SağlıkGenel

İşyerinde Koronavirüsten Korunma Yolları Nelerdir?

İşyerinde Koronavirüsten Korunma Yolları Nelerdir?

İşyerinde koronavirüsten korunma konusu pandemi sürecinin en önemli konularından biridir. Pandemi sürecinde virüsten korunabilmek adına çalıştığımız ortamda birtakım önlemler almalı ve bu önlemlere sadık kalmalıyız. Çalıştığınız işyerinde gerek siz gerekse diğer çalışanlar, gün içerisinde birçok müşteri veya insanla muhatap olabilirler. Bunun yanı sıra çalışanların sosyal hayatlarında ve çalışanların yakınlarının sosyal hayatlarında iletişim kurdukları insanların sayısı da oldukça fazladır. Haliyle bu durum direkt olarak risk seviyesini arttırır. Bu nedenle de işyerinde koronavirüsten korunma konusunda etkili önlemler alınmalı ve virüsün yayılma ihtimalinin işyerinde daha fazla olduğu unutulmamalıdır.

Peki, işyerinde virüsten korunabilmek adına dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? İş ortamında virüsten nasıl korunulabilir?

İlgili Makaleler

İşyerinde Koronavirüsten Korunma Yöntemleri: Maske

İşyerinde koronavirüsten korunma yöntemleri arasında maske kaçınılmaz bir konudur. Mutlaka maskemizi işyerinde çalıştığımız süre zarfında sürekli olarak takmalı ve hiçbir şekilde çıkarmamalıyız. Ayrıca gün içerisinde mutlaka 3 defa maskenin yenilenmesi ve maskeye olabildiğince dokunulmaması önemlidir.

Maskenin türü de büyük önem taşır ve kalitesiz maskelerden mutlaka kaçınılması gerekir. Maskenin koruyuculuğu büyük önem taşır. Hem sizin hem de etrafınızdakilerin korunaklı olabilmesi adına kaliteli maske kullanılması önemlidir. 3 katlı, telli, yüzün genelini kaplayan ve filtreli gerçek cerrahi maskeler kullanmanız büyük önem taşır.

Sıfır Fiziksel Temas ve Mesafe

İşyerinde koronavirüsten korunma
İşyerinde koronavirüsten korunma

İşyerindeki tüm çalışma arkadaşlarımızdan mutlaka temastan kaçınmalıyız. Temastan ziyade mesafeyi de korumak zorundayız.

Tokalaşma, selamlaşma vb. her türlü samimi aktiviteden kaçınmamız gerekir. İşyerinde her bireyin kendine ait bardağının olması da büyük önem taşırken, yemek yerken dahi plastik çatal, bardak ve tabak kullanmak, çok daha sağlıklı bir ortam oluşmasına yol açar. İşyerinde bireylerin en az her türlü şartta aralarında 1 metre mesafe olmalıdır.

Sıklıkla Dezenfektan Kullanmak

Birçok kişi sıklıkla dezenfektan kullanmamak adına direkt olarak eldiven kullanımına yönelir ancak eldivenler dahi büyük risk unsuru olarak kabul edilir. Eldiveni çıkarırken, çöpe atarken, taşırken ve daha birçok durumda virüs kapma ihtimali vardır. Bu nedenle güvenilir, Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı ve etki derecesi yüksek olan dezenfektanları kullanmak önemlidir.

Dezenfektan kullanımın aşırı olması, cilde ve solunum yollarına zarar verebilir. Az kullanımı ise risk faktörünü büyük ölçüde arttırabilir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek adına mutlaka dengeli bir şekilde dezenfektan kullanımı gerekir. Kişinin saatte bir defa ellerini dezenfekte etmesi yeterli olacaktır. Ayrıca yeme-içme gibi durumlar öncesinde de ellerin yıkanması veya dezenfekte edilmesi önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu