Nedir

Kalyon Nedir?

Kalyon Nedir? adlı bugünkü yazımızda bir savaş ya da ticaret gemisi olarak kullanılan 15. ve 17. yüzyıllardan kalma büyük bir yelkenli gemi türü olan Kalyon Nedir?  adlı yazımızla karşınızdayız. İyi okumalar…

Kalyon Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kalyon Nedir ve Ne İşe Yarar? sorusunun cevabı,  Kalyonların icadı, 16.yüzyılın başlarında İspanyol Krallığı’na dayanır.  Döneminin en büyük deniz araçlarından olan kalyonlar 18. yüzyıla kadar deniz seferleri için kullanılmış ve savaş gemisi işlevi görmüştür.  Genel anlamda bütün yelkenli
gemilere kalyon denilmekle birlikte bu isim aslında en büyük üç direkli gemiler için kullanılıyordu. Kalyonlar. 15. yüzyılın sonlarından 17. yüzyılın ortalarına kadar kısmen taşımacılıkta ve genellikle de savaş gemisi olarak donanmada yer almıştır.

İlgili Makaleler

Kalyon bir savaş gemisi olarak tasarlanmıştır. Bunun temel nedeni ateşli silahların gemilerde kullanımının artmasıydı. Özellikle yüksek bordalı gemilerde borda toplarının kullanılması, alçak bordalı gemileri dezavantajlı duruma düşürmüştür. Gemilerin birer savaş gemisine dönüşmesiyle devletler, diğer devletler karşısında denizlerde üstünlük sağlamışlardır.

16. yüzyıl ortalarından itibaren yapılan hiçbir kalyon kürek taşımamıştır. Bunun yanı sıra silahlı kalyonlar İspanya’nın Atlantik üstünde prestij sağlamasına mühim katkıları olmuştur.

galleon7
Kalyon

Kalyon Nedir? cevabı olarak meşe ( omurga için ), çam (direkler için) ve gövde ve zemin kaplaması için çeşitli sert ağaçlardan yapılmıştır . Gövdeler genellikle oymalı olarak yapılmıştır . Kalyon inşaatı ile ilgili çok masraflıdır ve yüzlerce kişi (marangozlar , zift ustaları , demirciler , kooperatifler , gemi yapımcıları vb.), bir kalyonun denize açılmaya elverişli hale gelmesinden önce aylarca gece gündüz çalışırdı. Kalyonların giderleri genellikle, kalyonlar genellikle yeni bir gemi için kaynakları bir araya getiren varlıklı insan grupları tarafından karşılanırdı. Bu nedenle, çoğu kalyon genellikle askerlik hizmetine sokulmasına rağmen, başlangıçta ticaret için gönderilmiştir.

İspanyol ve İngiliz Kalyonları

İspanyol ve İngiliz Kalyonları, Kalyon Nedir? sorusunun cevabını oluşturur. 16.yüzyılda, İspanya’da boyutlarına göre adlandırıla; galeones, nao, urcas, fragata, barcos, carracas gibi isimler almış birçok gemi vardı. Ayrıca İspanyol Kalyonları Amerika ve İspanya arasındaki gümüş taşımacılığında diğer gemileri koruma görevi üstlenmiştir.

İngilizler de İspanyol kalyonlarının seyir kabiliyetlerini yakından takip etmişlerdir. İngilizler kalyonlar noktasında her ne kadar İspanyol kalyonlarından etkilenmiş olsa bile ayrıldıkları esas nokta gövde yapısı ve silah gücü olmuştur. 16. yüzyıl sonlarında İngiliz John Hawkings  kalyonların hantal yapısı değiştirerek kalyonlara sürat kazandırmıştır. Race-built adıyla anılan bu kalyonlar, deniz savaşlarına yeni stratejiler kazandırmıştır.

Manila Kalyonları

Manila Kalyonları, Kalyon Nedir? sorusuna vereceğimiz bir diğer cevaptır. (İspanyolca, Galeon de Manila), iki yüzyıldan fazla Filipinler ile Pasifik Okyanusu arasında Meksika’yı birbirine bağlayan ve  Acapulco ve Manila limanları arasında yılda bir ya da iki defa sefer yapan İspanyol ticaret gemileridir. Manila kalyonları, 1565’ten 1815’e kadar Acapulco ve Manila arasındaki ticaret yolunu ifade etmek için kullanılmıştır.

Galeon Andalucia Quebec City 02

Elektrikli Arabalar adlı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Osmanlı’da Kalyon

Kalyon Nedir? sorusunun cevabı olarak Osmanlı’da kalyon, İlk büyük kalyonlar Osmanlı donanmasının henüz kuruluş aşamasında olduğu ll. Bayezid döneminde Kemal Reis tarafından yapılmıştır. Bunlar. o zamanki adıyla “göke” denilen 2500 ton ağırlığında, kürekli ve özellikle yelkenle hareket eden İspanyol tipi büyük bordalı gemilerdi. En gelişmiş kalyonlar ise Girit seferi sırasında kullanılmıştır.

mahmudiye
Mahmudiye Kalyonu

Kalyonların 33- 45 metre uzunluğunda olanlarına “iki ambarlı”, “kapak” veya “karaka” deniliyordu. Bunların her iki bordasında yarısı güvertelerde, yarısı top ambarı denilen orta katta olmak üzere iki sıra top vardı ve sayıları 80- 110 arasında değişiyordu; mürettebatı ise savaşçılar dahil 800 kişi kadardı.  Bir kalyon da kullanılan yelken çeşitleri arasında mayıstra. tirinkete, mancana, gabya, babafingo, cıvadora ve alborta sayılabilir. Yeni inşa edilen bir kalyon denize indirilirken tören düzenlenir; sadrazam, şeyhülislam ve kaptan paşanın da iştirak ettiği bu törende hil’atler dağıtılırdı.

Kaynak: https://islamansiklopedisi.org.tr/gemi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu