BilimGenel

Kaktüs Nedir? Kaktüs Çeşitleri ve Özellikleri

Kaktüs Çeşitleri, Dikensiz Kaktüs Sukulent, Çiçek açan Kaktüsler

Kaktüs, kimi botanik bilimcilerine göre 30, kimi bilimcilere göre ise 100 çeşidi bulunan bir bitki familyası olduğu söyleniyor. Bunun nedeni ise, kaktüsün kendine has bir familyası olmaması ve tüm yaprakları dikene dönüşen tüm bitkilere verilen genel isim olarak “Kaktüs” kabul edilmektedir.

Kaktüs Nedir?

Kaktüs, Kaktüsgiller (Cactaceae) familyasından, gövdesinde diken olan bir bitkidir. Yassılaşmış gövdeleri bünyelerinde su barındırmaktadırlar. En büyük kaktüs çeşitleri, çöllerde yetişmekte olan “Saguaro” kaktüs çeşididir.

Dekorasyon trendlerinde canlı bitki çeşitlerinin artışı ile birlikte bazı bitki çeşitlerinin değerleri yeni anlaşılmaya ve günümüzde sıkça kullanılmaya başlandı. Kaktüs de, bu bitkilerin arasında yer almaktadır. Dikenli ve dikensiz kaktüsler olmak üzere, farklı farklı sunumlara sahip olması ve yarattıkları kuvvetli etki ile özellikle de iç mekân bitkileri olarak kullanılmasıyla beraber, büyüyebilen çeşitleri ile dış mekânlarda da sıkça kullanılmaya başlandı. Kolay bakımları ve değişik haldeki görünümleri ile çok fazla tercih edilen bu dayanıklı bitkiler, görselliği dışında yarattığı etkiler sebebiyle evlerden daha çok ofislerde yaygınlaşmaya başlamış bulunmakta.

Ağızdan ağıza yayılan ve faydaları yeni yeni öğrenilen kaktüsler, sevenlerinin haricinde faydaları için ona sahip olmak isteyenlerin de dikkatlerini çekmekte. Birbirinden farklı çeşitleri ile mekânlarında farklılık arayanların tercihi haline gelen bu kaktüsler, hızla yaygınlaşmakta ve gelecek yıllarda iyice yaygınlaşmış olarak daha sık görüleceğinin sinyallerini de vermektedir. Ülkemizde yetişemeyen egzotik çeşitlerinin de rahatlıkla ulaşılabilir hale gelmesiyle beraber, bizlere görülmemiş çeşitlilikte seçenekler olmaya, evlerimizde ve ofislerimizde karakteristik dekorlar olarak rol almaya devam etmektedir.

Kaktüs Hangi Bölgelerde Yetişir?

Akdeniz bölgesinde, özellikle de Antalya civarlarında doğal olarak bulunabilir bir bitki olan kaktüs bitkisi, botanik bilim dalında Latince, Cactaceae sınıfında yer almaktadır. Doğada kendi kendine yetişebilenleriyse daha çok Amerika kıtasında yaygınlaşmış bulunmaktadır. Metrelerce büyüyebilme özelliğine sahip çeşitleri, çöl ikliminde kolaylıkla hayatta kalabilen nadir bitkiler arasındadır. Doğal ortamlarında bulabildiği bu çok az miktardaki suyu, en iyi verim alabilecek şekilde yakalayabilmek ve özümseyebilmek için sahip olduğu dikenlerini kullanmaktadır. Özümsediği su yeterli gelmediği durumlarda, sahip oldukları dikenleri sayesinde havada bulunan nemi de kullanabildiği için rahatça hayatta kalabilmektedir.

Kaktüs hangi bölgelerde yetişir?
Kaktüs hangi bölgelerde yetişir?

 

Zor iklim şartlarında hayatta kalabilmek adına oldukça kalın ve tek uzantıların birleşiminden oluşan kökleri sayesinde, fazla dallanmadan, budaklanmadan toprağın en derinine inebilirler. Bu kökler, suya ulaşma doğrultusunda çok güçlüdür. Genellikle yeşil, sade ve tek renkteki görüntüleri aynı zamanda çoğunlukla dikenlerle kaplı oluşuyla bilinirler. Sukulentle aynı özelliklerde olan biraz açmak gerekirse çok az su ve toprak ile hayatta kalabilen bu türleri, etli yapısı, yassı ve küçük yaprakları ile kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Tüm bu özellikleri ile beraber bakımı en kolay bitkilerden olduğu için, konutlarda ve işyerlerinde de rahatça saksılarda veya bahçelerde bakılabilecek son derece ilginç dekorlar oluşturmaktadır.

Neandertal nedir? ilk insanların Özellikleri Hakkında Bilgiler

 

Kaktüs Bakımları Nasıl Yapılması Gerekir?

Kaktüsler, anavatanından geldiği şekilde özelliklerini korumaya devam ederken, neredeyse hiç bir şekilde başkalaşım geçirmemiş ilginç ve nadir bitki türlerinden biridir. Kaktüs ve sukulent bitkiler çok fazla toprağa ihtiyaç duymazlar. Keza çok az su, bakımı için gerekli yeterliliktedir. Sert ve tek parça halinde uzayabilen kökleri sayesinde diğer bitkilerden farklı olarak saksıyı zamanla doldurmayıp aksine, yıllar geçse dahi aynı saksı içinde yaşayabilmektedir.

Kaktüs bakımı nasıl olur
Kaktüs bakımı nasıl olur

Kaktüs Saksısı Nasıl Olmalıdır?

Saksının büyüklüğü yeterli olsa dahi yenisi gerekmese bile, zamanla toprağındaki tüm vitamini biteceği için sadece iki yılda bir toprağının tamamen yenilenmesi ve yeni toprak takviye yapılması tavsiye edilir.

Kaktüs Toprağı Nasıl olmalıdır?

Kaktüsgillerin sadece toprağın üst kısmı değil, alt kısmı da kuruduğunda çok az şekilde sulanmalıdır. Aksi takdirde doğasına aykırı olacak şekilde çok fazla su alan bitki, içten çürümeye başlar. İlk çürüme belirtileri dışarıdan görülmeye başlandığında ise çok geç kalınmış olabilir. Direkt olarak güneş ışığını severler, bol havanın olduğu yerlerde yaşar. İyi bakıldığında takdirde yumru verebilirler. Bu yumruların direkt olarak toprağın üzerine konarak, beklenmesi durumunda kendiliğinden kökleri çıkmaya başlayacaktır.

 

Kaktüs Bitkisinin Faydaları

Kaktüs, zor iklimlerin bitkisi olduğu için ve güneş ışığından hiçbir şekilde zarar görmediği için, radyasyonu emebilen bir özelliğe sahiptir. Havada bulunan radyo sinyallerinin de zararlı etkilerini emdiği aynı zamanda azalttığı düşünülen bitki, özellikle televizyon ve bilgisayarların yakınlarında kullanılabilmektedir.

Bu alanda herhangi bir bilimsel çalışma ile henüz ispatlanmamış olsa da radyasyonu %80 emdiği söylenmektedir. Evlerde, okullarda ve ofislerde pek çok ekranın yakınında bu bitkinin görülmesi, bu bitkinin sağladığı faydalarından yararlanılmaya çalışıldığının ispatıdır.

 

 Kaktüsün En Belirgin Özellikleri Nedir?

Kaktüs çeşitlerinde büyük oranda yaprak ve çiçek yoktur. Fakat bazı türleri geceleri çiçek açmaktadır. Çok yağış olmayan ve sıcak kesimlerde ise yetişmesi sebebiyle tropikal bir bitkidir. Evde beslenen kaktüsler de dâhil olmak üzere, gövdelerinde oldukça su biriktirdiklerinden dolayı fazla sulanmaya ihtiyaç duymazlar aynı zamanda güneşi çok severler.

Sıcağı seven yapıları olması sebebiyle evde beslenmeye uygun bu kaktüsler, kış şartlarında asla dışarıda bırakılmamalıdır. Soğuk ve karanlık olan ortamları sevmeyen kaktüsler, bu şartlarda sağlıklı büyümeyerek yüksek ihtimalle ölecektir.

Kaktüs Çeşitleri
Kaktüs Çeşitleri

Kaktüsün dikensiz olan türlerine verilen isim sukulenttir. Dikenli veya dikensiz asla fark etmeksizin tüm çeşitleri sıcağı ve ışığı sevmektedir. Bu kadar sıcağı sevmelerine rağmen kışın aylarında -15 -20 dereceye kadar dayanabilirler.

En verimli yetiştikleri toprak türü kumlu topraklardır. Tüm kaktüs türleri az su severler. Ortalama 15-20 günde bir sulamak onlar için yeterli olacaktır. Eğer bir saksıda kaktüs yetiştiriyorsanız, saksı tabağında biriken suyu mutlaka boşaltmaya özen göstermelisiniz.

Daha sağlıklı ve hızlı büyümesini istiyorsanız eğer çiçekçiden kaktüs için gübre alarak, toprağına ekleyebilirsiniz. Özellikle sıvı kıvamdaki gübreler oldukça fayda sağlamaktadır. Bitkinin yaprakları üzerinde birikebilen tozları yumuşak bir fırça yardımıyla almak çok sağlıklı olacaktır. Bu sayede hava almasına engel olabilecek tüm durumlar ortadan kaldırılmış olacaktır.

 Kaktüslerin Çeşitleri Nelerdir? Gruplara Ayrılır mı?

 

Kaktüsün çeşitleri üç basamaklı sayılara ulaşabilmektedir. Biz sizlere halk arasında en çok bilinenler hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağız. Fakat daha öncesinde size “ılıman ve soğuk iklim kaktüsleri” olarak iki grup altında inceleyelim ki daha açık ve net görebilelim.

 Ilıman iklim kaktüsleri

Ilıman iklim kaktüsleri, sıfıra yakın derecedeki sıcaklıklara kısa bir süre de olsa dayanıklılık gösterebilmektedirler. Ancak ılıman iklim kaktüsleri için en uygun sıcaklık 5-8 derece üzerinde olduğu sıcaklıklardır. Bu tür bir kaktüs çeşidinin evde yetiştirilebilmesi adına yaz aylarında balkon uygun olsa dahi, kış şartlarında kaktüs mutlaka içeri alınmalıdır.

Ilıman iklim kaktüsleri
Ilıman iklim kaktüsleri

 Soğuk iklim kaktüsleri

 

Soğuk iklim kaktüsleri, çok nadir görülen bir kaktüs türüdür. -15 derece sıcaklığa kadar dayanabilirler. Sedum familyasının içerisinde yer alan bu kaktüslerin birçoğu küçük yapıdadırlar. Soğuk havalara ne kadar dayanıklı olsalar bile kendilerini ayazdan koruyabilecek bir kar örtüsü veyahut kuru ortamlarda bunu sağlayabilirler.

Soğuk iklim kaktüsleri
Soğuk iklim kaktüsleri

 

Kaktüslerin bilinen diğer türleri ve bu türlerin kısaca özellikleri şunlardır;

 

 Afrika Süt Ağacı Kaktüsü Nedir?

Afrika Süt ağacı kaktüsü, herkesin oldukça kolay bir şekilde yetiştirebileceği özelliklere sahip bir kaktüs çeşididir. Yavaş büyüyor olmasına rağmen boyu yaklaşık 2,5 – 3 metreye kadar uzanabilmektedir. Eğer ki kapalı bir alanda yetişiyorsa, boyu bu durumda en fazla 1,5 metre kadar uzayacaktır. Drenajı çok yüksek bir toprağa ekilerek, ayda iki kez sulandığı takdirde yıllar boyunca yaşayabilir.

Hücre Nedir? Hücre Organelleri Hakkında Bilgi

 Sıçan Kuyruğu Kaktüsü Nedir?

Oldukça hızlı büyümekte olan bu bitkinin aksısı yüksek bir yere asılırsa, aşağıya doğru uzayan hoş bir görünüme sahip olacaktır. Sıçan kuyruğu kaktüslerinin boyları ortalama 1.5 metre kadar uzayabilir.

 Melek Kanadı Kaktüsü Nedir?

Melek kanadı kaktüsü, dikenleri daha yumuşak olan ve öbekler halinde bulunan kaktüs çeşididir. Melek kanadı kaktüsü küçük boyuttaki saksılarda 60 cm, büyüklerde ise yaklaşık 1.5 metreye kadar uzayabilmektedir. Fazlasıyla dayanıklı bir tür olan bu kaktüs kış aylarını soğuk ortamlarda geçirdiği takdirde farklı renklerde çiçekler açmaktadırlar.

 Saguaro Kaktüsü Nedir?

Kuzey Amerika’ya ait olan bu kaktüs türü yaklaşık olarak 13 metreye kadar uzayabilmektedir. Sugaro kaktüsü çok fazla ışığı seven bu kaktüs çeşidi diğerlerine göre, iç mekânlarda yetiştirmek için çok uygun değillerdir.

 Yaşlı Kadın Kaktüsü Nedir?

Bu kaktüs çeşidinin üzerinde sahip olduğu beyaz renkli tüyleri bulunmaktadır. Dikenleri ise çok sık ve öbekler halinde dağılmıştır. Yaşlı kadın kaktüsü aynı zamanda kumlu topraklarda daha verimli yetişebilmektedir.

 Papaz Takkesi Kaktüsü Nedir?

Bu tür kaktüsler genel olarak kısa aynı zamanda top şeklinde bir yapıya sahiptir. Papaz takkesi kaktüsü üzerinde oldukça sert yapıda dikenler bulunan bu kaktüs türünde, sanki bir mantar veya böcekten dolayı adeta hastalık olmuş gibi beyaz beyaz lekeler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra üzerinde sarı çiçeklere sahip olan bu tür bol sıcağı ve güneşi fazlasıyla sevmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu