Sağlık

Kanser Tedavileri Süreci Nasıl İşler?

Kanser tedavileri arasında en yaygını ameliyat, kemoterapi ve radyasyon tedavisidir. Kanser tedavi süreci için ilk başta hangi kanser olduğunuzu bulmak ve kişiye göre hangi tedavilerin iyi geleceğiniz değerlendirmek gerekir. Belirlenen tedavi yöntemiyle tedavi süreci başlar. Bu tedavi yöntemleri şunlardır:

Kanser Tedavileri Süreci Nasıl İşler?

kanser tedavileri

Kanser Tedavileri Sürecinde Kemoterapi Nedir?

Kemoterapi, bir hastaya kanser hücrelerini yok etmek için kemoterapi ilaçlarının çeşitli yollarla verilmesi sürecidir. Kemoterapi, kanser hücrelerinin bölünmesini, çoğalmasını ve yayılmasını önlemek için kullanılır. Bu süreç, hızla büyüyen kanser hücrelerinin yanı sıra hızla büyüyen sağlıklı hücreleri de etkiler. Bu nedenle kemoterapi, bağırsak, saç ve cilt gibi vücudun hızla çoğalan normal hücrelerini olumsuz etkiler.

 

 

Kemoterapi Nasıl Uygulanır?

Kemoterapi ilaçları 100’den fazla farklı ilaç türünden oluşur. Kanser tedavilerinde bu ilaçlar, yan etkileri ve birbirleriyle olan etkileşimleri en aza indirmek için farklı zamanlarda uygulanır. Uygulama yöntemi hastaya özeldir ve ilacın etkinliğini arttırması amaçlanır. Kemoterapi ilaçları bir hastaya dört şekilde verilebilir:

İntravenöz (intravenöz) kemoterapi: Bu genellikle kolunuzdaki bir damara verilir. Bazı durumlarda, ilaç ayrıca bir kateter aracılığıyla vücudun daha büyük damarlarına da verilebilir.

Enjeksiyon kemoterapisi (kas içi / deri altı): Bu, kas içine veya deri altına uygulanmalıdır. Direkt olarak karın, kol ve bacak kaslarına enjekte edilir.

Oral (ağızdan) kemoterapi: Tablet veya kapsül şeklinde alınan kemoterapi ilaçları. Ağızdan alınır.

Deriye üstüne uygulanan kemoterapi (topikal): Bunlar krem ​​şeklindeki anti kanser ilaçlarıdır. Neoplastik dokuya sürülerek uygulanır.

Karın içi (intraperitoneal) kemoterapi: Vücut içindeki boşluklara uygulanan bir kemoterapi türüdür. Karın boyunca yayılma eğilimi gösteren kanser türleri için kullanılır. Karın boşluğuna, organların etrafına yerleştirilir.

Deri (Cilt) Kanseri Belirtileri ve Tedavileri Hakkında Geniş Bilgi

Radyoterapi Nedir?

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için radyasyon kullanan bir tedavi yöntemidir. Radyasyon tedavisi olarak da bilinir. Radyasyon tedavisinde kanser hücrelerine uygulanan radyasyon ışınları ile kanser hücrelerinin yapısını bozarak kanser hücrelerini yok etmeyi amaçlar. Sağlıklı hücreler belirli dozlarda uygulanan radyasyonun etkilerini onarabilirken, kanser hücreleri bu etkiden kurtulamazlar. Radyasyon tedavisinin yöntemi ve dozu, tedavinin amacına ve hastaya bağlıdır. Tüm kanserler için erken veya geç dönemde kullanılabilir. Bir hastaya 3 farklı tipte radyoterapi verilebilir:

 

Harici radyoterapi: Işınlama cihazı, tedavi sırasında vücuda temas etmez. Radyasyon ışınları bir kişiye uzaktan gönderilir.

Dahili radyasyon tedavisi: Radyoaktif maddeler vücudun içine, tümör dokusuna yakın yerleştirilir.

Tüm vücut radyoterapisi (sistemik): Radyoaktif bir ilaç vücuda intravenöz olarak enjekte edilir veya sıvı veya hap olarak ağızdan verilir. Bu tedavi sırasında radyoaktif madde tüm vücuda yayılır. Aynı zamanda atomik terapi olarak da bilinir.

Radyoterapinin Kullanım Amaçları Nelerdir?

Yaygın olarak bilindiği şekliyle radyoterapi veya radyoterapi genellikle dört farklı amaç için kullanılır:

Neoadjuvan radyoterapi: Ameliyat öncesi kanserli hücrelerin oluşturduğu bir tümörü küçültmek için kullanılır. Bu sayede ameliyat sırasında hastadan olabildiğince az doku çıkarılır.

Tamamlayıcı radyasyon tedavisi: Bu, ameliyat sonrası verilen radyasyon tedavisidir. Ameliyat sonrası vücutta kalmış olabilecek kanser hücrelerini yok etmeyi amaçlar. Bu şekilde kanserin geri gelmesini önlemek için girişimde bulunulur.

Temel radyasyon tedavisi: Bu tek başına kullanılan bir tür radyasyon terapisidir. Larenks tümörü (ses teli) gibi bazı kanser türleri için kullanılır.

Palyatif radyoterapi: İlerlemiş kanser vakalarında hastanın rahatsızlığını hafifletmek için kullanılır. Özellikle beyne ve kemiğe metastazlarda kullanılır. Bu yöntem ile hastanın ağrı, kanama ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklarını önlemeyi veya ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

İmmünoterapi Nedir?

İmmünoterapi, radyasyon tedavisi ve kemoterapinin yanı sıra kanser tedavisinde kullanılan yenilikçi bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, vücudunuzun bağışıklık sistemi ile kanserle savaşmayı amaçlamaktadır. İmmünoterapi için 3 farklı tedavi vardır:

Monoklonal antikor: Vücudun kendi bağışıklık sistemini destekler, kanser hücrelerinin çoğalmasını önler. Laboratuvarda üretilen antikorlar, kanser hücrelerinin yüzeylerine bağlanarak bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini tanımasını sağlar. Böylece bağışıklık sistemi kanser hücrelerini yok eder.

T hücre tedavisi: T hücreleri, vücudun bağışıklık sisteminin hücreleridir. Bu yöntemde, hastanın kendi T hücreleri laboratuvarda kanser hücrelerini tanımak, çoğaltmak ve hastanın vücuduna dönmek için değiştirilir. Bu yöntemin amacı kanser hücrelerinin T lenfositler tarafından tanınması ve yok edilmesidir. Özel olarak hazırlanan bu anti-kanser hücreler 2-3 haftada bir hastaya verilir.

Onkolitik tedavi: Bu, kanser hücrelerini virüslerle tedavi etme yöntemidir. Kanser hücrelerine karşı geliştirilen virüs, kanser hücrelerini etkin bir şekilde tanımayı ve kanserin büyümesini ve yayılmasını önlemeyi amaçlamaktadır. İmmünoterapi yenilikçi bir kanser tedavisi alanıdır. Bu alan her gün ortaya çıkan yeni çözümler ve tedavilerle çok umut verici.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu