Genel

iOS 10 Yüklü Apple Cihazını iOS 9’a Döndürme

Apple tarafından geliştirilen iOS10 iPhone telefonlar için kullanıma sunuldu. Apple şuana kadar en iyi iOS sürümünü piyasaya sürdüğünü iddia etse de bazı iPhone telefonlarında bu sürüm sorun çıkarabildi. IOS 10 her ne kadar yeni ve hızlı sürüm olarak tanıtılsa da iOS 9 kullanıcılarından iyi not alamadı. Bu yazımızda cihazını iOS 10 sürümüne yükselten ancak karşılaştığı sorun nedeniyle tekrar eski sürümüne yani iOS 9 sürümüne geri dönmek isteyen kullanıcılar için rehber hazırladık. Aşağıda anlatılan adımları takip edip uygulayarak telefonunuzu bir önceki sürüme geri çevirebilirsiniz.

TELEFONU ESKİ SÜRÜME DÖNDÜRECEK KULLANICLAR İÇİN ÖNELİ UYARI

Eğer telefonunuzu iOS 10’dan eski sürüme çevirecekseniz, şu anki cihazınızdan asla ama asla yedek almayın. Eğer telefonunuzdan iOS 10 yedeği alır ve iOS 9 yüklemek isterseniz cihaz hata verecek ve birçok işlemi tekrarlamak zorunda kalacaksınız. Eğer yedekten yükleme yapmak istiyorsanız, iOS’un eski mevcut sürümünü yükleyebilirsiniz. Eğer yedek yüklemesi gerçekleştiremiyorsanız, telefonunuzun fabrika ayarlarını sıfırlayarak telefonun en eski sürümüne sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler
ios 10 yuklu apple cihazini ios 9a dondurme 2
ios 10dan ios9a çevirme

iOS 10’dan iOS 9’a Dönüş İşlemi

Yaptığımız uyarıyı dikkate alarak bu başlıkta anlatacaklarımızı dikkatli bir şekilde okumanızı ve uygulamanızı istiyoruz.

  • Öncelikle bu yazının en altında bulunan indirme linklerinden cihazınıza uygun olan dosyayı bulun ve indirin.
  • İndirdiğiniz dosyayı bilgisayar üzerinde kurulu olan iTunes programına yükleyin. (iTunes programı yüklü değilse geri dönüş işlemi için yüklemeniz gerekmekte).
  • Geri yükleme işlemine başlamadan önce cihazınızdan Ayarlar > iCloud bölümüne girip iPhone’umu/iPad’imi Bul seçeneğini kapatın. Geri dönüş işlemi için bu kısım çok önemli. Bu ayarı kapatmadığınız durumlarda telefonunuz bir daha açılmayabilir.
  • Cihazınızı fiziksel kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın. iTunes bilgisayara bağlanan cihazınızı bulacak ve otomatik olarak ayarları açacaktır.
  • iTunes anasayfasının üst kısmında bulunan “iPad’e/iPhone’a Geri Yükle” butonuna “Shift” tuşu yardımıyla basın.
  • Açılan sayfaya sitemiz üzerinden indirdiğiniz ipsw uzantılı dosyayı yükleyin ve karşınıza çıkan ekrandaki Geri Yükle butonuna basın.

Bu adımların ardından cihazınız iOS 9 sürümüne dönecektir. Tekrar iOS 10’a yükseltmek isterseniz cihazınızın güncellemelerini aktif ederek en son sürümü indirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu