Genel

K Harfi İle Başlayan Şehirler

Ülkemizde K Harfi ile başlayan şehirler sayıca çoktur. Bu şehirler şöyledir:

 • Kahramanmaraş
 • Karabük
 • Karaman
 • Kars
 • Kastamonu
 • Kayseri
 • Kırıkkale
 • Kırklareli
 • Kırşehir
 • Kilis
 • Kocaeli
 • Konya
 • Kütahya

Bu yazımızda bu şehirler hakkında kısa bilgiler verdik.

60488c7518c7731160d41915

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş, ülkemizin Akdeniz Bölgesi’nde bulunan illerinden biri ve on sekizinci büyük şehridir. 1.168.163 kişilik bir nüfusa sahiptir. 7 Şubat 1973’te, Kurtuluş Savaşı sırasındaki direnişi sebebiyle Maraş ismi değiştirilerek Kahraman ön adı eklenmiştir. Böylece ismi Kahramanmaraş olmuştur.

Karabük

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’ndeki illerinden biridir. Nüfusu 2020 yılı verilerine göre 243.614’tür. Karabük, 6 Haziran 1995’te, Çankırı’nın Ovacık ve Eskipazar ilçeleri ile Zonguldak’ın Yenice, Safranbolu ve Eflani ilçelerinin birleştirilmesi sonucu Türkiye’nin 78. şehri olmuştur.

Karaman

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nin illerinden biridir. 2020 yılı sonu verilerine göre 254.919 kişilik bir nüfusa sahiptir. 1989 yılında Konya’dan ayrılarak il olmuştur.

Kars

Türkiye’nin en doğusundaki illerden biridir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. 284.923 kişilik bir nüfusa sahiptir. Doğu Ekpresi tren hattı ile birlikte turizm potansiyeli oldukça artmıştır.

Kastamonu

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz bölümünde yer alan ilidir. Kastamonu 376,377 kişilik bir nüfusa sahiptir. İlin kuzey kısımlarında Karadeniz İklimi görülürken, Küre Dağlarının kıyıya paralel uzanması nedeniyle güney kesimlerinde Karasal iklim etkisi görülür.

Kayseri

Kayseri, ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nin büyük şehirlerinden biridir. 1,421,455 nüfusa sahip, gelişmiş bir şehir olan Kayseri, pastırma ve mantısıyla da meşhurdur. İklimi Karasal iklimdir.

Kırıkkale

Kırıkkale, ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yer alır. 271.092 kişilik nüfusa sahiptir. Karasal iklim etkisi altındadır.

Kırklareli

Marmara Bölgesi’nin Trakya bölümünde yer alan Kırklareli, 102,909 kişilik bir nüfusa sahiptir. Şehir ayçiçek tarımı ve turizm potansiyeli ile de önemli bir şehirdir. Sanayi sektörü ilin en hızlı büyüyen sektörüdür. Bunda İstanbul’a yakın olmasının etkisi de büyüktür.

Kırşehir

Kırşehir, İç Anadolu Bölgemizin 222.707 nüfuslu bir ilidir. Kırşehir’de Karasal iklim etkisi görülür. Şehirde Ahi Evran Türbesi gibi önemli bir mekan bulunmaktadır.

Kilis

Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu bölgesinin illerinden biridir. Nüfusu 142.792 kişidir. Suriye ile komşu olan ilin, Gaziantep ve Halep şehirleri ile olan benzerliği çok yüksektir.

Kocaeli

İzmit ya da Kocaeli, ülkemizin en gelişmiş kentlerinden biridir. Türkiye’nin en kalabalık onuncu ili olan İzmit 1.997.258 kişilik nüfusa sahiptir. Karadeniz iklimi ile Akdeniz iklimi arasında bir geçiş iklimi yaşanır.

Kocaeli’de gezilebileceğiniz yerler arasında: Seka Park, Osman Hamdi Bey Müzesi, Ormanya, Çoban Mustafa Paşa Camii, Gayret Gemi Müzesi, Ballıkayalar Tabiat Parkı, Outlet Center İzmit bulunur.

Kocaeldi’de deneyebileceğiniz bazı lezzetleri ise şöyle sıralayabiliriz: Cızlama, Pişmaniye, Ciğceli Kavurma, Değirmendere Fındığı, Mancar Yemeği, Umaç Çorbası, Kandıra Yoğurdu.

Konya

İç Anadolu Bölgesinin büyük kentlerinden biri olan Konya, Mevlana şehri olarak da bilinir. 2,250,020 nüfusuyla Türkiye’nin en büyük yedinci ilidir. Ayrıca yüzölçümü bakımında ülkenin en büyük ilidir.

Konya’da Etli Ekmek, Mevlana Şekeri gibi lezzetleri de deneyebilirsiniz.

Kütahya

Kütahya, Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. 576.688 kişilik nüfusuyla orta büyüklükte bir şehirdir. ge, Marmara ve İç Anadolu Bölgeleri arasında bir geçiş iklimine sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu