Nedir

Kartezyen Felsefe Nedir?

Kartezyen felsefe ne demek?

Kartezyen Felsefe, Rene Descartes’ın geliştirdiği bir düşünme metodudur. 17. yüzyıl felsefesinde filozoflar, felsefeyi matematikleştirmek yani sistematik hale getirmek istemişlerdir. Decartes da ortaya attığı görüşlerle felsefenin nesnelleşebileceğini ileri sürmüştür. Bilimsel bilgiye güvenin esas alındığı bu düşünme metodunda insan aklının doğruya erişebileceğine olan güven de söz konusudur.

Rene Descartes, yöntem olarak kuşkucudur. Ancak bu aşırı şüphecilerinki gibi bir kuşku değildir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu bir yöntemdir.

İlgili Makaleler

Kartezyen Şüphecilik Nedir?

Kartezyen Şüphecilik, doğruya ulaşabilene kadar şüphe etme mantığı ile işler. Descartes: “Düşünüyorum, öyleyse varım.” demiştir. Bu meşhur söz, aslen şüpheciliğinin geldiği son noktayı ve bu noktadan sonra insan aklına güvenmenin gerekliliğini ifade etmektedir. O, bilime ve bilimsel yöntemlere tam manasıyla güvenmektedir. Bu yönüyle kendinden önceki birçok felsefi akımdan ilk ayrılışı başlatan, modern düşünce sistemlerinin temelini atan filozoflardan biridir diyebiliriz.

Güncel bir örneği ele alalım. Bugünlerde bildiğiniz gibi maske kullanımı zorunlu. Uzmanlar maske kullanımının Koronavirüs’e yakalanma ihtimalini düşürdüğünü söylüyorlar. Biz de uzmanlara güvenerek maske kullanıyoruz. Bu durumda şüphe etmeye devam ediyoruz. Çünkü hala virüs kapma ihtimalimiz sıfır değildir. İşte kartezyen şüphecilik bu duruma benzemektedir.

Rene Descartes Kimdir?

Peki Kartezten Felsefe’nin kurucusu Rene Descartes Kimdir?

Descartes, 31 Mart 1596 tarihinde Fransa’da Dünya’ya gelmiş bir matematikçi ve filozoftur. Bir yaşındayken anneisini kaybetmiştir. Poitiers Üniversitesi’nde Hukuk Lisansı’nı bitirmiştir. Profesyonel bir asker olmak isteyerek orduya da katılmıştır.

1628’den 1649’a kadar Hollanda’da yaşadı. Amsterdam’da bir kızı oldu ancak 1640 yılında kızı hayatını kaybetti. Bu durum Descartes’ı çok etkilemiştir. Çünkü o birçok filozofun aksine duygularını reddeden ya da gizleyen bir kişi değildi.

Rene Descartes, 11 Şubat 1650’de Stockholm’de Büyükelçilik ziyaretinde hayatını kaybetti. Ölüm sebebi zatürre olarak bilinmektedir. Ancak öldürülmüş olma ihtimali üzerinde de durulmaktadır. Çünkü İsveç Kraliçesi Descartes ile ilgileniyordu ve İsveç hukukuna göre hükümdarın Protestan olması gerekliydi. Descartes ise bir Katolikti.

Eserleri

 • 1618. Compendium Musicae (Kısa Müzik)
 • 1626–1628. Regulae ad directionem ingenii (Aklın Yönetimi İçin Kurallar)
 • 1630–1633. Le Monde (Dünya) ve L’Homme (Adam)
 • 1637. Discours de la méthode (Yöntem/Metod Üzerine Konuşma)
 • 1637. La Géométrie (Geometri)
 • 1641. Meditationes de prima philosophia (İlk Felsefe Üzerine Düşünceler)
 • 1644. Principia philosophiae (Felsefenin İlkeleri)
 • 1647. Notae in programma (Programlamanın Notları)
 • 1647. La description du corps humain (İnsan vücudunun Tanımı)
 • 1648. Responsiones Renati Des Cartes… (Yeniden Descartes Cevapları)
 • 1649. Les passions de l’âme (Ruhun Tutkuları)
 • 1656. Musicae Compendium (Müzik Özeti)
 • 1657. Correspondence (Yazışma)

Descartes aynı zamanda da bir matematikçiydi. Matematik alanında da çalışmalar yaptı.

1663 yılında Papa Descartes’ın eserlerini yasaklı eserler arasına dahil etti. Descartes’in cenazesi vaftiz edilmemiş çocukların bulunduğu bir mezarlığa gömüldü. Çünkü o, Protestan ülkesinde bir Katolikti.

Felsefe Nedir İsimli Yazımızı Okumak İçin Tıklayınız.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu