Sağlık

Karboksiterapi Nedir?

Karboksiterapi selülit, koyu göz altı halkaları ve çatlakları tedavi etmek için kullanılır. Tedavi göz kapakları, boyun, yüz, kollar, kalçalar, mide ve bacaklara uygulanabilir. Karboksiterapi nedir , nasıl yapılır? Prosedüre giren kişiler şu konularda bir gelişme bulur:

  • Dolaşım
  • Cilt elastikiyeti
  • İnce çizgiler ve kırışıklıklar

Ayrıca kolajen onarımına ve yağ birikintilerinin yok edilmesine yardımcı olur.

Ek olarak, göz kapağına kan akışını artırarak göz altı halkalarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı doktorlar, tedaviyi, zayıf kan dolaşımının neden olduğu erektil disfonksiyon , akut artrit, Raynaud sendromu ve alopesi tedavisinde de kullandılar .

Yağ ve selülit azaltma için prosedür genellikle liposuction gibi daha invaziv ve yüksek riskli yöntemlere tercih edilir.

Karboksiterapi yüz, göz kapakları, boyun, mide, kollar, bacaklar ve kalçada kullanılabilir.

Karboksiterapi Nedir ? Nasıl Yapılır?

Prosedürün özellikleri, tedavi edilen vücut kısmına göre değişecektir. Ancak prosedürün mekaniği çoğunlukla aynıdır.

Bir karbon dioksit gazı deposu, plastik boru ile bir akış düzenleyiciye bağlanır. Doktor, tanktan ne kadar gaz akacağını dikkatlice düzenleyecektir. Gaz, akış düzenleyiciden ve sonunda bir filtreye sahip olan steril boruya verilir. Filtre, tüm kirleri vücuda ulaşmadan önce alır. Gaz daha sonra filtrenin karşı tarafındaki çok küçük bir iğneden geçer. Hekim derinin altındaki gazı iğne ile enjekte eder.

İşlem neredeyse tamamen ağrısızdır. Bazı doktorlar iğneyi yerleştirmeden önce enjeksiyon bölgesine uyuşturucu krem ​​sürmektedir. Acı olmamasına rağmen, bazı insanlar kısa bir süre sonra garip bir his hissettiğini bildiriyor. Karboksiterapi ayakta tedavi prosedürüdür ve tamamlanması genellikle sadece 15 ila 30 dakika sürer.

Prosedür Nasıl Çalışır?

karboksiterapi nedir

Zayıf kan dolaşımı, selülit, çatlaklar ve koyu göz altı halkalarından kısmen sorumludur. Vücuttaki hücreler atık olarak karbondioksit salgılar. Kırmızı kan hücreleri soluduğunuz oksijeni alır ve dokulara taşır, ardından karbondioksiti alır. Sonunda, karbondioksit akciğerler tarafından dışarı atılır.

Bir doktor, karbondioksit enjekte ederek belirli bir bölgeye kan dolaşımını artırabilir ve bu da kırmızı kan hücrelerinin bölgeye hücum etmesine neden olabilir. Kan hücreleri bölgeye ulaştığında dolaşımda artış yaratırlar. Bu, cilt elastikiyetini onarmaya ve göz altı çevrelerinde pigmenti sağlıklı bir parıltıya dönüştürmeye çalışır.

  • Çatlaklar: Vücudunuzda gördüğünüz çatlaklar, dermal kollajen kopmasıdır. Karboksiterapi, cildi kalınlaştıran ve görünümünü iyileştiren yeni kolajen yaratır.
  • Selülit: Karbondioksit gazı da yağ hücrelerine enjekte edilerek hücrelerin patlamasına ve vücutta atılmasına neden olur. Selülit, deri altı yağın deriden dışarı çıkmasıyla oluşur. Birkaç çalışma, selüliti tedavi etmek için kullanıldığında karboksi terapinin her ikisinin de güvenli ve etkili olduğunu bulmuştur .
  • Göz altı halkaları: Göz altındaki koyu halkalara genellikle yetersiz dolaşım neden olur ve bu da vasküler havuzlaşma oluşturur. Gazın göz kapağının altına enjekte edilmesi, bu mavimsi birikmeyi azaltır ve onu bir allık tonuyla değiştirir.
  • Alopesi: Yetersiz dolaşımın neden olduğu alopesi (saç dökülmesi) karboksiterapi ile de tedavi edilebilir.

Karboksiterapi Nedir , Yan Etkileri Nelerdir?

Karboksiterapi, neredeyse hiç yan etkisi olmayan nispeten güvenli bir prosedürdür. Kişilerin enjeksiyon bölgesinde, özellikle kollarda ve bacaklarda morarma olabilir. Bu morluk bir hafta içinde geçecektir. Yağ azaltma veya selülit prosedürü olan kişiler de yüzmek veya küvet kullanmak da dahil olmak üzere 24 saat boyunca kendilerini suya daldırmamalıdır.

Çatlakları ve yara izlerini tedavi etmek için karboksiterapi kullanıldığında, nispeten ağrısızdır. Bunun nedeni yara dokusunun sinirlerinin olmamasıdır. İşlem sırasında çatlaklar şiştiği için kaşıntı hissi yaşayabilirsiniz. Kaşıntı yaklaşık beş dakika içinde geçmelidir.

Selülit ve yağ birikintilerini tedavi etmek için karboksiterapi kullanan kişiler, bir tansiyon testi sırasında hissedilen duyuma benzer şekilde enjeksiyon sırasında basınç hissedebilirler. Bunun nedeni genişleyen gazdır. Karbondioksit gazı işini yaptığından ve dolaşım iyileştiğinden, uygulama yapılan alanlar tedaviden 24 saate kadar sıcak ve çınlama hissedecektir. Bununla birlikte, prosedür bittikten sonra normal rutininizi gerçekleştirebilmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu