Genel

J Harfi İle Başlayan Şehirler

Ülkemizde ‘J’ harfi ile başlayan şehir yoktur. Be sebeple J harfi ile başlayan şehirler listesini Dünya’daki şehirlerden seçerek hazırladık. İşte J harfiyle başlayan bazı şehirler:

 

  • Jakarta
  • Jaipur
  • Jeju
  • Jerusalem
  • Johannesburg

Jakarta

Java adasının kuzeybatısında kurulu olan Jakarta, Endonezya’nın başkenti ve en büyük kentidir. 8.490.000 kişilik nüfusuyla Dünya’nın büyük metropolleri arasında yer alır. Dünya’nın en kalabalık on ikinci şehridir. Jakarta ismi, Sanskritçe’deki “Jayakarta” yani “zafer” kelimesinden gelir.

Jakarta aynı zamanda oldukça turistik bir şehirdir. İşte Jakarta’da gezip görebileceğiniz yerlerden bazıları: Grand Indonesia Mall, İstiklal Camii, Ancol Dreamland, National Monument (MONAS), Thousand Islands, Ulusal Müze, Museum Bank Indonesia, Beautiful Indonesia in Miniature Park.

unnamed

Jaipur

Hindistan’ın Racasthan Eyaleti’nin başkenti olup, 3.910.570 kişilik nüfusa sahiptir. Popüler ismi Pembe Şehirdir.

Jaipur’un turistik bölgeleri arasında: Hawa Mahal, Jantar Mantar, Amber Kale, Shri Naryan Tapınağı, Sawai Mansingh Sarayı, Albert Hall, Lakshmi-Narayan Tapınağı, Jal Mahal ve Mihrace Sarayı’nı sayabiliriz.

jai12 16 9 1574941661

Jeju

Bir ada kenti olan Jeju, Güney Kore’de yer almaktadır. 486,306 kişilik nüfusuyla orta derecede bir büyüklüğe sahiptir. Jeju Adası Güney Kore’nin tek özerk eyaletidir. Jeju, “denizin ötesindeki büyük kasaba” anlamına geliyor.

Udo, Hamdeok Beach, Manjanggul Cave, Hyeopjae Beach, Dongmun Market, Hallim Park, Bijarim Forest, Hallasan Seongpanak, Jeju Stone Park, Haenyeo Museum, Eco Land Theme Park, Jeju’da gezip görebileceğiniz yerler arasındadır.

jeju adasi manzara

Jerusalem

Jerrusalem ya da Türkçe adıyla Kudüs. 919.438 kişilik bir nüfusa sahiptir. Hem İsrail hem de Filistin Jerusalem yani Kudüs’ü başkent olarak ilan etmiştir. Birleşmiş Milletler İsrail’in ilanını tanımamıştır.

Ayrıca İslamiyet, Yahudilik ve Hristiyanlık için kutsal bir kent olma özelliğine sahiptir. İslamiyet için kutsal olmasının sebebi, ilk kıble olması ve Hz. Muhammed’in bu şehirden Miraç’a çıktığına inanılmasıdır. Yahudiler için kutsal olmasının sebebi ise İsrail Kralı Davud’un Büyük İsrail Krallığının başkenti olarak bu şehri inşa etmesidir. Hristiyanlar için kutsal olmasının nedeni, Hz. İsa’nın bu şehirde çarmıha gerildiğine inanılmasıdır.

Tüm bu tartışmaların içinde Jerusalem (Kudüs) aynı zamanda turistik bir şehir olma özelliğini de korumaktadır. İşte şehirde gezebileceğiniz bazı noktalar: Old City of Jerusalem, Kubbet’üs-Sahra, Mescid-i Aksa, İsrail Müzesi, Yad Vashem Holokost Anıtı, Kutsal Mezar Kilisesi, Çile Yolu, Ağlama Duvarı, Maria Magdalena Kilisesi, Tapınak Tepesi, Zeytin Dağı, Eski Şehir Surları.

kudus 4

Johannesburg

4,434,827 kişilik bir nüfusa sahiptir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük, Afrika kıtasının ise 3. büyük kentidir. Altın ve gümüş ticareti ile de önemli bir şehirdir. Gelir dağılımındaki adaletsizlik nedeniyle Dünya’da suç oranı yüksek şehirler arasında bulunur.

Johannesburg’da gezip görebileceğiniz bazı yerler ise şöyledir: Nelson Mandela Meydanı, Lion Park (Aslan Parkı), Apartheid Museum (Irk Ayrımcılığı Müzesi), Soweto, Constitution Hill, Braamfontein, Carlton Center, Monte Casino, Sun City, Pilanesberg, Nizamiye Camii.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu