Bilim

İnsan Beyni Kaç Gramdır?

İnsan beyni, karmaşık yapısı ile tıp dünyasının özellikle nöroloji bölümünün yoğun ilgisini çekmektedir. Beyin, insan vücudunun en karmaşık organı olması ile birlikte belki de evrendeki en çözülemeyen sistem diyebiliriz. Merkezi Sinir Sisteminin(CMS)  bir parçası olarak çalışır. Omurilik ve kraniyel sinirler ile birlikte merkezi sinir sistemini kontrol eder ve yönetir. Sinirleri yönetmesine karşın insan vücudunda sinirleri bulunmayan tek organdır. Bunun anlamı; beyin, hiçbir şey hissetmez. Dokunulduğunda fark etmez ve tabii ki acıyı hissetmez. Vücuttaki bütün kontrol beyindedir. Sindirim sistemi, nefes alıp verme, kalp atışı, kan basıncı vücudun istemsizce yaptığı hareketler ve uyarılma tepkileri olan refleksler sinirler aracılığıyla beyin tarafından çalışır ve komut alır.

İnsan beyni gelişim süreci ve kadın beyni ile erkek beyni arasındaki farklar;

İlgili Makaleler

İnsan beyninin gelişimi anne karnında başlar. Embriyo halinde iken gelişmeye başlayan beynin ayrıca en hızlı gelişimini sürdürdüğü dönem yine anne karnındayken bulunduğu dönemdir. Bundan dolayı anne adayının ilk 3 aydaki beslenmesine dikkat etmesi, sigara alkol gibi sakıncalı alışkanlıkların varsa bırakması, stres altında olmaması gibi önemli yaşam faaliyetleri beynin gelişimini etkiler.  En aktif kullanılabildiği ve en geliştiği dönem 20’li yaşlar iken 25 yaşından sonra beyinde gelişim duruyor ve küçülme meydana gelebiliyor. Kadın ve erkek beyni arasında fonksiyonel farklılıklar anne karnında başlar. Erkeklerde motor gelişimi, yön bulma ve uzaysal algılar daha gelişmişken kadınlarda dil, sosyal beceriler ve duygudaşlık daha gelişmiş olduğu görülmektedir.

İnsan Beyni Kaç Gramdır?

İnsan beyni, kendisini koruyan kafatasının içinde sıvı içinde yüzer. Ağırlığı, şekli gibi etkenler insandan insana değişir. Vücudun gelişmişliği, genlerden gelen özellikler gibi durumlar insan beyninin ağırlığına etki etse de insan beyni ortalama 1500-1800 gram arasındadır. İnsan beyninin ortalama yüzde 70 ile 85 arası sudur. Vücut ağırlığının yüzde 2-3’ünü oluştursa da vücuttaki enerjinin yüzde 20’sini beyin harcar. İnsan beyninin ağırlığının artmasıyla beynin gelişmişliği arasında doğru orantı olduğuna inanılmaktadır. Böyle bir durum geçerliliğini kaybetmektedir. Buna örnek olarak Albert Einstein’ı verebiliriz. Albert Einstein zekasını tüm dünyaya ispatlamış olmasına karşın beyni ortalama bir insan beyninden daha az olup 1300 gram civarı olduğu belirlenmiştir.

İnsan beyninin işlevleri;

Öncelikle insan beyninin yüzde onunu kullanabilir, hepsine ulaşım mümkün değildir gibi yaklaşımlar kesinlikle efsaneden ibarettir ve doğru değildir. İnsan beyni, dışarıdan gelen bilgileri vücutta işler ve yorumlar. Dışarıdan gelen bir kokuyu burnumuzla almamıza rağmen onu anlamlandırmak beynin işidir. Aynı şekilde dilimiz aracılığıyla aldığımız acı, tatlı, ekşi gibi tatları yine beynimizle anlamlandırır ve beynimiz sayesinde yorumlar, farkına varırız. Hareket kontrollerimiz beyindedir. Koşmak, yürümek, zıplamak, herhangi bir nesneyi kavramak veya ona dokunmak gibi temel hareketlerin komutu beyin tarafından verilmektedir. Duygu ve düşüncelerimizin oluşması, yönlendirilmesi ve anlamlandırılması beyin sayesinde gerçekleşir. Hissetmek, soyutlamak ve somutlamak gibi kavramlar yine beyin tarafından yapılır ve kontrol sağlanmaktadır. Ayrıca, algılama, öğrenme, ezberleme ve hafızada tutma gibi üstün bilişsel komutlar yine beyin tarafından verilmektedir. Beyin, hormon salgılarını gerçekleştirir.  Acıkma, susama, uyuklama gibi faaliyetleri düzenler. Kan basıncını düzenler.

İnsan beyninin yapısı

Beynimizde 5 ana lob bulunur.

  • Frontal lob: Ön lobdur. İnsan beyninin gelişim sürecinde en çok gelişen ve en büyük lobudur. En karmaşık ve üst düzey işlemler burada gerçekleşir. İnsanı diğer hayvan türlerinden ayırmada beynindeki en önemli alandır. Problem çözme, hareketleri düzenleme ve planlama gibi komutlar burada şekillenir. Demans ve Alzheimer hastalıklarında en fazla bu lob etkilenmektedir. Bundan dolayı işlevini kaybetmektedir.
  • Paryetal lob: Yan lob da denir. Dokunma duygusu ve isler burada anlamlandırılır. 5 duyu organı burada yorumlanmaktadır. Ayrıca iç organlarımızın durumunu algılayabilmektedir.
  • Oksipital lob: Arka loba verilen isimdir. Görme işlemlerine etki eder. Burada zarar görmesinden dolayı oluşan hasar, felç gibi, görme bozukluğuna yol açar. Geçici veya tam görme kaybı yaşanmaktadır.
  • Temporal lob: Şakak lobu da denir. Şakak bölgesinde bulunan lobdur. Özellikle işitme işlemlerine yardımcı olur ve yönetir. Hafızaya da etki eder. Bu lob epilepsi hastalığında ağır hasar gösterebilmektedir. Hasar durumunda hafıza ve işitme problemleri yaşatmaktadır.
  • İnsular Lob: Beynin arka kısmında bulunur. Duyguların şekillenmesine yardımcı olur.

Beynin kısımları:

Anatomik yapısı bakımından beyin üçe ayrılıyor. Ön beyin, art beyin ve orta beyin olarak isimlendirilmektedir.

Ön beyin: Beynin en geniş ve karmaşık bölümüdür. Hareketleri planlama, öğrenme, hafıza, duyuları hissetme ve insana özgü karar verme ve plan yapma gibi faaliyetleri sağlar.

Orta beyin: Zevk merkezi de denir. Yemekleri anlamlandırmak, cinsellik, zevk alma ve uyarılma bölümüdür. Görme ve işitme refleksleri burada geliştirilmektedir. Özellikle bazı uyuşturucu türlerinin kullanımında beyinde en çok tetiklenen ve uyarılan bölgedir.

Art beyin: Motor gelişimi ve dürtülerin meydana geldiği bölümdür. Hasar alması halinde hareketlerde kısıtlama ve tutarsızlık görünmektedir.

Albert Einstein Beyni Kaç Gram?

Bilim dünyasının dahi ve deli adamolarak anılan Albert Einstein öldükten sonra beyni bilim adamları tarafından mercek altına alındı. Thomas Harvey (patolojist) Einstein vefatından sonra beynini onlarca parçaya (240) bölerek yüze yakın insan beyni ile karşılaştırıldı. Dahi bilim adamının diğer insan beyinlerinden farkı vardı. Bu fark sanıldığı üzere büyüklüğü değil daha küçük olmasıydı. Yukarıda da belirttiğimiz üzere normal insan beyninin ağırlığı 1500 gramdan başlamaktadır. Albert Einstein’ın ise 1400 grama yakındı. Bu şekilde küçük olması bir yana diğer insanlara oranla nörolojik ağ yapısının daha çok olduğu saptandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu