GenelSağlık

Karantinadayken Sağlıklı Beslenme Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karantinadayken Sağlıklı Beslenme Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karantinadayken sağlıklı beslenme, son dönemlerin en popüler ve en dikkat edilmesi gereken konularından biridir. İster zorunlu isterseniz de gönüllü karantina uygulayın, evde geçirdiğiniz süre boyunca beslenmenize dikkat etmiyorsanız, pandemi bitiminde büyük kilo problemleri yaşayabilirsiniz. Kilo problemleri bir yana dursun, kilonun getirdiği sağlık sorunları da önem taşıyan bir konudur. Özellikle kronik hastalıklarınız varsa ve karantina döneminde aşırı kilo alıyorsanız, kilo ile birleşen kronik sağlık sorunları, direkt olarak yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Sağlıklı beslenme konusunda ise mutlaka hazır, ambalajlı, fast food tarzı, yağlı ve şekerli besinlerden uzak durmaya özen göstermek gerekir. Aksi halde obezite başlangıcı, kalp damar rahatsızlıkları, şeker hastalığı ve daha birçok hastalığın temeli karantina sürecinde hazırlanmış olur. Koronadan kaçarken, çok daha tehlikeli hastalıklara yakalanmak mümkün olabilir.

Ağırlık Sebze ve Meyve Tüketiminde Olmalıdır

Karantinadayken sağlıklı beslenme konusunda sebze ve meyve tüketimi olmazsa olmazlar arasında yer alır. Beslenme alışkanlıklarımızı her zaman doğallıktan yana oluşturmamız gerekir ancak hareketli bir yaşantı sürüyorsak, doğal beslenme konusunda uzaklaşmak zorunda kalabiliriz. Karantina sürecindeyken de kendimize daha çok vakit ayırabileceğimiz için sebze ve meyve tüketimini arttırıp, kendimize özel karışımlar hazırlayabiliriz. Bunun yanı sıra böylelikle bağışıklık sistemimizi güçlendirip, olası virüs kapma durumlarına karşı biraz daha hazır olabiliriz. Bol bol mevsim sebzeleri ve meyveleri tüketip, ağır yemeklerden uzak durmak, karantina süreci için en başarılı beslenme seçimi olacaktır.

Alkol ve Sigara Kullanımı Azaltılmalı, Mümkünse Bırakılmalı

Karantina sürecinde birçok kişinin “can sıkıntısı” olarak tabir edilen durum nedeniyle alkol ve sigara konusunda aşırıya kaçtığı görülür. Alkol ve sigaranın bağışıklık sistemimizi zayıflatması nedeniyle karantina sürecinin verimsiz bir şekilde geçirilmesine yol açar. Ayrıca alkol ve sigara tüketimi karantina sürecinde tamamıyla bırakılmalıdır. Bireyin karantina sürecinde stresten uzak ve gündelik hayatın yoğunluğundan daha dışta kalması nedeniyle kendini biraz daha rahat hissetmesi söz konusu olabilir. Bu süreçte de az stresli bir yaşamdan ötürü alkol ve sigaraya pek ihtiyaç duymayıp, iradesiyle bir savaş vererek, alkol ve sigara tamamen bırakılabilir.

Covid-19 Pozitif Bireyler Nasıl Beslenmeli?

Karantinadayken Sağlıklı Beslenme

Karantinadayken sağlıklı beslenme konusunun en önemli detaylarından biri de “Covid-19 pozitif bireyler nasıl beslenmeli?” sorusudur.

Covid-19 pozitif bireyler karantina sürecindeyken hastalığa karşı direnç gösterebilmek adına daha dikkatli olmalıdırlar ve beslenme konusunda direkt olarak hastalığı yenme odaklı beslenmelidirler. Çorbalar bu süreçte büyük önem taşırken; soğan, tarhana, sarımsak, pul biber ve sebze içerikli çorbalar, bağışıklık sisteminin desteklenmesi adına büyük önem taşırlar. Bunun yanı sıra balık tüketimi ve et tüketimi de protein açısından önem taşıyan bir başka detaydır. Haftada en az 2 kere balık tüketmek gerekirken, mevsim sebze ve meyvelerinden tüketmek gerekir. Doğal beslenip, doğal antibiyotiklere ağırlık verilmelidir. Rezene çayı, papatya çayı, zencefil, kekik yağı içerikli çaylar veya içecekler tüketilmelidir. Böylelikle koronavirüse karşı daha dirençli bir mücadele gösterilebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu