri üretirler. Bu bakteri ise bulunduğu yüzeyde ve havada uzun süre  barınabilen, çok çabuk bulaşan bir türdür. Haliyle hijyenik bir şekilde kullanılmayan klimaların bulundukları her türlü ortamda bu hastalığa ve bakteriye rastlanılabilir.

Solunum Yolu Hastalıkları

Klimanın Yol Açtığı Hastalıklar

Burun tıkanması, öksürük, zatürre, solunum yolu enfeksiyonları, klimanın en çok sebep olduğu rahatsızlıklar olarak bilinirler. Kişi sıcak yaz aylarında, birden bire klimanın serinlettiği bir ortama girince vücut  bir anda dirençsiz kalır. Soğuk algınlığıyla başlayan süreç, bir anda diğer bakterilerin de vücudun tam olarak klimaya maruz kaldığı zayıf anda etkisini göstermesiyle birlikte gündelik hayatı olumsuz etkileyen solunum yolu hastalıklarına dönüşür.

Yüz Felci

Klima nedeniyle en çok rastlanan sağlık sorunlarının başında gelir. Aşırı derece soğuğa maruz kalan kaslar, geçici süreliğine işlevlerini yitirirler. Kişinin kasların bu denli etkilenmesi durumunda herhangi bir belirti hissetmemesi, felcin boyutunu iyice arttırır. Kişi aynaya baktığında veya uykudan uyandığında aniden yüz şeklinde bozukluk görülebilir. Genel olarak geçici olan bu sorun, sürekli olarak tekrarlanması durumunda kas kaybına yol açacaktır. Böylelikle yüz şekil bozukluğu kalıcı bir hal alacaktır.

Klima Ateşi

Klimanın zararları denildiği zaman akla en çok gelen hastalıklardan biri de klima ateşidir. Klima ateşi, bir nevi sıtma tarzı bir hastalıktır. Kişi bu rahatsızlığa yakalandığını ertesi gün dahi anlayabilir. Etkisi biraz geç cereyan eder. Genel olarak da klimanın etkisinden 12 saat sonra ortaya çıktığı görülür. Kişinin ateşi ciddi derecede yükselir, titreme başlar ve şiddetli kas ağrıları söz konusu olur.

Eklem Problemleri

Klima nedeniyle yaşanılan en büyük problemler arasında eklem problemleri yer alır. Sürekli olarak soğuğa maruz kalındığı için eklemler yapısal ve işlevsel olarak zayıflar. Üstelik bireyin hareketsiz bir yaşantısı varsa bu zayıflama çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Kişinin eklemlerini kullanmaya başladığında ise anlam veremediği şiddetli ağrılarla karşılaşması söz konusu olur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yararlı bir içerik olmuş. Çok yararlı ve bilgili birisiniz. Bunu da buraya dökmeniz çok iyi olmuş. Aradığım içeriği buldum teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu