Genelİpin UcuNasıl Yapılır?

Klavye İşaretleri Rehberi – Klavyede Olmayan İşaretler

klavyede tire işareti, klavyede yuvarlar işaret, klavyede dolar işareti

Klavye işaretleri, masa üstü veya dizüstü bilgisayarlarımızın klavyesinde bulunan matematiksel ve noktalama olarak kullandığımız işaretlerdir. Klavye işaretlerinden bir çoğunu göreceğiniz gibi, ne işe yaradıklarını da öğrenebileceksiniz.

Klavye Nedir?

Klavye , bilgisayarların yani bilinen diğer adıyla (İngilizcesi) Keyboard üzerinde harf, rakam, özel karakterler ve özel görevli tuşların bulunduğu bilgisayara ait bir giriş birimidir. Klavyeler (keyboardlar) bilgisayara veri girişi ve komut vermek kullanılmaktadır.

Hangi amaç ile bilgisayarı kullanacaksanız kullanın, klavyeniz bilgileri bilgisayarınıza girmek için oldukça önemlidir. Lakin, bilgisayarınızı denetlemek için de klavyenizi kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Birazdan bahsedeceğimiz birkaç basit klavye komutlarını öğrenmeniz (bilgisayarınız için yönergeler) çalışmalarınızı daha verimli hale getirmenize yardımcı olabilir.

Deja vu Hakkında İlginç bilgiler tıkla öğren  https://www.bilgiyazar.net/deja-vu-nedir-dejavu-yasamak-ne-demek/

Klavye işaretleri

Klavyede her tuşa iki kod atanmıştır. Bunlardan ilki “Tuşa basıldığında verilen görevi oluştur” ikincisiyse “Tuş bırakıldığında görevi yap” emirleridir. Klavye tuşuna basıldığı taktirde görev işlemci tarafından belleğe aktarılır ve sonuç ekranda kullanıcıya belirmektedir. Bu tuşlar, bilgisayara veri girmekte ve komut vermekte kullanılmaktadır. Klavye üzerinde alfabe tuşları, sayı tuşları, fonksiyon tuşları (F1, F2, F3, F4, F5, F6, F7, F8, F9, F10, F11 ve F12), yön tuşları, klavye göstergeleri ve bazı özel görevleri olan tuşlar bulunmaktadır. Ayrıca iki çeşit klavye türü vardır bunlar: F Ve Q klavyedir. Q klavye günümüzde en yaygın kullanılan klavye türüdür.

Klavyede derece işareti nasıl yapılır?

Herhangi bir yazı yazdığınız esnada sıcaklıkları veya ölçümlerle ilgili bir yazı yazıyorsanız derece işareti (°) eklemeniz gerekebilmektedir. Derece işareti yapabilmek aslında oldukça basittir, yalnızca şu yolları izlemeniz yeterli olacaktır. Simge açılan menüsünü veya Alt + 0176 klavye kısayolunu kullanarak derece işareti yazınıza ekleyebilirsiniz. (Bu yöntem yalnızca 10 tuşlu sayısal tuş takımı olan klavyelerde çalışmaktadır.)

Klavyede sonsuzluk işareti nasıl yapılır?

Sonsuzluk işareti () Matematik’de kullanılmakta olan bir ifadenin ya da ifadelerin sonsuzluluğunu, ebediyenliğini sembolize eden işarettir. Sonsuzluk işareti; Alt Tuşu + 8734 tuşlarına basarak sonsuzluk işaretini yapabiliriz. Bunun yanında Karakter Eşlemini kullanarak sonsuzluk işaretini kullanabilirsiniz.

Et (@) işareti nasıl yapılır?

Et işareti, genellikle e-mail girişleri için kullanılıyor olsa da  Et işareti (@) yapmak için “CTRL+ALT+Q” tuşuna aynı anda basmanız yeterli olacaktır. Buna ek olarak “ALT GR+Q” tuşuna da aynı anda basarak @ işareti yapmanız mümkündür. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır Word üzerinde bahsettiğimiz CTRL+ALT+Q” kombinasyonu ile et (@) işareti yapamazsınız. Lakin ALT GR+Q kombinasyonu yardımı ile birlikte hem bütün tarayıcılar üzerinde hem de Word kelime işlemcide et (@) işaretini yapabilmeniz mümkün olacaktır.

Ters slash () nasıl yapılır?

Ters slash (), klavyeden gerçekleştireceğiniz 2’li tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır. Klavyenizde ters slash işareti, klavyelerde bulunan üst rakam tuşlarından sıfır (0) rakamının tam sağ yanındaki tuşta bulunmaktadır. Yani kısaca özetlemek gerekirse, ters slash () yapabilmek için  Alt gr + kombinasyonunu kullanmanız yeterli olacaktır.

Kesme işareti nasıl yapılır?

Kesme işareti ise iki ayrı biçimde yapılabilmektedir. Bunlardan biri orta kesmedir ve yalnızca kesme işaretine basmak yeterlidir. Alt kesme için ise shift+kesme işareti kullanılmalıdır.

Klavyede tırnak işareti nasıl yapılır?

Klavye üstündeki bazı tuş kombinasyonları yardımıyla değişik tırnak işaretleri ele almak mümkün. Genel olarak ise Shift+2 tırnak işareti (‘) net olarak ekrana yansıtabilmektedir. Bilgisayar klavyesi üzerinden tuş kombinasyonları ile birlikte çift, ters veya kesme işareti ile tek tırnak hayata geçirmek mümkün. Çift tırnak işareti (”) için Shift+2+2 kullanılmaktadır.

Çap işareti nasıl yapılır?

Çap işareti (Ø) yapmak oldukça basittir lakin çoğu insan bunun nasıl yapıldığını bilmemektedir. Çap işareti yapmak için Alt tuşuna basılı tutarken 157 tuşlarını basarak Ø işareti yapabilirsiniz. Yani kısaca özetlemek gerekirse çap işaretini Alt+157 tuşlarının kombinasyonlarıyla yapabilirsiniz.

Klavyede alt tire nasıl yapılır?

Alt tire (_) işareti yapmak oldukça kolaydır. Alt tire (_) yapabilmeniz için klavyenizin Türkçe diline ayarlı olması gerekmektedir. Bu durum karşılandığı taktirde, alt tire oluşturmak için kullanacağınız tuş kombinasyonları Shift + (-) sembolü olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu