Genelİnternet

İnternetin Tarihi

İnternet, günümüzde hayatımızın o kadar içinde bir yer işgal ediyor ki, artık elimiz ayağımız gibi oldu. Alışverişi, banka işlemelerini, resmi işlemleri, görüşmelerimiz çoğu zaman internet üzerinden halleder olduk çünkü oldukça kullanışlı ve kolay. Bir de bu durumun üzerine pandemi şartları eklendi ve artık internetsiz bir hayat düşünemez durumdayız. Bu yazımızda ise İnternetin tarihi konusunu incelemeye çalıştık.

İnternetin tarihi konusunu ele alırken, internetin icadına dair ilk çalışmalara baktığımızda 60’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde başladığını görüyoruz. Dolayısıyla İnternet’in ilk prototipi olan ARPANET üzerinden gönderilen ilk mesaj, 1965 yılında ABD’deki Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi’nden, Stanford Araştırma Enstitüsündeki bir bilgisayara gönderilmiştir.

internetin tarihi

ARPANET Ve İlk Ağ Sistemleri

1966 yılı sonlarında DARPA (Defense Advensed Research Project Agency)’da çalışmalar başladı. ARPANET isimli ağ sistemi geliştirilerek ilk kez dört bilgisayar arasında bir bağlantı ağı oluşturuldu. İşte İnternet’in primitif hali bu projeydi. Bu dört bilgisayarın bulunduğu noktalar; Kaliforniya Üniversitesi, Stanford Araştırma Enstitüsü, Utah Üniversitesi ve Santa Barbara Üniversitesi’ydi.

1971 yılında NCP-(Network Control Protokol) geliştirildi. 1972’de ise NCP ve ARPANET birbirine bağlandı. Benzer şekilde 1972 yılında ilk e-mail sistemi kullanılmaya başlandı.

1981 yılında ağa bağlı olan 213 cihaz bulunuyordu. Daha sonra 1983 yılında NCP terk edilerek TCP/IP protokolüne geçiş yapıldı ve böylece modern internettin temelleri atılmış oldu.

Daha sonra 1986 yılında NSFNET Merit Ağı kuruldu. IBM’nin de bu sürece dahil olmasıyla birlikte İnternet çalışmalarının devlet tekelinden çıkarak özelleşmesi söz konusu oldu. Ancak 1990 yılını beklemek gerekti, 1990 yılında bu özelleşme süreci tam olarak başladı. 1995 yılında NSF miadını doldurdu. Artık günümüzdeki internetin kullanımı aşamasına geçiliyordu.

World Wide Web

Beklenen gelişme 1991 yılında CERN(Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi)’den geldi. Artık dünya çapında tüm bilgisayarların birbirine bağlanabilmesi mümkün olacaktı. Çünkü, “Dünya Çapında Ağ” anlamına gelen “World Wide Web” yani “www” artık geliştirilmişti. Dolayısıyla bu keşif internete çağ atlatan bir dönüm noktasıdır.

1994 sonuna kadar Dünya’da 3 milyon bilgisayar ve 25 milyon insan İnternet’e bağlanmıştı. Daha sonra 1995’te internete bağlanan kişi sayısı 60 milyona ulaşmıştır. Ayrıca 2000’li yıllarda ise internet kullanımı artık hayata entegre olmuş ve Dünyanın büyük kısmının erişimine açılmıştır.

turkiye istatistik kurumu acikladi iste yillik tuketici fiyat endeksleri

İstatistiklerle İnternet

Günümüzde Dünya’nın birçok yerinde İnternet erişimi mümkün olsa da bazı bölgelerde altyapı yetersizliği ya da maddi imkansızlıklar sonucu İnternet erişimi hala yeterli düzeyde değil. Peki Dünya’da ve ülkemizde kaç kişi İnternet kullanıcısı? İşte istatistiklerle İnternet…

We Are Social ve Hootsuite’in birlikte yayımladığı rapora göre, 2021 yılı İnternet istatistikleri şöyle:

 • 4.66 milyar internet kullanıcısı var. Yani Dünya nüfusunun %59.5’i.
 • 4.20 milyar sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Yani nüfusun %53.6’sı.
 • 5.22 milyar insan ise mobil telefon kullanıcısı.
 • 2021 yılında İnternet kullanıcısı sayısı 317 milyon kişi , yani %7.3 arttı.
 • Sosyal medya kullanıcıları ise 490 milyon yani %13.2 artış gösterdi.
 • Cep telefonu kullanıcıları 93 milyon artarak %1.8’lik artış gösterdi
 • En çok ziyaret edilen İnternet sitesi Google olurken 2. sırayı Youtube almıştır.
 • İnternetteki içeriklerin %60.4’ü İngilizcedir.
 • Türkçe içerikler ise %3.7 ile 4. sırada yer alıyor. Aslında bu oldukça yüksek bir rakam.
 • En çok tercih edilen web tarayıcısı %63.4 ile Google Chrome, ikinci sırada ise %19.3 ile Safari bulunuyor.
 • Kullanıcıların %55.7’si İnternet’e bağlanmak için akıllı telefonları kullanıyor. %41.4’ü ise bilgisayarları kullanıyor.
 • Dünya genelinde kullanıcılar günde ortalama 7 saat İnternet’te vakit harcamaktadır.
 • En çok kullanılan sosyal medya platformlarında Facebook ilk sırada, Youtube ikinci, WhatsApp ise üçüncü sırada yer alıyor.

Türkiye’de İnternet İstatistikleri

Peki Türkiye’de İnternet İstatistikleri ne durumda? İşte Türkiye’nin İnternet kullanım istatistikleri:

 • Nüfusun %72’si internet kullanıcısı.
 • Günde ortalama 7 buçuk saat internette geçiyor.
 • İnternet kullanıcıları arasında mobil internet kullananların oranı ise %94.
 • Sabit internet bağlantılarında ortalama indirme hızı 28.89 mbps.
 • En çok ziyaret edilen ilk 3 site sırasıyla Google, Youtube ve Facebook.
 • En çok kullanılan il 3 sosyal medya platformu %90 ile Youtube, %83 ile Instagram ve %81 ile WhatsApp.
 • Google’da aranan ilk 5 arama sırasıyla; hava durumu, youtube, son dakika, EBA ve çeviri.

Bu yazımızda sizlere internetin tarihi gelişimini ve günümüzde geldiği noktayı aktarmaya çalıştık. Görüldüğü üzere artık Dünya’nın çoğunluğu internet kullanıcısı ve hayatımızın ayrılmaz bir parçası durumda. Hatta internet hakkında hazırladığımız bu yazıyı bile sizlere internet üzerinden ulaştırabiliyoruz. Daha sonra geleceğimiz aşama ise uzmanlar tarafından “Nesnelerin İnterneti” olarak adlandırılıyor. Buna göre; tüm teknolojik cihazlar internet ile entegre hale gelecek ve koordineli olarak çalışacak. Aslında bu aşamayı da yavaş yavaş yakalamak üzereyiz. Akıllı telefonları, akıllı televizyonları, hatta buzdolaplarını artık her yerde görebiliyoruz.

Nesnelerin İnterneti İle İlgili Yazımızı Okumak İçin Tıkayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu