Teknoloji

iPad ve MacBook Üretimi Vietnam’a Taşınıyor

Apple’ın üretim için ana ortağı Foxconn, yeni bir hamle ile gündemi sarstı geldi. Ortaya atılan iddialara göre Foxconn, iPad ve MacBook montaj hattı Vietnam eyaleti olan Bac Giang’a taşınacak.

Foxconn Vietnam’a taşınıyor

Zhengzhou şehrindeki üretim tesisi için işçi ilanı veren Foxconn, iPhone 12 üretimini hızlandırmıştı. Çalışma arkadaşı önerisinde bulunarak işçi arayışına katkı sağlayan kişilere ücret ödeyerek gündeme gelen şirket, şimdi de montaj hatlarını farklı ülkeye taşıyor.

Henüz Apple ile Foxconn arasında ne tür bir diyalog geçtiği bilinmiyor. Ancak Apple’ın Amerika ve Çin arasındaki gerginlik sebebiyle Foxconn’dan Çin’e olan bağımlılığını azaltmasını talep ettiği iddia ediliyor.

İsmi açıklanmayan bir şirket çalışanı, Foxconn iPad ve MacBook montaj tesistlerinin Vietnam’ın Bac Giang eyaletinde yeni bir montaj hattına taşınacağını sızdırdı. Bu konu da yöneltilen soruları cevapsız bırakan Foxconn, iddiaya göre 2021 senesinin ilk yarısında üretime başlayacak.

Foxconn’a ait FuKang Technology Co. Ltd. adında 270 milyon dolarlık yan kuruluşun Vietnam’da büyüme için kullanılacağı belirtildi. Çin’de diğer iPad tedarikçisi olarak bilinen  BYD Electronic International adlı işletmenin bu konu da herhangi bir adım atmayacağı henüz bilinmiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu