SağlıkGenel

Karaciğer Yağlanması Nedir? Belirtileri Nelerdir? Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Karaciğer Yağlanması Nedir? Belirtileri Nelerdir? Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Karaciğer yağlanması, karaciğerin çevresinde normalde birikmesi gerekenden çok daha fazla yağ tabakasının birikmesi sonucunda görülen bir rahatsızlıktır. Karaciğerin etrafında fazladan yağ birikmesinin birçok sebebi olabilirken, yağlanmanın da sebep olduğu birçok hastalık söz konusu olur.

Yağlanma ne kadar artarsa karaciğerin etkilenme oranı da aynı ölçüde artar. Yağlanmanın artmasıyla birlikte karaciğerde iltihaplanma ortaya çıkmaya başlar. İltihaplanmayla birlikte karaciğerin fonksiyonel anlamda zayıfladığı görülür. Karaciğer hücreleri de giderek tahrip olmaya başlar. Bu tahibatla birlikte siroz ve karaciğer kanseri gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. Karaciğer yağlanmasının en önemli özelliklerinden biri çok sinsi bir hastalık olmasıdır. Karaciğer yağlanmasının erkenden hasta tarafından fark edilmesi söz konusu olmamaktadır.

Genel anlamda karaciğer yağlanması erken fark edilmez ancak tesadüfi durumlar istisna olarak sayılabilir. Farklı bir hastalık nedeniyle yapılan incelemeler sonucunda karaciğer yağlanmasının fark edilmesi söz konusu olabilir. Hastalığın teşhisiyle birlikte direkt olarak tedavisine başlanılması, hastanın ise tedavi şartlarına harfiyen uyması gerekir. Aksi halde hastalığın tedavisinin olumlu sonuç vermesi pek mümkün olmaz.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri

Karaciğer Yağlanması Tedavisi
Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer yağlanmasının belirtileri ilk evrelerde herhangi bir şekilde ortaya çıkmaz. Hastanın gündelik hayatını etkilemez veya herhangi bir ağrı ya da sızı ile kendini göstermez. Yağlanmanın belirtileri ilerleyen evrelerde ortaya çıkar. Belirtilerden en önemlisi, karnın sağ üst kısmında oluşan ağrıdır. Bu ağrı, yağlanmanın çok yükseldiğinin ve karaciğer çevresindeki yağ tabakasının çevredeki yapılara baskı yaptığının habercisidir.

Karaciğer yağlanmasının genel olarak görülen belirtileri şu şekildedir:

  • Göğüs ve karın bölgesinde şiddetli ağrılar görülür. Özellikle karnın sağ üst bölgesinde bu ağrı daha çok hissedilir. Karaciğerdeki yağ tabakası kaburgalara ve karna baskı uygulayabilir.
  • Hastanın sürekli olarak yorgun hissettiği gözlemlenebilir. Bunun yanı sıra çabuk yorulma da sıklıkla karşılaşılan belirtiler arasında yer alır. Hastanın merdiven çıkması, yürümesi ve en ufak efor gerektiren hareketi, yorgun hissetmesine yol açar.
  • İlerleyen karaciğer yağlanmalarında mide bulantısı baş gösterir. Ayrıca hastanın sürekli olarak kustuğu da görülür.
  • Karaciğerin etkisini yitirmesinden ötürü, sarılık durumuyla karşı karşıya kalması da söz konusu olabilir.

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Karaciğer yağlanması tedavisi konusunda öncelikle hastanın durumuna bakılır. Eğer hasta boyuna göre çok kiloluysa ve karaciğer yağlanmasının ilk evreleriyle karşı karşıya kalınmışsa, hastaya diyet programı uygulanır. Diyet programının yanı sıra egzersiz programı da tedavi aşamasında büyük önem taşır. Hastanın yağlanmadan kurtulabilmesi adına hem diyet programına hem de egzersiz yüksek sadakat göstermesi gerekir.

Ayrıca karaciğerin yağlanması durumunda uygulanacak tedavi programı, diğer hastalıklarla birlikte yürütülmelidir. Hastalıkların tedavisi ve kullanılan ilaçlara göre, yağlanma tedavisinde kullanılacak ilaçlar da değişim gösterir. Yağlanma tedavisinin en önemli detaylarından bir diğer ise sigara ve alkol kullanımının tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Karaciğer yağlanmasının ilerleyen evrelerinde cerrahi tedaviye başvurulur. Karaciğer nakli veya karaciğerin bir bölümünün alınması söz konusu olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu