Nasıl Yapılır?

iPhone ve Android Telefonda Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

İletişim ve hız çağındayken vazgeçemediğimiz yegane eşya akıllı telefonlar. Barındırdıkları özellikler ve sunduğu avantajlar sayesinde istediğimiz birçok işlevi ve çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Hal böyle olunca küçük yaştakilerin bile kendisine özel cihazları oluyor. Dolayısıyla telefon rehberimizde yüzlerce kişi yer alıyor ve onlarca mesaj trafiği, çağrı trafiği yaşanıyor. Bunların yanında tanıtım mesajları, spam aramaları da her geçen gün artmakta. Eğer ki bahsettiğimiz türden numaraları engellemek istiyorsanız hem iPhone hem de Android için basit birkaç adımla numara engelleme yapabilirsiniz. Nereye girip engelleyeceğini bilemeyenlere yönelik nasıl yapılır başlığı altında anlatıyoruz.

iPhone ve Android’de Numara Engelleme

Görüşmek istemediğimiz ve bizi rahatsız eden tanımadığımız kişilerden kurtulmak mümkün. Hele de teknolojinin böylesine geliştiği dönemde her türlü arzumuzu yerine getirirken birilerinden daha fazla arama, mesaj almamak çok kolay. Telefonda numara engelleme işlemi için farklı mobil sistemlere özel ayrı ayrı detaylandırdık.

iPhone Android Numara Engelleme

iPhone’da Numara Engelleme

Amerika Birleşik Devletleri merkezli uluslararası bilişim firması Apple‘ın gözde ürünü iPhone’da bahsettiğimiz şeyi yapmak çok kolay. iOS tabanlı sistem kapalı kutu yapısını benimserken herhangi ekstra bir uygulama yüklemenize gerek yok.

  1. Son Aramalar bölümünü açın.
  2. Engellenmesini talep ettiğiniz ismin veya numaranın kenarındaki Bilgi sembolüne basın.
  3. Alt bölmedeki Bu Arayanı Engelle ifadesine dokunun.

Böylelikle iPhone akıllı cihazlarınızda seçtiğiniz isim için numara engelleme nasıl yapılır konusunu çözmüş olursunuz. Size ulaşmaya çalıştığında mesajları gelmeyecek ve aradığında meşgule atar gibi hat düşmeyecektir. Ayrıca iPhone’daki bazı işlemleri sağlamakta sıkıntı yaşıyorsanız şu yazımızı okuyarak sisteminizi güncelleyebilirsiniz: iPhone iOS Güncelleme Nasıl Yapılır?

Android’de Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Açık kaynaklı yazılım usulüyle geliştirilen Android tabanlı telefonların her segmentte üretilebilmesi ve fiyat çeşitliliği sayesinde insanların tercihi genelde bu yönde olmakta. Yönetici ve geliştirici moduyla cihazın her noktasına erişilebilmesi ve keyfe göre ayarlanabilmesi ile geniş hareket alanı tanıyor. Yine numara engellemek de bahsettiğimiz yöntem ile birlikte oldukça kolay.

  1. Cihazın Telefon bölümüne gidin.
  2. Yapılan görüşme kayıtlarının tutulduğu Çağrı Geçmişi sembolüne tıklayın.
  3. Engellemek istediğiniz kişi veya numara tarafından gelen çağrıdan bir tanesine basın.
  4. Gelen ekrandan Engelle / Spam Bildir yazısını seçin.

Özellikle uzun zamandır aynı numarayı kullananlar geçmişte iletişimde kaldığı ancak şimdilik adını dahi hatırlamadığı kişiler tarafından aranabilmekte. Ayrıca önceden kullanılmış bir numarayı aldıysanız da tanımadığınız insanların size ulaştığına şahit olursunuz. Günde gelen onlarca tanıtım, spam, bahis mesajları da cabası. Hepsinden yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden telefonunuza uygun olanı seçip numara engelleme nasıl yapılır maddelerini okuyarak kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu