SağlıkGenel

Kemik Erimesi Nedir? Belirtisi ve Tedavisi Nelerdir?

Kemik Erimesi Nedir? Belirtisi ve Tedavisi Nelerdir?

Kemik erimesi, yaş ilerledikçe ortaya çıkan ve en çok kadınlarda görülen bir sağlık sorunudur. Söz konusu sağlık sorununda kemiğin yapısal olarak zayıfladığı ve bir müddet sonra kırılmaların meydana geldiği görülür.

Kemiklerin sağlıklı ve dinç bir yapıya ulaşabilmeleri adına güçlü kollajen liflerine bağlı mineraller büyük önem taşır. Bunun yanı sıra kalsiyum tuzlarının da kemik gelişimi konusunda büyük bir öneminin olduğu görülür. Bireyin yaş olarak ilerledikçe kemiklerinde hem kollajen liflerine bağlı minerallerin hem de kalsiyum tuzlarının azalması söz konusu olur. Bu nedenle de kemik ciddi anlamda zayıflamaya başlar ve kırılgan bir yapıya sahip olur. İşte tam olarak bu noktada hastaya kemik erimesi teşhisi konulabilir.

Kemik içerisinde azalan güçlendirici maddeler sonucunda kemikte boşluklar meydana gelir. Bu boşluklar ise hastalığın etkisini göstermesiyle birlikte çok daha farklı bir hal alır ve çoğalır. Kemiğin bu nedenle dayanıksız olduğu ve kırılgan bir yapıya sahip olduğu görülür. Kemiklerin sürekli olarak hücre anlamında yenilendikleri görülür. Bir yandan da eski kemik hücreleri yıkıma uğrar. Eski kemik hücrelerinin yıkıma uğrayıp, yerini yeni kemik hücrelerine bırakmaları işlemi sırasında bir orantısızlık meydana gelir. Kemik hücrelerinin yıkımı, yeni hücrelerin oluşumunda fazla olur. Bu nedenle de kemik erimesi olarak tabir edilen hastalık ortaya çıkar. Peki, bireyler bu hastalığı nasıl daha erken fark eder? Kemik erimesinin erken teşhisi nasıl mümkün olur? Erken teşhisin faydası var mıdır?

Kemik Erimesi Belirtileri

kemik erimesi
kemik erimesi

Kemik erimesi belirtileri ne yazık ki erken teşhis için pek de uygun belirtiler değildir. Hastalığın net bir şekilde anlaşılabilmesi adına kemikte bazı testlerin yapılması gerekir. Yapılan kemik testleri ise genel olarak kemik kırılmaları sonucunda gerçekleşmiş olur. Meydana gelen kemik kırılmalarının hastaları şaşırttığı görülür. Ufak çaplı düşüşler, ufak çaplı darbeler, gündelik işleri yaparken vb. durumlarda kemiklerin kırıldığı gözlemlenir. Böyle bir durumda hastalıktan şüphelenilir ve gerekli teşhis işlemleri başlatılır. Hastalığın erken sayılabilecek diğer belirtileri ise şu şekildedir:

  • Omurgada meydana gelen çöküntüler ve buna bağlı olarak gelişen ağrılar,
  • Zaman içerisinde kemiklerin yapısal olarak farklılaşması, eğrilmesi ve beraberinde gelen boy kısalığı,
  • Net bir şekilde gözlemlenen kamburluk ve çarpık duruş,

Bu belirtilerin görülmesi durumunda hastanın yaşı da varsa direkt olarak bu hastalıktan şüphelenilir ancak hastalığın sadece yaşlılarda görülmediği bilinir.

Tedavisi

Hastalığın tedavisi konusunda kemiklerin kırılma riski büyük önem taşır. Bazı hastalarda kemiğin çok çabuk kırıldığı bazı hastalarda ise kemiğin biraz daha dayanıklı olduğu görülür. Tedavisi ise hastanın bu durumuna göre planlanır. Kırılma riskinin düşük olduğu bireylerde genel olarak vitamin ve mineral tedavilerinin uygulandığı bilinir. Kırılma riskinin fazla olduğu bireylerde ise direkt olarak ilaç tedavisine ve diğer takviyeli tedavilere başlanır. Hastaya özel bir diyet programı belirlenir ve hastanın ne gibi durumlardan kaçınması gerektiği anlatılır.

Hastalığın tedavisinde uygulanan bifosfonat içerikli ilaçlar kullanılır ve bu ilaçlar bazı hastalarda şiddetli yan etkilere neden olabilir. Karın ağrısı, mide bulantısı ve mide ekşimesi, bifosfonat içerikli ilaçların temel yan etkileri olarak bilinir. Bu yan etkilerin şiddetini attırması durumunda ise direkt olarak damaryolu ile ilaçların vücuda enjekte edilmesi söz konusu olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu