Bebek Çocuk

Kadınlar En Son Kaç Yaşında Hamile Kalabilir?

Kadınların en son kaç yaşında hamile kalabileceği, son yılların en çok merak edilen konularından biri. Anne olmak, isteyen her kadının yaşamasını temenni ettiğimiz muazzam bir duygu.

Ancak kadınların ve erkeklerin fizyolojileri birbirinden farklıdır. Erkekler için üreme özelliğinin zamanla kaybedilmesi neredeyse söz konusu değilken; kadınlar için zaman kısıtlı olabiliyor.

Kadınlar En Son Kaç Yaşında Hamile Kalabilir?

En son gebelik yaşı da kadınlar arasında değişkenlik gösterir. Bazı kadınlar erken menopoza girerken bazıları 50’li yaşlarında dahi yumurtlamayı ve doğurganlığı sürdürebilir. Genetiğin de en son hamile kalma yaşında etkili bir faktör olduğu unutulmamalıdır.

Kadınların Doğurganlık Yaşı Ne Zaman Sona Erer?

Kadınların hamile kalabilmek için doğurganlık yaşlarını bilmeleri gerekir. Doğurganlık yaşının sona ermesinin net bir tarihi olmamakla birlikte yaklaşık 35 yaş sonrasında ciddi ölçüde azalır ve yaklaşık 45 yaşında sona erer.

Doğurganlık İçin En Uygun Yaş Aralığı Nedir?

Kadınların hamile kalmaya en uygun yaş aralığı 20 – 32 yaş arasıdır. 20 yaşından önce kadın bedeni kendi doğurganlığını yeni kazanmış olup buna adapte olabilmeye çalışır. 32 yaşından sonra ise 35 yaşına kadar doğurganlıkta ciddi olmasa da bir düşüş yaşanır.

20 yaşından önce ve 35 yaşından sonra yaşanan hamileliklerde düşük riski yüksek olduğu gibi hamilelik süreci de zor geçebilir. Ayrıca bebekte anomali oluşma riski, 20 – 32 yaş aralığına göre, daha fazladır.

35 Yaşından Sonra Ne Oluyor?
Kadınların hamile kalabilmeleri için gereken bir yumurtalık rezervleri vardır. Yumurtalık rezervleri 35 yaş itibariyle azalmaya başlar ve yaklaşık 45 yaşında sona erer. Yumurta sayısıyla birlikte yumurtanın kalitesi de önemli ölçüde azalır.

Yumurtanın kalitesi, döllenme kapasitesini ve gebelikteki genetik bozukluklar üzerinde doğrudan etkili olması ile önemlidir.

40 yaşlarında hamile kalma olasılığı çok düşüktür.

Yumurtalık Rezervi Nedir?

Hamile kalmak için gereken yumurtalar hali hazırda kadınlarda bulunur. Yani bir kız çocuğu doğduğunda milyonlarca yumurta hücresi ile birlikte doğar. Her ay adet kanaması ile bu yumurtalardan bir tanesi atılır; atılamayanlar ise döllenir ve gebelik gerçekleşir.

hamile

Doğurganlık Menopozdan Önce Sonlanır!

Kadınların menopoz dönemine girdiklerinde doğurganlıklarının sonlandığı gibi yanlış bir algı söz konusudur. Menopozdan sonra yalnızca adet görmezler; aslında kadınlar menopoza girmeden yaklaşık 2 – 3 yıl önce doğurganlıkları sonlanır.

İleri Yaş Gebeliği Nedir?

İleri yaş gebelikleri, yaklaşık 45 – 48 yaşından sonra yaşanan gebeliklerdir ve sanıldığının aksine yaygın değildir. İleri yaş gebeliği yaşayan kadınlar incelendiğinde, neredeyse tamamının hali hazırda çocuk sahibi oldukları ve bu gebeliğin planlanmamış olduğu görülür. Üstelik tüp bebek yöntemiyle de çocuk sahibi olmak 45 – 48 yaş sonrasında imkansıza yakındır.

Çocuk sahibi olma süreci son derece uğraştırıcı, stresli ve yıpratıcı bir süreçtir. Hamile kalmayı güçleştiren bir sebep de stres olduğundan, kadınların zaten çok azalmış olan doğurganlıkları ile, ileri yaşlarda gebe kalmaları fazlasıyla güçtür.

Hamile kalabilmek için rahimden ziyade yumurtalıklar önemlidir. 45 yaşından sonra hamile kalmak isteyen kadınlara, daha  genç ve sağlıklı yumurtalar kullanılarak yardımcı olurlar. Çünkü bu yaşlardan kadının kendi yumurtasının genetik olarak sağlam olma olasılığı çok düşüktür.

Hamilelik Zorlu; Bebekte Anomali Riski Yüksek

Hamilelik, ideal olan 20 – 32 yaş aralığı dışında, gerçekleştiğinde annenin hamilelik sırasında diyabet, hipertansiyon gibi sorunlarla boğuşması muhtemeldir. Ayrıca dış gebelik, düşük ve erken doğuma sıklıkla rastlanır.

İleri yaş hamileliklerinde bebeklerin erken doğması, down sendromu başta olmak üzere pek çok anomaliye sahip olması sık karşılaşılan bir durumdur. Ayrıca bebekte zeka geriliği de sık karşılaşılan bir durumdur.

Ne Yapılabilir?

Hamile kalmak isteyen ileri yaşlardaki kadınların önündeki engel rahmin yaşlanması değil, yumurtaların azalması, yaşlanması ve kalitesini kaybetmeye başlamasıdır. Dolayısıyla genç ve sağlıklı bir yumurta ile ileri yaşlarda dahi çocuk sahibi olabilirsiniz; şans azalır ama yine de vardır.

Yumurta dondurma yöntemi, son yıllarda çok gelişme kaydeden bir teknik. Yumurtalarınızı toplatabilir ve daha sonra kullanılmak üzere saklatabilirsiniz. Ancak bu işlemin de bazı kriterleri ve prosedürleri var.

Yumurta Dondurma Yöntemi Nedir?

Yumurta dondurma, gebe kalma fonksiyonunu yitirme tehlikesi ile karşı karşıya kalan kadınların tercih ettikleri bir uygulamadır. Kısa süreli bir hormon tedavisi sonrası yumurtalar toplanır, sağlıklı olanları ayıklanır ve çok düşük sıcaklıklarda daha sonra kullanılmak üzere saklanır.

Dondurulan yumurtanın saklanma süresi yasal olarak 5 yıldır. Ancak bu süre kişinin talebi doğrultusunda, bakanlık izni ile, uzatılabilir.

Kimlerin Yumurtası Dondurulabilir?

  • Kanser tedavisi görecek kişilerin;
  • Yumurtalıkların alınması gibi üreme fonksiyonlarını olumsuz etkileyecek ameliyatlara girmesi gereken kişilerin;
  • Yumurtalara zarar verme riski olan herhangi bir tedaviye başlamak zorunda olan kişilerin;
  • Yumurta rezervleri düşük ya da erken menopoz riski olan henüz hamilelik geçirmemiş kişilerin;
  • Çocuk sahibi olmak için tedaviye başlayan, ancak yumurtaların toplanacağı sırada partnerinde sperm hücresi bulunmayan kişilerin;
  • Herhangi bir şekilde embriyo dondurmanın yasak olduğu ülkelerde yaşayan ama saydığımız nedenlerle yumurtasını dondurmak isteyen kişilerin

daha sonra kullanılmak üzere Türkiye’de yumurta dondurma uygulamaları gerçekleştirilebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu