Genel

Jüpiter’in Atmosferindeki Goblinler Tespit Ediliyor

NASA’nın Juno uzay aracı, Jüpiter’in atmosferindeki goblinleri tespit ediyor. NASA’ya ait olan  Juno uzay aracı, Jüpiter’in yüksek atmosferindeki şimşek benzeri renkli elektrik patlamalarının görüntülerini yakaladı ve denizanası biçiminde “sprite” ve “elfler” olarak isimlendirilen parlayan diskler içeriyor.

Cermen’lere göre ise gök gürültülü fırtınalar sırasında Dünya’nın üst atmosferinde de meydana gelen sihirli güçlere sahiptir ve bu tür öncelikle 1989’da belgelendi. Bilim adamları, Jüpiter gibi şimşek çakan diğer gezegenlerin de bu parlak olayları üreteceğini umdular, ancak henüz kimse uzaylı goblinleri ya da Elphes’i görmedi.

Jüpiter hakkında bilinen her şey adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Juno, 2016’dan beri Jüpiter’in yörüngesinde dönüyor ve aurora’nın görüntülerini ultraviyole ışıkta topluyor. Yakın zamanda bu görüntüleri işleyen bir grup bilim insanı tuhaf bir şey fark etti. Amerikan Astronomi Derneği Gezegen Bilimleri Bölümü’nden Juno ekibinde bir araştırmacı olan Rohini Giles, “Bu görüntüleri derleme sürecinde, kimi zaman bu ani, kısa süreli parlaklık parlamalarını gördüğümüzü fark ettik,” dedi.

4 Yıllık Araştırmanın neticesinde 11 farklı ışık patlaması tespit edildi!

Bu patlamaların her biri birkaç milisaniye sürdü. Giles ekibi, 27 Ekim Salı günü Journal of Geophysical Research: Planets dergisinde bu flaşlarla ilgili yeni bir çalışma yayınladı. Bu ışıklar yerde kimi zaman dağınık bir auradan sarkan, uzun kırmızı dallar (spiral şekilli bir bitki organı) biçiminde görünür. Giles, bir yıldırım çarpmasının yüksek irtifalarda “elektrostatik yakın alan” oluşturması ve diğer durumlarda yıldırım çarpmalarının yukarı doğru elektromanyetik darbeler göndermesi durumunda meydana geldiğini söyledi. Dürtüler, elvis adı verilen parlayan diskler üretir.

“Yeryüzünde goblinler ve elfler, üst atmosferdeki nitrojenle etkileşimleri sebebiyle kırmızımsı görünürler. Ancak Jüpiter’de üst atmosfer çoğu zaman hidrojendir, bu sebeple ya mavi veya pembe renkte görünmeleri muhtemeldir ”dedi.

Juno, bu olaylara yıldırım çarpmalarının neden olduğunu doğrulayamıyor, çünkü sondanın yıldırım detektörü, ultraviyole görüntüleme cihazından gelen uzay aracının diğer tarafında bulunuyor. Görüntüler, en az 10 saniyelik bir zaman aralığı ile iki cihazdan alınır ki bu, aynı kısa ışık flaşını yakalamak için çok uzun bir gecikmedir.

Ancak geri kalan şeyler, bu on bir patlamanın geçici ışık olayları olduğunu gösteriyor: çok kısa ömürlü, çok fazla hidrojen yayıyor ve Jüpiter’in su bulutlarının 300 km üstünde, şimşek olamayacak kadar yüksekte meydana geldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu