Teknoloji

iPhone 13 ile ilgili detaylar gelmeye devam ediyor

Apple’ın dört modelden oluşan iPhone 12 serisini tanıtmasının üzerinden oldukça kısa bir zaman geçmiş olmasın rağmen iPhone 13 kamerası hakkında ilk detay ortaya çıktı!

iPhone 13 daha düşük diyafram ile gelecek

Ming-Chi Kuo’ya (analist) göre, Apple’ın iPhone 13 ile kameralarında daha da hızlı bir lens sunabileceği fikrinde. iPhone 13’ün kameralardan biri, özellikle Ultra Geniş modül, f/1.8 diyafram açıklığına sahip olması muhtemel. Ayrıca şu anda, iPhone 12’nin Ultra Geniş kamerası f/2.4 diyafram açıklığına sahip olduğunu sizlere belirtmekte fayda var.

Diyafram açıklığının ne olduğunu pek bilmeyenler için bu özelliği açıklamamız gerekirse; Diyafram, temelde kameranızın sensörüne ne kadar ışık girdiğini ayarlayan şeydir. Daha düşük bir diyafram açıklığı genelde daha fazla ışık manasına gelir. Çünkü diyafram daha açık olur, bu sebeple f/1.8 lens, f/2.4 diyafram açıklığına sahip bir lensten daha fazla ışığa izin verir. Ayrıca, daha fazla ışığın içeri girmesine izin verildiği için resimlerin daha hızlı çekilmesine yardımcı olur ve bu da resimler daha hızlı çekildiği için kamera sarsıntısı gibi şeylerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Tasarımda Büyük Değişiklik Olmayacak

Daha düşük diyafram açıklıkları da bokeh etkisine yardımcı olmaktadır. Lakin bu durumun iPhone 13’te nasıl olacak henüz kesin bir bilgimiz yok. Kuo bu bilgiler dışında, tasarım açısından iPhone 13’ün iPhone 12 ile aynı kalacağını iddia ediyor. Bu sebep ile birlikte şimdilik ciddi bir tasarım değişikliği beklememekte fayda var diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu