BilimGenel

Kendi Kendine Konuşmak Ne Belirtisidir? Bu Hastalık Mı?

kendi kendine konuşma hastalığı, kendi kendine konuşmak hastalık mı, kendi kendine konuşmak delilik mi, kendi kendine konuşmaya ne denir

Hiç “kendi kendine konuşmak ne belirtisidir” diye merak ettiniz mi? Özellikle bu konuşmalarınızda kendi adınızı kullanıyorsanız bu durum yüz kızartıcı olabilir. Bu şekilde gerçekleşen bir eylem ile sizi yakalayan kişi halüsinasyon gördüğünüz izlenimine kapılacaktır. Yüksek sesle konuşmanın bütün amacı başkaları ile iletişim kurmaktır, ancak pek çok insan kendisiyle konuşur. Peki bu durum ne kadar normal? Şizofreni misiniz? Yoksa bu deli ya da çok zeki olduğunuz manasına mı geliyor? Gelin beraber görelim!

Kendi Kendine Konuşmak Hastalık mı?

İsviçreli psikolog Jean Piaget, çocukların dil yeteneklerinin geliştiği yaşa geldiğinde hareketlerini de kontrol edebildiklerini gözlemledi. Kendi kendine konuşmak bebeklerden örnek vermek gerekirse; sıcak bir yüzeye doğru yaklaşan çocuk genelde yüksek sesle “sıcak, sıcak” diyecek ve uzaklaşacaktır. Piaget’ye göre bu tür davranışlar yetişkinliğe de geçer. Fakat gelişimin bir evresi olarak iç ses ile gerçekleşebilir. Bu sebeple; yüksek sesle konuşmak, belirli bir motor hareketinin istemeden tetiklenmesinin neden olduğu bu sessiz iç konuşmanın bir uzantısı olabilir.

İnsan olmayan primatlar kendileriyle konuşamazlar. Lakin eylemlerinin ve hafızalarının o görevle ilgili olan kısmını aktive ederek kontrol ettikleri görülmüştür. Görev, muzları eşleştirmek gibi görsel bir görevse maymun, prefrontal korteksin işitsel alanından farklı olan görsel alanı harekete geçirir. Fakat insanlar benzer bir biçimde test edildiğinde, görevin türü ne olursa olsun aynı alanları harekete geçirdikleri görülür.

Kendi kendine konuşmak neden olur? 

  • Stres: Yaşadığımız günün stresini, günlük işlerle uğraşırken ya da boş dururken kendiliğinden konuşarak dışa vurmaktır.
  • İletişim Eksikliği: Dijital çağda karşılıklı birebir iletişim eskiye nazaran bir hayli azalmış durumda. Bu nedenle çağımızda insanlar başkalarıyla daha sağlıklı iletişim kuramadığı zamanlarda kendi kendileri ile iletişim (konuşma) kurarlar.
  • Yalnız Olmak: Sosyal bir varlık olmamızdan ötürü, sosyal hayatı fazla olmayan ve vaktinin çoğunu yalnız geçiren insanlarda bu durumun görülmesi bir hayli çok normaldir.
  • Önemli Anlar: İş görüşmesi, mülakat ya da ilk buluşma… Seçenekleri artırabiliriz. Tüm bunların öncesinde kişinin kendiliğinden konuşup oto kontrol sağlamak amacı ile olayı kafasında canlandırması yolu ile gerçekleşir.

Kendi kendine konuşmak Şizofreni yada Delilik mi?

Şizofreni hastalığında; bazı hastalar olmayan ses ve görüntülerle ilgilendiklerinden, kendiliğinden konuşuyor gibi görünebilirler. Bazen de depersonalizasyon (öze yabancılaşma) ve derealizasyon (gerçek dışılaşma) biçiminde algı bozukluğu oluşabilir. Örneğin bir genç kız kendi yüzünü erkek gibi algılayabilir yada bir hasta kollarının çok uzun olduğuna inanabilir. Fakat burada temel fark aslında kendi kendilerine konuşuyor olmamalarıdır. Dışarıya kendileriyle konuşuyor gibi gözükseler de aslında hayal kurup kendi kendine konuşmak eylemi gerçekleşmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu