Teknoloji

Kamu Çalışanlarına WhatsApp ve Telegram Engeli

Neredeyse her akıllı telefon kullanıcısının kullandığı anlık mesajlaşma uygulaması Whatsapp ve Telegram kamu çalışanları için yasaklandı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından bir süredir tasarlanan güvenlik çalışması devreye girdi. Bu çalışmanın devreye girmesiyle beraber artık kamu çalışanları iş içi görüşmelerini Whatsapp ve Telegram üzerinden gerçekleştiremeyecek.

Yapılan Bu Çalışmayla Birlikte Bilgi Sızdırılmasının Önüne Geçilecek

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından paylaşılan gerekçeye göre bu çalışma sayesinde dışarıya bilgi sızdırılmasının önüne geçilecek. Kamu çalışanları yaptıkları iş hakkında hiçbir bilgiyi Whatsapp ve Telegram üzerinden bir başka çalışan ile görüşemeyecek. Kamu çalışanları iş dışındaki görüşmelerine Whatsapp ve Telegram üzerinden yapmaya devam edecek. Kamu çalışanları bununla beraber iş görüşmelerini artık yerli mesajlaşma uygulaması üzerinden yapacak.

kamu calisanlarina whatsapp ve telegram engeli 2

Yerli ve Milli Mesajlaşma Uygulaması Kullanılacak

Henüz yerli mesajlaşma uygulaması hakkında net bir bilgi paylaşılmadı. Ancak Whatsapp ve Telegram yerine geçecek bu yerli mesajlaşma uygulaması devletin mevcut sunucuları içerisinde barınacak. Ayrıca bu yerli mesajlaşma uygulamasının kontrolü de yine kamu tarafından yapılacak. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi yaptığı bu düzenlemeyle bilgi sızdırılmasının ve siber saldırıların önüne geçilebileceğini düşünüyor.

CB Dijital Dönüşüm Ofisi: YASAK YOK!

Yapılan haberler üzerinde harekete geçen Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Whatsapp ve Telegram yasaklanma adı altında yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Yasaklamalar hakkında yapılan tüm iddiları yalanlayan CB Dijital Dönüşüm Ofisi, basın açıklamasıyla tüm kamuoyunu bilgilendirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu