Sağlık

Kepçe Kulak Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kepçe kulak estetiği – otoplasti – kulakların şeklini, konumunu veya boyutunu değiştirmeye yönelik bir prosedürdür.

Kulaklarınızın kafanızdan ne kadar dışarı çıktığından rahatsızsanız otoplasti yaptırmayı seçebilirsiniz. Kulağınız veya kulaklarınız bir yaralanma veya doğum kusuru nedeniyle şekilsiz ise otoplastiyi de düşünebilirsiniz.

Otoplasti, kulaklar tam boyutlarına ulaştıktan sonra (genellikle 5 yaşından sonra) yetişkinliğe kadar her yaşta yapılabilir. Bazı durumlarda ameliyat 3 yaş gibi erken bir zamanda yapılır.

Bir çocuk kepçe kulaklarla ve bazı diğer kulak şekli problemleriyle doğarsa, doğumdan hemen sonra başlanırsa splintleme bu sorunları başarıyla düzeltebilir.

Kepçe Kulak Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otoplastiyi şu durumlarda düşünebilirsiniz:

  • Kulağınız veya kulaklarınız kafanızdan çok uzakta
  • Kulakların başınla orantılı olarak büyük
  • Önceki bir kulak ameliyatından memnun değilsiniz

Otoplasti, simetriyi optimize etmek için tipik olarak her iki kulakta yapılır. Otoplasti, kulaklar tam boyutuna ulaştıktan sonra her yaşta yapılabilir- genellikle 5 yaşından sonra. Otoplasti kulaklarınızın yerini değiştirmez veya duyma yeteneğinizi değiştirmez.

Riskler

Kepçe kulak estetiği, aşağıdakiler dahil çeşitli riskler taşır:

  • Yara izi. Yara izleri kalıcı olsa da, muhtemelen kulaklarınızın arkasına veya kulaklarınızın kıvrımlarına gizlenirler.
  • Kulak yerleştirmede asimetri. Bu, iyileşme sürecindeki değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca, cerrahi önceden var olan asimetriyi başarılı bir şekilde düzeltmeyebilir.
  • Cilt hissindeki değişiklikler. Otoplasti sırasında kulaklarınızın yeniden konumlandırılması bölgedeki cilt hissini geçici olarak etkileyebilir. Nadiren değişiklikler kalıcıdır.
  • Dikişlerle ilgili sorunlar. Kulağın yeni şeklini sabitlemek için kullanılan dikişler, cilt yüzeyine kadar gidebilir ve çıkarılması gerekebilir. Bu, etkilenen cildin iltihaplanmasına neden olabilir. Sonuç olarak, ek ameliyata ihtiyacınız olabilir.
  • Aşırı düzeltme. Otoplasti, kulakların geriye sabitlenmiş gibi görünmesine neden olan doğal olmayan konturlar oluşturabilir.

Diğer herhangi bir büyük ameliyat türü gibi, otoplasti de kanama, enfeksiyon ve anesteziye ters tepki riski taşır. İşlem sırasında veya sonrasında kullanılan ameliyat bandına veya diğer malzemelere karşı alerjik reaksiyon olması da mümkündür.

kepçe kulak estetiği

Kepçe Kulak Estetik Ameliyatı Öncesi Önlemler

Kanamayı artırabilecek aspirin, antienflamatuvar ilaçlar ve bitkisel takviyelerden kaçınmanız gerekecektir.

Sigara içmek ciltteki kan akışını azaltır ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Sigara içiyorsanız, doktorunuz ameliyattan önce ve iyileşme sırasında sigarayı bırakmanızı tavsiye edecektir.

Ayrıca, ameliyattan sonra birisinin sizi eve bırakması ve iyileşmenizin ilk gecesinde sizinle kalması için planlar yaptığınızdan emin olun.

Kepçe Kulak Estetik Ameliyatı Sırasında

Kepçe kulak estetiği teknikleri, ne tür bir düzeltme gerektiğine göre değişir. Plastik cerrahınızın seçtiği spesifik teknik, kesilerin yerini ve ortaya çıkan yara izlerini belirleyecektir.

Doktorunuz kesikler yapabilir:

  • Kulaklarının arkasında
  • Kulaklarının iç kıvrımlarında

Kesiler yaptıktan sonra doktorunuz fazla kıkırdak ve cildi çıkarabilir. Daha sonra kıkırdağı uygun konuma katlayacak ve iç dikişlerle sabitleyecektir. Kesileri kapatmak için ek dikişler kullanılacaktır.

Prosedür tipik olarak yaklaşık iki saat sürer.

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Sonrası

Otoplasti sonrası kulaklarınız koruma ve destek amaçlı bandajlarla kapatılacaktır. Muhtemelen biraz rahatsızlık ve kaşıntı hissedeceksiniz. Ağrı kesici ilaçları doktorunuzun önerdiği şekilde alın. Ağrı kesici alırsanız ve rahatsızlığınız artarsa, derhal doktorunuza başvurun.

Kulaklarınıza baskı uygulamak için yan yatmaktan kaçının. Ayrıca kesileri sürtmemeye veya aşırı kuvvet uygulamamaya çalışın. Yakaları gevşek olan düğmeli gömlekler veya gömlekler giymeyi düşünün.

Otoplastiden birkaç gün sonra doktorunuz bandajlarınızı çıkaracaktır. Kulaklarınız muhtemelen şiş ve kırmızı olacaktır. İki ila altı hafta boyunca geceleri kulaklarınızı örten gevşek bir kafa bandı takmanız gerekecek. Bu, yatakta dönerken kulaklarınızı öne çekmekten alıkoymanıza yardımcı olacaktır.

Dikişlerinizin ne zaman alınacağı veya alınmayacağı konusunda doktorunuzla konuşun. Bazı dikişler kendiliğinden çözülür. Diğerleri işlemden sonraki haftalarda doktorun muayenehanesine kaldırılmalıdır. Banyo ve fiziksel aktivite gibi günlük aktivitelere ne zaman devam edebileceğinizi doktorunuza sorun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu