Kadın

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling, Cildi gençleştirebilen ve görünümünü iyileştirebilen bazı kimyasal çözümlerin uygulanmasıdır. Bu tedavide cilde kimyasal asit uygulanarak yüzey tabakasının ayrılıp soyulması ile gerçekleşir. Birçok kimyasal peeling maddesi olmasına rağmen en yaygın olarak kullanılanlar glikolik asit, alfa hidroksi asit (AHA), triklosan asit (TCA), salisilik asit, Yesna solüsyonu ve bunların birleşmeleri ile elde edilenlerdir.

Kimyasal peeling yaptırmak isteyen kişi dikkatlice kontrol edilmelidir. Kimyasal peeling, cildi ölü hücrelerden arındırma işlemidir. Güneş lekelerinin, kırışıklıkların, sivilce izlerinin giderilmesinde, cildin nem ve yağ dengesinin kontrol edilmesinde yardımcı olur. Cildin üst tabakası kontrollü bir şekilde çeşitli kimyasallarla sıyrılır ve alttan yeni bir cilt tabakası oluşturulur. Peeling, cildin yapısını ve rengini değiştirir. Daha genç, daha sağlıklı bir görünüm kazanmanızı sağlar.

Cildi güzelleştirmek için birçok madde kullanılmıştır. Kimyasal sıyırma işleminde çeşitli reaktifler de kullanılabilir. Soyma işleminin derinliğine göre kimyasal peeling uygulamaları yüzey, orta ve derin katmanlar olarak ayrılır.

Kimyasal Peeling Nedir?

kimyasal peeling nedir

Yüzey soyma: α-hidroksi asit (AHA) ve β-hidroksi asit (BHA) kullanın. Öğle yemeği arası peeling denilebilir. Bileşenleri glikolik asit, laktik asit ve meyve asidi (AHA) veya salisilik asittir (BHA). Kuru ve hafif kırışık ciltler için ilk tercihtir. Uygulamaları basit ve hızlıdır. Kullanım sırasında anestezi olmadan klinik şartlarda kullanılabilir. Karıncalanma hissi yalnızca kullanım sırasında hissedilir. Uygulama sadece 10-15 dakika sürer. Kimyasal peelingin konsantrasyonunu ve süresini cildinizin özelliklerine göre doktorunuz belirleyecektir. Haftalık veya aylık başvuru anlaşmaları vardır.

Orta ve derin soyma: trikloro asit (TCA) çözeltisi ile tamamlayın. Orta derecede güneş hasarı, pigmentasyon ve hafif kırışıklıkları olan ciltler için ilk tercihtir. Tüm yüze uygulandığında yaklaşık 15 dakika sürecektir, düşük TCA konsantrasyonlu solüsyonlar analjeziye ihtiyaç duymazken, yüksek konsantrasyonlu solüsyonlar ağrı kesici gerektirebilir. Ofis koşullarında kullanılabilir. Kullanım sırasında, bir yanma hissi ve ardından bir karıncalanma hissi hissedeceksiniz. Cilt durumuna bağlı olarak 1 veya 2 ayda bir kullanın. Uygulama sonrası ciltte yaklaşık 1 hafta kadar ödem çıkacaktır. Tamamen iyileşmesi yaklaşık 7-10 gün sürer. Bazı yağ ve ter bezlerinin tıkanması nedeniyle beyaz noktalar görülebilir.

Derin soyma: Bu, fenol kullanılarak yapılan bir soyma işlemidir. Genellikle derin kırışıklıkların ve sık görülen lekelerin tedavisinde tercih edilir. Kalıcı cilt renk değişikliğine neden olabileceği için koyu tenli kişiler için tavsiye edilmez. Yüz uygulamasının tamamı yaklaşık 1 ila 2 saat sürer. Küçük alan uygulaması (üst dudak gibi) 10-15 dakika sürer. Tüm yüzün fenol soyulması genellikle küçük bir ameliyathanede anestezi altında yapılır. Uygulamadan sonra özel bir su geçirmez pansuman kullanılacak ve yaklaşık iki gün bırakılacaktır. Bundan sonra, bazı ev tipi antibakteriyel tozlarla takip etmek gerekir. Cilt canlanacak. 7-10 gün içinde yeni cilt oluşacaktır. Cilt ilk başta kırmızı görünür, ancak birkaç hafta ila aylar sonra beyazlaşacaktır. Tek seferde derin peeling yapılabilir ve harika sonuçlar alınabilir. Bunlar kendiliğinden kaybolur.

Kimyasal Peeling Yararları ve Zararları Nelerdir?

Kimyasal peeling, cildin nemini artırır, lekeleri ve bazı yüzey kırışıklıklarını azaltır, kuru, soluk ve lekeli ciltlerde parlak bir görünüm elde edilir.

Kimyasal soyulmanın neden olduğu hasarlar arasında kalıcı yanık izleri, soyulma izleri ve alerjik reaksiyonlar öne çıkmaktadır. Cildiniz hassassa kimyasal peelingler cildinizde kalıcı hasara neden olabilir. Özellikle ilkbahar, yaz ve sıcak sonbaharda kimyasal soymadan kaçınmalısınız. Kimyasal peeling yaptıranlar, özellikle güneşten büyük ölçüde etkilendikleri ilk hafta ciltlerinin çok hassaslaştığını söylerler. Bu nedenle glikolik asitli cilt bakım ürünlerini kullanırken yüksek korumalı güneş kremi de kullanmalısınız.

Kimyasal Peeling Uygulamaları

Kimyasal peelingler cilde aktif maddeler uygulanarak yapılır. Genellikle glikolik asit, salisilik asit, jasner solüsyonu ve trikloroasetik asit gibi maddeler kullanılır. Kimyasal maddenin konsantrasyonu, süresi ve tedavi kurslarının sayısı hastanın yaşına, cilt tipine, cinsiyetine ve kullanım alanına göre ayarlanır. Yüzeyel cilt için ortalama tedavi kursu 6-7 defadır. Tedavi aralığı peeling yöntemi ve hastaya göre değişmektedir. Doktorlar tarafından ameliyattan önce ve sonra eklenen ilaçlar ve / veya kozmetik ürünler etkinliği artırabilir.

Yanıklar ve genetik faktörlerin neden olduğu cilt kırışıklıkları, güneş ve yaşa bağlı lekeler, karaciğer lekeleri, çiller, yüzde kansere neden olan kızarıklık veya koyu lekeler, melazma adı verilen hormonlar veya hamilelik lekeleri soyulabilir, düzeltilebilir hatta iyileştirilebilir. Aktif sivilcelerin iyileşmesine ve sivilce izlerinin iyileşmesine yardımcı olur. Deride soyulma meydana geldikten sonra yeni deri oluşur. Yeni gelen cildin dokusu ve rengi daha pürüzsüz ve daha eşittir.

Unutulmamalıdır ki, cilt derinliği arttıkça sonuçlar daha belirgin olur ancak ameliyat sonrası iyileşme süresi daha uzun olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu